2-8 września 2019 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

7 września 2019


Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości wydawniczych tygodnia. Zobaczcie, co dobrego trafiło do księgarń w dniach od 2 do 8 września.

Christopher Ruocchio „Imperium ciszy” | Opis wydawcy: Galaktyczny rozmach ?Diuny? połączony z epickim klimatem ?Imienia wiatru?. Genialna wizja bohatera-tyrana w kosmosie ? pierwszy tom nowej serii science fiction ?Pożeracz Słońc?.

Ludzkość ma go za bohatera: człowieka, który zmiótł z nieba ostatnich obcych, Cielcinów. Oni uważają go za potwora: diabła, który zniszczył słońce, przy okazji unicestwiając miliony istnień. Ale Hadrian nie był bohaterem ani potworem. Nie był nawet żołnierzem.

Uciekając przed ojcem i przyszłością w Świętym Zakonie Terrańskim, jaką ten dla niego zaplanował, przypadkiem znalazł się na niewłaściwej planecie, w zapadłym zakątku galaktyki. Zdany na własne siły, był zmuszony walczyć na arenie jako gladiator. A gdy w końcu trafił na dwór lokalnego lorda, musiał radzić sobie w niemniej niebezpiecznej sieci intryg i układów. Tak wkroczywszy na ścieżkę swego przeznaczenia, walczył w wojnie, którą nie on rozpoczął, dla Imperium, którego nie kochał, przeciwko wrogom, których nigdy nie pojął.

Piotr Borlik „Białe kłamstwa” | Opis wydawcy: Trzeci i ostatni tom serii o Agacie Stec, kontrowersyjnej policjantce z gdańskiego wydziału śledczego. Po zabójstwie ważnego świadka w śledztwie po serii makabrycznych morderstw w Gdańsku, gdyńskiego biznesmena Jacka Biernata, mężczyzny wyjątkowo bliskiego komisarz Agacie Stec, niespodziewanie to ona nagle znajduje się w kręgu podejrzeń i mimo braku przekonujących dowodów trafia do aresztu. Bez środków na zapłacenie absurdalnie wysokiej kaucji ustanowionej przez prokuratora, zmuszona jest przyjąć pomoc brata, znanego psychologa Artura Kamińskiego. Rola, jaką specjalizujący się w pracy z psychopatami Kamiński odgrywa w ostatnich wydarzeniach, jest coraz bardziej podejrzana. Stec postanawia podjąć jego niebezpieczną grę, by wymierzyć mu sprawiedliwość. W pewnym momencie zdaje sobie jednak sprawę, że nieświadomie z łowcy stała się zwierzyną. Nie wie, o jaką stawkę toczy się gra, nie wie też, czyje tajemnice są motorem zdarzeń.

Maciej Parowski „Wasz cyrk, moje małpy. Tom I” | Opis wydawcy: Wizjoner, redaktor, bojownik o kulturę. Maciej Parowski był w Polsce jednym z pierwszych znawców kultury popularnej, który już pół wieku temu bronił fantastycznej literatury, komiksu i kina.

To on był akuszerem cyklu o wiedźminie Geralcie Andrzeja Sapkowskiego. To on skontaktował ze sobą Jacka Dukaja i Tomka Bagińskiego, wskutek czego powstała nominowana do Oscara animowana „Katedra”. To on, jako redaktor kultowej „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”, wychowywał całe pokolenia kolejnych twórców i czytelników.

„Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów” to dwutomowy, okraszony licznymi zdjęciami zbiór esejów i rozmów traktujących o stanie gatunku, a przede wszystkim blisko dwieście portretów krytycznych i anegdot o twórcach, którzy w latach 1982?2012 zmieniali oblicze polskiej fantastyki.

Monika Borys „Polski bajer. Disco polo i lata 90.” | Opis wydawcy: Lata dziewięćdziesiąte. Gdzieś między bazarem i Belwederem, pastwiskiem i gorącą plażą, Salą Kongresową i dyskoteką Panderoza rodzi się muzyka disco polo. Skąd się wziął jej fenomen, co ma wspólnego z italo disco i dlaczego bała się jej inteligencja?

„Polski bajer” to opowieść o romantycznych piosenkach i najntinsowych pragnieniach, o polo-artystkach, boysbandach z małych miejscowości i o discopolowej wyobraźni. Obok siebie występuje tu Shazza, Maria Janion i Madonna. To pierwsza książka o disco polo bez uprzedzeń.

Sean Penn „Bob Honey robi swoje” | Opis wydawcy: Bob Honey z trudem nawiązuje kontakt z innymi ludźmi. Ma dosyć wciskania mu marketingowych bredni, dosyć świata, w którym nawet orgazm nie jest realny, dopóki nie napisze się o nim na Twitterze. Jako modelowy biznesmen ze starej amerykańskiej szkoły sprzedaje zbiorniki septyczne świadkom Jehowy i organizuje pokazy pirotechniczne dla zagranicznych dyktatorów. Jest też zatrudniony jako kontraktowy zabójca przez sekcję wywiadu Stanów Zjednoczonych, w tajnym programie likwidacji zniedołężniałych seniorów oraz wszystkich innych, którzy nadwyrężają zasoby konsumpcyjnego społeczeństwa.

Kiedy życiem Boba zaczyna się interesować wścibski dziennikarz, Honey nie jest pewien, czy oznacza to dla niego szansę na przyjaźń, czy raczej początek końca. Widząc, jak wszyscy dokoła węszą wszędzie zdradę i dopatrują się terroryzmu, uznaje, że nadszedł czas, aby coś zmienić ? jeśli wcześniej sam nie zostanie zlikwidowany przez swoich tajemniczych zwierzchników lub zdemaskowany przez żarłoczne media? Więcej o książce.

Stina Jackson „Srebrna droga” | Opis wydawcy: Absolutny bestseller 2018 szwedzkiego rynku, ponad 200 000 sprzedanych egzemplarzy.

Trzy lata temu córka Lellego zaginęła w odległym zakątku północnej Szwecji. Lelle spędzał kolejne wakacje, jeżdżąc Srebrną Drogą pod słońcem północy, rozpaczliwie szukając utraconej córki, siebie samego i odkupienia.

Tymczasem siedemnastoletnia Meja przyjeżdża do miasteczka w nadziei na nowe życie. Jest w tym samym wieku, w jakim była córka Lellego ? dziewczyna na skraju dorosłości. Lecz w odciętym od świata miejscu na Meję czyhają zagrożenia. Jesienny mrok z wolna spowija okolicę. Losy Lellego i Meji splatają się w sposób tragiczny i zarazem nieodwracalny, choć nigdy by siebie o to nie podejrzewali.

H.B. Fyfe „Niepotrzebna broń” | Opis wydawcy: Horace Browne Fyfe Jr. (1918-1997) to amerykański autor science fiction. Pisał głównie opowiadania, na koncie ma tylko jedną powieść ? „D-99”. W Polsce znany dotąd z zaledwie trzech opowiadań, w tym słynnego „Sałata i brylant”. Te trzy został w tej książce przypomniane, obok czternastu premierowych.

Siedemnaście opowiadań składających się na ten tom reprezentuje typowe dla twórczości H.B. Fyfe?a style i tematykę. Humor, puenta, nakreślone prostą kreską postaci. Kontakt z obcymi, eksploracja dalekich planet, kolonizacja międzyplanetarna, życie zwykłych ludzi w statkach, habitatach i stacjach kosmicznych. Mógłby ktoś powiedzieć ? klasyka. Tak, bo to jest właśnie klasyka, kwintesencja pięknych lat powstawania science fiction ? pewność, że przeznaczeniem człowieka jest kosmos, postęp naukowy, ale i świadomość, że człowiek pomimo tego się nie zmieni. Zachowa swoje zalety i przywary nawet w odległej przyszłości. Czyta się te opowiadania z nostalgią, bo wszystko się zgadza ? mamy postęp naukowy, niezmienność człowieka, tylko tego kosmosu nadal brak.

Shobha Rao „One płoną jaśniej” | Opis wydawcy: Urodziły się skazane na dożywotnie cierpienie ? jak wszystkie kobiety z małych indyjskich wiosek. Tam nie liczy się, czy jest się siostrą, żoną czy matką. Tam kobieta jest niewolnicą.

Poniżane, wykorzystywane i okaleczane Purnima i Sawitha w przyjaźni znajdują azyl. Do czasu? Jednak ogień nadziei, który raz zapłonął w ich sercach, nie gaśnie. A im bardziej los z nimi igra, tym one płoną jaśniej.

Z bohaterkami odważnej powieści Shobhy Rao utożsamiają się kobiety z wielu stron świata. Seksizm, przemoc domowa, opresyjne normy społeczne to wciąż codzienność miliardów z nich. Więcej o książce.

Julia Phillips „Znikająca ziemia” | Opis wydawcy: W powietrzu wisi katastrofa? Urzekające arktyczne piękno i zagadka porwania dwóch dziewczynek. Mistrzowski debiut. Powieść, która przykuwa od pierwszego zdania.

Pewnego sierpniowego popołudnia w zatoce na półwyspie Kamczatka znikają bez śladu dwie siostry, ośmioletnia Sonia i jedenastoletnia Aliona. Mijają tygodnie, potem miesiące, a policyjne śledztwo utyka w martwym punkcie. Zaginięcie dziewczynek odbija się szerokim echem wśród lokalnej społeczności, a strach i poczucie utraty są szczególnie dojmujące dla kobiet.

Zabierając nas na Kamczatkę, „Znikająca ziemia” z rzadko spotykaną emocjonalną ostrością otwiera przed nami światy złożonych osobowości, postaci przypadkowo połączonych kryminalną intrygą: świadka, sąsiadki, detektywa i matki. Przenosimy się do krainy surowego piękna ? gęstych lasów, bezkresnej tundry, wyniosłych wulkanów oraz skutych lodem mórz, które otaczają Japonię i Alaskę, do regionu tyleż złożonego co pociągającego, w którym napięcia etniczne od dawna niebezpiecznie kipią i w którym obcy są często pierwszymi oskarżonymi. Dzięki silnie angażującej narracji, porównywalnej ze słynnym filmem Petera Weira „Piknik pod Wiszącą Skałą”, potężnej wyobraźni i empatii młodej pisarki ta przejmująca powieść pomaga zrozumieć zawiłe więzi rodzinne i społeczne w tej części Rosji, której dotąd nie znaliśmy.

Krzysztof Bochus „Miasto duchów” | Opis wydawcy: „Miasto duchów” to nowoczesne połączenie thrillera psychologicznego i kryminału noir ? w kostiumie z epoki. Mroczna opowieść o miłości, winie i odkupieniu.

Jesień 1944 roku, kilka miesięcy przed ostatecznym upadkiem III Rzeszy. W bazie wojennej koło niemieckiego Gdańska zamordowanych zostaje dwóch wysokich oficerów marynarki wojennej. Jednocześnie w Rotterdamie znika bez śladu córka radcy Abella. Tropy wiodą do? Gdańska. Co łączy obie te ponure zagadki? Nic nie jest oczywiste. Chodzi o zemstę, zdradę czy zwykłą chciwość? Pytań jest wiele, mało odpowiedzi. Radca Abell zmuszony jest powrócić do miasta, które opuścił wiele lat temu. Otrzymuje tu propozycję nie do odrzucenia: zyska pomoc w odnalezieniu córki, jeśli schwyta nieuchwytnych morderców?

Przed oczami czytelnika przesuwają się swoiste taśmy występku i zbrodni. Podziemne burdele i tajemnice zegara Dühringera, tajne loże masońskie i spiskujący oficerowie, piękne kobiety i stare porachunki. W tle mroczna atmosfera na Pomorzu z czasów wojny i pieczołowicie oddane realia życia w świecie skazanym na zagładę.

Jacek Komuda „Westerplatte” | Opis wydawcy: Westerplatte, Wolne Miasto Gdańsk, 1 września 1939, godzina 5:32. Po krótkiej, półgodzinnej walce, kapituluje polska składnica tranzytowa, zdobyta z zaskoczenia przez niemiecką kompanię szturmową wspieraną ostrzałem pancernika Schleswig-Holstein. Ostatnia placówka potwierdzająca prawa Rzeczypospolitej do Gdańska okazuje się bardzo łatwą zdobyczą. Żołnierze są nieprzygotowani do obrony, dowódcy brak woli walki. Sprzeczne rozkazy łamią morale załogi w pierwszych chwilach wojny. Nad koszarami zawisa złowrogi sztandar ze swastyką. Niemcy świętują szybkie przyłączenie Gdańska do Rzeszy?

Tak wyglądałaby historia obrony Westerplatte, miejsca gdzie zaczęła się II wojna światowa, gdyby nie dramatyczne decyzje i rozkazy wydane przez jednego z dowódców, który wbrew wszystkim zdecydował się walczyć. Gdyby nie poświęcenie i krwawy trud jego żołnierzy, którzy bez rozkazów zdecydowali się pozostać na stanowiskach, aby przywitać Niemców seriami kul zamiast białych flag. Załogi składnicy, jaka w nieludzkim wysiłku, łamiąc rozkazy, buntując się i stawiając desperacki opór, postanowiła za wszelką cenę bronić ostatniego skrawka polskiego wybrzeża w Gdańsku.

Oto książka o żołnierzach z Westerplatte. Powieść historyczna oparta na najnowszych pracach historycznych odsłaniających dramatyczne i nieznane tajemnice siedmiodniowej, bohaterskiej obrony Składnicy Tranzytowej w Gdańsku. Miejsca, gdzie padły pierwsze strzały rozpoczynające II wojnę światową. Miejsca szczególnego dla wszystkich Polaków; gdzie żołnierz polski pokazał, że honor i godność nie mają ceny, a Niemcy słono zapłacili za swoją butę i pewność siebie. Kto był prawdziwym bohaterem Składnicy Tranzytowej w Gdańsku? Komu naprawdę zawdzięczamy fakt, że placówka nie padła po pierwszym ataku? Jakie tajemnice obrony przez lata pozostawały nieodkryte? Tego wszystkiego dowiecie z „Westerplatte” Jacka Komudy. Fragment książki.

Małgorzata Oliwia Sobczak „Czerwień” | Opis wydawcy: W połowie lat 90. w Sopocie dochodzi do tajemniczej zbrodni? Ginie dziewczyna, a jej ciało zostaje przez sprawcę nietypowo okaleczone. Osiemnaście lat później Trójmiastem wstrząsa informacja o bliźniaczo podobnej sprawie. Małgorzata Oliwia Sobczak jako autorka powieści kryminalnej zaskakuje i zachwyca, śmiało konkurując z najlepszymi polskimi twórcami kryminału.

Maciej Hen „Deutsch dla średnio zaawansowanych” | Opis wydawcy: Do Marka Deutscha, niespełnionego warszawskiego plastyka, który u progu starości żyje na granicy materialnego przetrwania, zgłaszają się dwaj tajemniczy adwokaci z propozycją odzyskania kawałka ziemi na rumuńskiej Bukowinie, niegdyś ponoć należącego do jakiegoś jego dalekiego pradziada. W tym celu Deutsch musi jednak osobiście zdobyć dokumenty potwierdzające ciągłość jego rodowodu. Podróż śladami przodków ? przez Ukrainę do Rumunii ? ujawnia wiele zaskakujących szczegółów z historii rodziny Deutscha. Wszystkie jej nitki ? żydowskie, niemieckie, chłopskie i szlacheckie ? prowadzą do pewnej owianej posępną legendą postaci historycznej?

Po znakomicie przyjętej i uhonorowanej m.in. Nagrodą Literacką im. Gombrowicza powieści „Solfatara”, której akcja rozgrywa się w siedemnastowiecznych Włoszech i Francji, Maciej Hen porzuca kostium i sztafaż historyczny, aby przedstawić swoją wizję współczesnej Polski. „Deutsch dla średnio zaawansowanych” to przewrotna, nasycona autoironią i dyskretnie zaprawiona szczyptą magii quasi-faustowska opowieść o poszukiwaniu korzeni, odzyskiwaniu młodości i odnajdywaniu zagubionego sensu.

Dominika Słowik „Zimowla” | Opis wydawcy: W swojej drugiej powieści Dominika Słowik ? finalistka Nagrody Literackiej Gdynia ? po mistrzowsku zaciera granice między możliwym i niemożliwym, by zabrać czytelnika w gąszcz niewyjaśnialnych zjawisk codzienności.

Miasteczko w Dolinie Zmornickiej oddycha tajemnicami. Z jeziora wyłowiono ciało, ojciec rzucił pracę w urzędzie i został wróżem, a Pszczelarz wytresował swój rój. Misza w wolnych chwilach sprowadza trawkę ze Słowacji. Naga Dygnarówna spaceruje nocą po ulicach. Mieszkańcy albo czekają, aż wydarzy się kolejny cud, albo gorączkowo szukają skarbu. Czy uda się otworzyć od zawsze zamknięte drzwi i odkryć najściślej strzeżony sekret? Cukrówkę coraz gęściej spowija niebezpieczeństwo i lepki mrok…

Edith Sheffer „Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy” | Opis wydawcy: Hans Asperger był uznanym wiedeńskim psychiatrą, który w uniwersyteckiej klinice dziecięcej badał osoby z zaburzeniami umysłowymi. Brał również udział w nazistowskiej akcji mordowania niepełnosprawnych dzieci. Dbał o „higienę rasową” w III Rzeszy.

Reżim nazistowski sortował ludzi według rasy, religii i kondycji fizycznej. Nazistowscy psychiatrzy wybierali dzieci ze schorzeniami psychicznymi, zwłaszcza z autyzmem. Asperger i jego koledzy starali się je „przekształcać” w produktywnych obywateli Rzeszy. Te, które uznali za nieuleczalne, wysyłano do kliniki Spiegelgrund, a następnie zabijano.

„Dzieci Aspergera” to przejmująca książka o tym, co człowiek może zrobić drugiemu ? słabszemu. To również opowieść o człowieku wplątanym w morderczą ideologię i historia początków badań nad autyzmem, która zmusza do rozważań nad dziedzictwem hitlerowskiej nauki.

David Lindsay „Podróż na Arktura” | Opis wydawcy: Książka otwierająca nową serię ? „Narodziny Science Fiction”. „Podróż na Arktura” określa się jako jedną z najważniejszych powieści „underground” dwudziestego wieku. Opublikowana w 1920 roku powieść szkockiego pisarza ? alegoria na temat natury dobra i zła i ich związku z egzystencją ? wywarła duży wpływ na dwudziestowiecznych twórców fantastyki: C.S. Lewisa, J.R.R. Tolkiena, a nawet Iwana Jefremowa czy Clive’a Barkera. Tłem powieści są filozoficzne rozważania, których kulminacja następuje w finale przedstawieniem gnostycznej doktryny Demiurga. Sekret oczywistej oryginalności Lindsaya przypisuje się jego metafizycznym rozważaniom. Z pozycji gnostyka rozpatruje on świat „realny” jako iluzję, która musi być odrzucona, by osiągnąć rzeczywistą „prawdę”.

Akcja powieści koncentruje się wokół pobytu głównego bohatera, Maskulla, na planecie Tormance znajdującej się w układzie gwiezdnym Arktura. To gwiazda podwójna, a oba słońca wpływają znacząco na ludzką psychikę. Bohater wędruje przez pustynie, dzikie góry, wspina się na skaliste ściany, chodzi po dziwnej wodzie wydającej się wyczuwać jego myśli, spotyka różnych ludzi, osobliwe zwierzęta i przeżywa przeróżne przygody. Z buddyjskiej sielanki bohater trafia do krainy zdegenerowanych drapieżców, a potem w coraz dziwniejsze miejsca. Spotyka istoty wydające mu się bogami i diabłami. Powoli zaczyna wyczuwać powody, dla których się tu znalazł, choć ostateczny cel pozostaje wciąż tajemnicą. Mimo wyrzutów sumienia z powodu śmierci, do których się przyczynił, nie jest w stanie powstrzymać się od dalszego zabijania.

W 1971 roku William J. Holloway nakręcił film fabularny według „Podróży na Arktura”. Harold Bloom napisał powieść „The Flight to Lucifer”, pomyślaną jako hołd dla Lindsaya.

Tomasz Lipko „Login” | Opis wydawcy: Nowy cyberthriller Tomasza Lipko, autora głośnej powieści „Notebook”. „Login” sprawi, że już po kilkunastu stronach wyjmiecie karty SIM ze swoich smartfonów?

Bartłomiej Heller od ponad dwudziestu lat wiedzie spokojny żywot prowincjonalnego proboszcza, kiedy jego życie zmienia wizyta w prosektorium. Towarzyszy młodej kobiecie, Karolinie (nazywanej „Donicą”), której ojciec zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. To Krzysztof Oliwa, słynny dziennikarz i legenda polskich mediów. Bartłomiej i Karolina wiedzą, że mężczyzna przed śmiercią zgromadził wszystkie sekrety na chipie, który wszczepił sobie głęboko pod skórę. Przełamując strach, ksiądz i dziewczyna rozpoczynają ryzykowną wędrówkę po zwłokach zamordowanego publicysty. Wśród wielu tajemnic, które miał zabrać ze sobą do grobu, jedna okazuje się szczególnie istotna.
To sekret prowadzący prosto do duszy każdego z nas.

Na nośniku znajduje się elektroniczny klucz do Systemu ? archiwum wszystkich cyfrowych śladów, jakie pozostawiamy po sobie w wirtualnej ? i nie tylko ? rzeczywistości. Maile, SMS-y, zawartości komputerów czy nawet codzienne czynności skrycie rejestrowane przez kamerki naszych laptopów. „W tym wyjątkowym miejscu zrozumiałem, że to login do przerażającej wizji świata, jaki po drugiej stronie ekranu komputera czeka na każdego z nas”.

Ksiądz Bartłomiej oraz Karolina wyważają drzwi do mrocznego świata tajemnic, wielkiego biznesu, tajnych służb i spisków. Postanawiają dotrzeć jak najdalej, nie wiedzą jednak, jaką cenę za to zapłacą. Na szczęście nie są sami. Mogą liczyć na dwójkę przyjaciół Bartka ? prokuratora Radosława Bolestę i policjanta Igora Hanysa, znanych czytelnikom z „Notebooka?, pierwszej książki autora. Bohaterowie dzięki loginowi do systemu odkrywają tajemnice nie tylko innych, ale i swoje własne. Dlatego też dużo trudniej będzie o rozgrzeszenie? W „Loginie” elementy techno- i cyberthrillera oraz klasycznej powieści sensacyjnej łączą się z jak najbardziej prawdopodobnymi informacjami, które Tomasz Lipko zdobył podczas wieloletniej pracy w polskich mediach.

Stasia Budzisz „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach” | Opis wydawcy: Merabi ma 36 lat, pracuje w firmie ubezpieczeniowej, ma trzy siostry ? i uwiera go Gruzja. Mówi: ? Budujemy szklane domy, robimy euroremont, ale zaraz spod spodu wychodzi grzyb, bo nie ocieplimy ścian, a zimą nie włączymy kaloryfera, bo nas na to nie stać. Ale chcemy być nowocześni, więc kupujemy to, co kojarzy nam się z Zachodem. Z klatek ? brudnych i śmierdzących, bez światła i z przeciągami, bo z jakichś powodów od zawsze buduje się je bez szyb ? wchodzisz w świat jak z Dynastii: złoto, szezlongi i kominki, w których nikt nie pali, bo są tylko na pokaz.

Stasia Budziszbada problemy kraju zamykanego często w skojarzeniach z gościnnością, smaczną kuchnią i malowniczymi krajobrazami. Jej bohaterami są wykluczeni, osoby z niepełnosprawnościami, członkowie mniejszości LGBT, kobiety i mężczyźni ? zwykli Gruzini, którzy czekają na prawdziwe zmiany. Razem z nimi autorka wchodzi za drzwi gruzińskich domów. Burzy fasadę. Fragment książki.

Anna Kańtoch „Diabeł w maszynie” | Opis wydawcy: Premierowy zbiór opowiadań niesamowitych, pełnych tajemnic, mrocznych kryminalnych zagadek i niezwykłych sytuacji rodem z horroru. I łącząca je postać Domenica Jordana ? medyka, socjopaty, błyskotliwego detektywa, tropiciela magii i spraw nierozwiązanych. Nastrojowe intrygi i tajemnice przyprawiające o dreszcz grozy, czyli Anna Kańtoch w najlepszym wydaniu!

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi