2-8 maja 2022 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

8 maja 2022

W naszym redakcyjnym przeglądzie najważniejszych nowości książkowych tygodnia tym razem prezentujemy tytuły, które trafiły do sprzedaży w dniach od 2 do 8 maja.

Susan Hill „Zagrabione życie i inne opowieści niesamowite” | Opis wydawcy: Czy to mgliste ulice wiktoriańskiego Londynu, czy upiorna perfekcja przedmieść z lat 50., w codzienność wdziera się zło z innego świata. Susan Hill, niekwestionowana dama angielskiej powieści grozy, doskonale wie, jak wywołać dreszcz lęku. Od przerażającego sekretu naukowca w „Torbie podróżnej” do nieuchronnych konsekwencji wybryku rozpieszczonej Leonory w „Lalce” i śmiertelnego niebezpieczeństwa, jakie stwarza pewien obraz Wenecji w „Mężczyźnie z obrazu”, opowieści Susan Hill wywołują autentyczny niepokój. Wyobraźnia i zręczność literacka autorki sprawiają, że jej opowiadania na długo zapadają w pamięć.

„Zagrabione życie i inne opowieści niesamowite” to Susan Hill w najlepszym wydaniu, opowiadająca zatrważające i zaskakujące historie o udaremnionych ambicjach, przerażającej zemście i nadprzyrodzonych siłach, które pozostawią czytelników bez snu do późna w nocy.

Elif Shafak „Czarne mleko” | Opis wydawcy: Łamiąca macierzyńskie tabu, wnikliwa i szczera opowieść uznanej pisarki o dojrzewaniu do bycia matką. Po urodzeniu pierwszego dziecka Elif Shafak doświadczyła depresji poporodowej i przestała pisać. Kryzys, z którym przyszło się jej zmierzyć, sprawił, że nie tylko zakwestionowała swoją wartość jako matki, ale też zaczęła zastanawiać się nad rolą kobiety-pisarki żyjącej i tworzącej w świecie wciąż zdominowanym przez mężczyzn. W tym najtrudniejszym momencie, wypełnionym poczuciem winy i cierpieniem, sięgnęła do doświadczeń autorek takich jak Sylvia Plath, Virginia Woolf, Simone de Beauvoir czy Zelda Fitzgerald. Ich historie dały jej nadzieję, że choć nie każdy kryzys można przezwyciężyć, to nigdy nie mierzymy się z nim samotnie. Fragment książki.

Santiago Garcia, Javier Olivares „Gniew” | Opis wydawcy: Dwie armie od dziesięciu lat walczą u bram Troi: z jednej strony obrońcy miasta dowodzeni przez Hektora, z drugiej – przymierze greckie prowadzone przez Agamemnona. Achajowie osiągnęli punkt krytyczny: są zmęczeni, pokryci kurzem i mają już dość.

Agamemnon obraził prędkonogiego Achillesa, swego najznamienitszego wojownika. Achilles unosi się gniewem i postanawia wycofać swoje oddziały z bitwy. Nikt nie jest w stanie sprawić, żeby zmienił zdanie: ani ukochany kompan Patroklos, ani wierny towarzysz Ulisses. Achilles jest nieprzejednany, a nad grecką flotę nadciąga widmo katastrofy.

Taką historię, rozgrywającą się na plaży nad Hellespontem, opowiedział nam Homer: o ciągnącej się tygodniami wściekłości człowieka. To pierwsza opowieść o cywilizacji europejskiej. To opowieść o gniewie, o tym, co zdarzyło się bardzo daleko i bardzo dawno temu. Opowiada też o tym, co dzieje się tu i teraz.

Jak pisał dziennikarz Jordi Canyissà, „Gniew”, czerpiąc z klasyków, „staje się szczytowym osiągnięciem współczesnej powieści graficznej. To historia, która nakazuje przemyśleć nasz świat w odniesieniu do przeszłości: od stosunków władzy począwszy – w czasie wojny, w pracy lub w związku – na kryzysie migracyjnym skończywszy”.

Hanna Greń „Gasnące światło” | Opis wydawcy: Tego, kto przeszedł przez najgęstszy mrok, nie przerazi żadna ciemność. Była listopadowa noc, gdy dwóch mężczyzn włamało się do domu rodziny Butkiewiczów. Tej nocy rodzice Amelii zostali brutalnie zamordowani. „Ta dziewczyna nie ma prawa żyć!”, usłyszało skulone ze strachu dziecko schowane między kuchenne szafki. Mimo tej przerażającej zapowiedzi ośmiolatce udało się uniknąć śmierci. Dostała nową tożsamość i nowy dom. Jednak strach miał nigdy jej nie opuścić. Morderców rodziców nie udało się odnaleźć.

Osiemnaście lat później koszmar powraca. Już nie w postaci towarzyszących Amelii lęków, a jako rzeczywiste zagrożenie. Od teraz ani ona, ani jej bliscy nie są bezpieczni. Mordercy zamierzają zrealizować groźbę sprzed lat. Kim są i jakie zagrożenie stanowi dla nich kobieta? „Gasnące światło” to opowieść o przeszłości, naznaczającej nawet tych, którzy nie są jej częścią.

Jacek Getner „Żołnierz królowej Zanzibaru” | Opis wydawcy: Jacek Przypadek ma chwilowy kryzys, bo okazało się, że nie wszyscy ludzie są banalnie przewidywalni. Jednak gdy stary przyjaciel Jacka prosi go o odnalezienie ukochanej, ten bez wahania rusza mu na pomoc. Dzięki temu poznaje warszawskie środowisko bezdomnych zbieraczy złomu, w tym niedoszłą królową Zanzibaru. Przy okazji rozwiązuje sprawę, w której wszyscy chcą być winni, oraz odkrywa, kto stoi za zabójstwem podfruwajki brązowonosej.

Wszystko to mu się udaje, gdyż łączy w sobie przenikliwość Sherlocka Holmesa z łobuzerskim wdziękiem porucznika Borewicza i irytującym charakterem doktora House’a. Ta wybuchowa mieszanka powoduje, że może liczyć na sympatię wielu kobiet i szczerą nienawiść rosnącej rzeszy swoich wrogów, którzy za jego sprawą trafili za kratki. „Żołnierz królowej Zanzibaru” to kolejna powieść z cyklu doskonałych komedii kryminalnych, w których nic nie dzieje się przypadkiem, a wszystko dzieje się z Jackiem Przypadkiem!

Andrew Caldecott „Powrót Wyntera” | Opis wydawcy: Wspaniale zrealizowana kontynuacja „Miasteczka Rotherweird”. W Rotherweird za sprawą wielowiekowego spisku siły ciemności mogą tym razem zwyciężyć. Miasto Rotherweird od czterystu lat jest odseparowane od reszty Anglii, aby chronić swoją śmiertelnie niebezpieczną tajemnicę. Zagadkowy miliarder sir Veronal Slickstone nie żyje, a jego próba wykorzystania sekretów miasta spaliła na panewce, pozostawiając Rotherweird w niepewności. Jednak ktoś gra w bardzo długą grę…

Mnożą się niepokojące wróżby: pogrzeb dostarcza tajemniczego ostrzeżenia, przemawia starożytny portret, herold znika, a demokracja zagraża niełatwemu przymierzu między miastem a wsią. Misterna intryga Geriona Wyntera, tworzona przez stulecia, jest już w ruchu, zmierzając do nieuchronnego. Wszystko wskazuje na jeden cel: wskrzeszenie mrocznej elżbietańskiej przeszłości miasteczka, i na jedną datę: zimowe przesilenie… Wynter nadchodzi!

Karolina Rogaska „Bez wstydu. Sekspraca w Polsce” | Opis wydawcy: W czerwcu 2018 roku w warszawskim klubie go-go pojawiła się nowa dziewczyna. Tańczyła dla klientów i bawiła ich, rozmawiała z innymi pracownicami. Koleżanki nie wiedziały, że jest dziennikarką rozpoczynającą właśnie pracę nad reportażem o polskim świecie sekspracy. Pytania, które postawiła sobie na początku – kto pracuje w Polsce i świadczy usługi seksualne? jak te osoby postrzegają swoje zajęcie? – zaprowadziły ją na plan filmu porno, do klubu swingersów, przed internetowe sekskamerki i na spotkania z kobietami do towarzystwa. Poznani tak bohaterowie i bohaterki książki opowiedzieli jej o swoim życiu, wyborach i trudnej relacji ze społeczeństwem. Mówili otwarcie, szczerze i prosto w oczy. Bez wstydu, chociaż właśnie tego się od nich oczekuje.

Odważny i bezkompromisowy reportaż Karoliny Rogaskiej to nowe spojrzenie na osoby, które oceniamy zbyt łatwo i bezlitośnie. To ćwiczenie z empatii pokazujące, jak daleko jesteśmy zdolni posunąć się w próbie zrozumienia drugiego człowieka. To wreszcie wciągająca opowieść, w której znaleźć można odpowiedzi na pytania, które wstydzimy się zadawać.

Eshkol Nevo „Ostatni wywiad” | Opis wydawcy: Ta zaskakująca, odważna, intymna i pochłaniająca książka udowadnia, jak cienkie są granice między pracą i życiem, miłością i nienawiścią, faktami i fikcją. A tworząc portret fikcyjnego (czy na pewno?) artysty, Nevo prezentuje również zniuansowany, prowokujący do myślenia obraz wewnętrznie rozdartego kraju. Formalnie i tematycznie to książka odważna, jednocześnie ironiczna, czuła i poruszająca, opowieść o poszukiwaniu tożsamości indywidualnej i zbiorowej, o utracie, prawdzie, miłości i przyjaźni. W „Ostatnim wywiadzie” Newo po raz kolejny udowadnia, jak bardzo niekonwencjonalnym jest autorem, wybierając formę nietypową dla powieści i równie zaskakujące rozwiązania narracyjne.

Philippe Sands „Szlak szczurów. Historia ucieczki nazistowskiego oprawcy” | Opis wydawcy: Najtrudniej zobaczyć zbrodniarza w osobie, którą kochamy… Otto Wächter, nazistowski zbrodniarz, założyciel krakowskiego getta i przyjaciel Hansa Franka, po wojnie ukrywa się przed sprawiedliwością. Próbuje przedostać się „szlakiem szczurów” do Argentyny, ale umiera w Rzymie w tajemniczych okolicznościach. Jego syn Horst, przekonany o niewinności ojca, razem z Philippe’em Sandsem śledzi zawiłe losy swojej rodziny.

Autor, korzystając z imponującego archiwum Wächterów, w fascynujący sposób przedstawia historię Ottona oraz jego żony Charlotty. Opisuje ich wygodne życie w Krakowie i we Lwowie w czasach okupacji, desperacką ucieczkę nazistowskiego oprawcy i niejasne związki z Watykanem, a także próbuje rozwikłać zagadkę jego śmierci.

Opisując historię Wächtera i jego rodziny, Sands udowadnia, że zmierzenie się z bolesną prawdą o najbliższych bywa niemożliwe. „Szlak szczurów” to niezwykle aktualny portret zła w całej jego złożoności i banalności. To także doskonałe połączenie historii miłosnej, detektywistycznej i thrillera z czasów zimnej wojny.

Nicolas Finet, Christopher „Love me please. Historia Janis Joplin” | Opis wydawcy: Wystarczyły cztery lata i zaledwie cztery płyty, żeby stworzyć legendę. Rozbłysła niczym meteor na psychodelicznym niebie lat sześćdziesiątych i zgasła u szczytu kariery. Janis Joplin, pierwsza kobieca gwiazda rocka, nie przeżyje ani swoich marzeń, ani nałogów. Pięćdziesiąt lat później ta poruszająca odyseja małej Teksanki stęsknionej za miłością wciąż chwyta za serce. „Love Me Please” to komiksowa biografia, która z poszanowaniem chronologii przypomina najważniejsze momenty w życiu Janis Joplin, od dzieciństwa, przez II wojnę światową, aż do nagłej śmierci pod koniec 1970 roku.

Dorota Skotarczak „Stanisław Bareja. Jego czasy i filmy” | Opis wydawcy: Biografia reżysera takich klasycznych tytułów, jak „Miś”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Alternatywy 4” czy „Zmiennicy”. Stanisława Bareję można uznać chyba za najbardziej konsekwentnego reżysera działającego w okresie PRL. Realizował wyłącznie filmy i seriale należące do gatunków rozrywkowych. W jego dorobku są przede wszystkim komedie, ale też kryminały. Brak dramatów społecznych, wojennych, historycznych… Już ta niezwykła konsekwencja jest wystarczającym powodem, aby przyjrzeć się bliżej Stanisławowi Barei. Gdyby bowiem żył i tworzył w tym samym okresie historycznym, lecz w jakimś innym zachodnim kraju, nie byłoby niczego dziwnego w tym, że specjalizował się on w kinie rozrywkowym, które w dodatku przynosi zyski. Jednak w PRL niekoniecznie musiało to być najłatwiejsze i oczywiste. Od sztuki i jej twórców wymagano zaangażowania i stosownej powagi. Gatunków rozrywkowych – w filmie, ale również w literaturze – nie ceniono. Jednocześnie nieustannie apelowano i nawoływano do tworzenia socjalistycznej kultury masowej, do produkcji utworów rozrywkowych, które jednak będą wierne ideologicznym pryncypiom. Później, jakże często, narzekano na gotowe już komedie czy kryminały.

Ewelina Stefańska „Więcej niż zło” | Opis wydawcy: Każde zwycięstwo ma swoją cenę. Okaleczony starzec, podający się za wędrownego zielarza. Kaleki żołnierz z gorącym poczuciem misji. Młody syn plemiennego wodza, ciągle żyjący w cieniu zmarłego ojca. Piękna tancerka rzucająca uroki równie łatwo, jak powłóczyste spojrzenia. Ich losy połączą się w zapomnianej przez Bogów i ludzi wiosce na skraju nieprzebytej puszczy.

Tajemnica okrutnych zabójstw, widmo wojny, mordercze zapędy okolicznych plemion, wreszcie brudna, śmiercionośna magia – z tym wszystkim przyjdzie się zmierzyć ludziom, którzy ledwie się znają, szczerze się nienawidzą i nie powiedzieli sobie ani słowa prawdy. A jednak będą musieli sobie zaufać.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi