19-25 kwietnia 2021 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

25 kwietnia 2021

Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości wydawniczych, które ukazały się w księgarniach w dniach od 19 do 25 kwietnia.

Anda Rottenberg „Proszę bardzo” | Opis wydawcy: Anda Rottenberg rekonstruuje dzieje własnej rodziny, niejednorodnej pod względem etnicznym i wyznaniowym. Babka ze strony ojca jako ortodoksyjna Żydówka nosiła perukę i przestrzegała restrykcyjnych zasad koszerności. Krewni po kądzieli byli pochodzenia rosyjskiego, a wszelkie uroczystości obchodzili w obrządku prawosławnym. Dlatego też autorka swoich korzeni szuka m.in. na nowosądeckim kirkucie i w Nowosybirsku.

Rodzinnymi opowieściami oswaja nieobecnych. Niczego nie retuszuje. Nie przemilcza i tego, że wujek był pionierem i komsomolcem. Wspomina o skandalu obyczajowym, jaki wybuchł tuż po ślubie jednej z ciotek. Opowiada przy tym niezwykłą historię łagrową o znajomości swoich przyszłych rodziców. Z fragmentarycznych relacji, z dokumentów urzędowych usiłuje wydobyć informacje o konkretnych osobach, które zginęły w obozach koncentracyjnych i gułagach. Anda Rottenberg nie zapomina również o żywych. Krewnych odnajduje zarówno w Rosji, jak w Szwajcarii i Kanadzie.

Poszukiwania korzeni Anda Rottenberg przeplata z wątkiem dramatycznej historii zaginionego syna, o czym opowiada odważnie i szczerze. To książka o trudnych relacjach, miłości, cierpieniu, poszukiwaniu tożsamości, oczekiwaniu, stracie, śmierci i pogodzeniu z losem. O upadkach i o podnoszeniu się. Fragment książki.

Yrsa Sigurdardóttir „Wzgórze Wisielców” | Opis wydawcy: Gálgahraun, ponure lawowisko na obrzeżach Rejkiawiku. Niegdyś miejsce egzekucji, dziś – atrakcja turystyczna. Aż do tego poranka, kiedy znaleziono tam wiszącego mężczyznę. Gwóźdź wbity w jego klatkę piersiową dowodzi, że to nie było samobójstwo, choć z przyczepionej nim wiadomości został tylko skrawek papieru.

Gdy policja udaje się do mieszkania mężczyzny, okazuje się, że sprawa zamordowanego to nie jedyna zagadka, jaką mają do rozwiązania: w środku został czteroletni chłopiec. Wygląda na to, że nie ma żadnego związku z ofiarą, ale jego rysunki wskazują na to, że był świadkiem czegoś strasznego.

Detektyw Huldar rozpoczyna polowanie na zabójcę, a psycholog dziecięca Freya szuka rodziców chłopca. Kolejne elementy powoli tworzą mroczną układankę: historię przemocy, przywilejów i zemsty.

Thierry Gloris, Jacques Lamontagne „Dziki Zachód tom 2: Dziki Bill” | Opis wydawcy: Kiedy Dziki Bill Hickok spotyka na swojej drodze zagubioną i załamaną dziewczynkę, nie wyobraża sobie, dokąd go zaprowadzi to zdarzenie. Wstrząśnięty łowca nagród postanawia odnaleźć desperados, którzy zamordowali jej rodzinę. Żywych albo martwych. Nikt ani nic nie stanie między Billem i jego ofiarami. Ten, kto z nim zadrze, nie doczeka świtu. Lecz los jest przewrotny. W dobrze naoliwiony mechanizm dostaje się ziarnko piasku: Calamity Jane.

Jean Van Hamme, Christophe Simon „Kiwu” | Opis wydawcy: Młody inżynier górnictwa François Daans, pracujący w europejskiej firmie Metalurco, myślał, że jest gotów na swoją pierwszą misję w Kongo. Nie wiedział jednak, że koltan, minerał niezbędny do budowy naszej współczesnej elektroniki, jest sprzedawany za cenę krwawego wyzysku prowincji Kiwu. Na miejscu los łączy go z ocalałą z masakry dwunastoletnią Violette. Młodzieniec odmawia wydania jej lokalnemu przywódcy, z którym ma zawrzeć umowę w imieniu swej firmy, czym ściąga na siebie śmiertelne zagrożenie.

Ten komiks to wstrząsający obraz losów współczesnych mieszkańców kongijskiego regionu Kiwu, gdzie przy cichej akceptacji władz lokalna ludność jest terroryzowana przez bandy kontrolujące przemysł wydobywczy. Kobiety z okolicznych wiosek są gwałcone, mężczyźni jako niewolnicy trafiają do pracy w kopalniach, a małe dzieci i starcy są mordowani lub paleni żywcem w swych domach.

Diane Ranville, Morgane Schmitt Giordano, Gabriel Amalric, JAF „Walizka” | Opis wydawcy: Mury Miasta są zamknięte. Cienie na usługach Naczelnika ciemiężą tych, którzy sprzeciwiają się reżimowi. Mieszkańcy albo się ugną, albo poniosą śmierć. Cléophée, przewoźniczka i czarownica, wykorzystuje sytuację i posługuje się swoją nadzwyczajną Walizką, aby pomagać tym, którzy chcą opuścić Miasto… Ma to jednak swoją cenę. Za każdą duszę wywiezioną za Mury Cléophée zabiera siedem lat życia.

W dworze górującym nad doliną, w którym mieszka, przewoźniczka prowadzi podwójną grę z reżimem dyktatora, karmiąc swoją magię życiem odebranym zbiegom. Lecz pewnego wieczora zjawiają się u niej członkowie ruchu oporu z nietypową prośbą: chcą przedostać się do Miasta.

Gabriel García Márquez, Mario Vargas Llosa „Dwie samotności. Dialog mistrzów” | Opis wydawcy: Ponad pół wieku temu, w 1967 roku, w Krajowej Wyższej Szkole Inżynierii w Limie odbyło się spotkanie dwóch młodych pisarzy latynoamerykańskich: Maria Vargasa Llosy i Gabriela Garcíi Marqueza. W kilkugodzinnej rozmowie przyszli mistrzowie poruszyli temat ludzkiej samotności, roli powieściopisarza oraz genezy, prawdy i fantazji w „Stu latach samotności”. Snując rozważania o kondycji powieści w Ameryce Łacińskiej, zastanawiali się nad istotą tak zwanego boomu latynoamerykańskiego w literaturze, zjawiska, które wybuchło w owym czasie, stając się symbolem przebojowej tożsamości kontynentu.

Książka zawiera nie tylko zapis tej nigdy niepublikowanej w Polsce rozmowy, lecz wspomnienia znanych pisarzy, krytyków i dziennikarzy, którzy jako naoczni świadkowie opisują okoliczności tego wyjątkowego wydarzenia i starają się oddać atmosferę, w jakiej toczył się ten intelektualny dialog. Całości dopełniają wywiady z Gabrielem Garcíą Marquezem oraz refleksje Maria Vargasa Llosy na temat życia i twórczości Kolumbijczyka. Miłośnicy twórczości obu pisarzy będą usatysfakcjonowani.

Charles Bukowski „No właź!” | Opis wydawcy: Niepodrabialna charyzma Bukowskiego – niepokornego outsidera, który pisał o alkoholu i samotności w nieznoszących reguł wierszach – uczyniła z niego jednego z najsławniejszych współczesnych poetów na długo przed śmiercią w 1994 roku. I nawet dekady później wciąż odnajdywane i odkrywane są kolejne jego utwory.

Zbiór ten został stworzony z wierszy, które sam autor zastrzegł do publikacji dopiero po swojej śmierci. Nie brakuje tu klasycznych dla „starego świntucha” motywów: seksu i miłości, pociechy i ukojenia dla „nieudaczników i wykolejeńców”, życiowych i hazardowych porażek i pokornej akceptacji tego, że wkrótce on sam będzie musiał postawić na papierze ostatnią już kropkę…

Rafał Hetman „Izbica, Izbica” | Opis wydawcy: Wystarczyło zaledwie tysiąc czterdzieści dziewięć dni, by w podlubelskim żydowskim miasteczku po dawnych mieszkańcach pozostał tylko zryty przez poszukiwaczy złota cmentarz, zamieniona w szalet synagoga, splądrowane domy i dwadzieścioro troje ocalałych, z których żaden nie chciał tu zostać. Dziś o wojennych losach Izbicy przypomina jeszcze mniej: szkolna gablotka, dwie drewniane kuczki, zaniedbany kirkut i skrawki wyszeptanych opowieści. Bo jak mówić na głos o tych, którzy odeszli na naszych oczach i często za naszym przyzwoleniem?

Rafał Hetman wydobywa z niepamięci postaci i losy, o których uparcie milczały kolejne pokolenia, i opisuje współczesną Izbicę, odbijając ją w lustrze wojennej historii. Właścicielka piekarni i katolicki ksiądz żydowskiego pochodzenia, chłopak, który do końca życia chodził z kulą w szczęce, przepełniony pragnieniem zemsty aptekarz, anonimowi sąsiedzi i świadkowie. Z rozmów, świadectw i dokumentów układa mozaikę żydowsko-polskiej przeszłości, której cień pada daleko poza wojenne lata. Sprawia przy tym, że losy małej, sennej Izbicy stają się uniwersalną opowieścią o polskiej historii. Pisze również o pułapkach ludzkiej pamięci i konsekwencjach milczenia, bo to właśnie przemilczane historie mówią o nas najwięcej.

Samuel Beckett „Eleutheria” | Opis wydawcy: „Eleutheria”, napisana po francusku w 1947 roku, pierwsza sztuka Samuela Becketta, zupełnie inna pod względem poetyki od późniejszych jego dramatów, które przyniosły mu sławę, przeleżała w szufladzie autora i światowych archiwach blisko pół wieku, zanim ujrzała światło dzienne. Stało się to zresztą w wyniku konfliktu dwóch głównych wydawców pisarza: Jérôme’a Lindona, szefa francuskiego Editions de Minuit, i Barneya Rosseta, szefa amerykańskiego Grove Press, i w atmosferze skandalu. Szczegóły sprawy przedstawia we wstępie wydawca francuski.

Dziś, po kolejnych dwudziestu pięciu latach od publikacji tego utworu, nie ma wątpliwości, że była to decyzja szczęśliwa. Sztuka Becketta jest bowiem ciekawa jako ważne ogniwo ewolucji jego pisarstwa, ale też wartościowa sama w sobie. Ewidentnie wyprzedza ona epokę, przepowiadając niejako zjawiska i doświadczenia, które dzieją się oto na naszych oczach. Ukazuje również pisarza z nowym świetle – jako wybitnie przenikliwego świadka epoki i doskonałego stylistę. Czytelnik znajdzie tu również znakomity, pełen ironii autoportret autora.

Rui Pimentel „Fado. Nocne historie” | Opis wydawcy: Lizbońskie ulice, wieczorne życie, bary i fado. Kojąca muzyka i śpiew. Przemoc i zbrodnia. Seks i komedia omyłek. To wszystko doskonale podane w opowieści o fado, która nie jest taką historią, jaką zakładasz, biorąc ten komiks do ręki.

Rui Flunser Pimentel to scenarzysta i rysownik (1951). W 1975 uzyskał dyplom architekta w Wyższej Szkole Technicznej w Zurychu. Od 1973 roku publikował w kraju i zagranicą ilustracje, karykatury i rysunki satyryczne. Miał wystawy indywidualne i zbiorowe na całym świecie. Wielokrotnie honorowany nagrodami prasowymi. Jego prace trafiły do zbiorów Museum Karikatur & Cartoon w Bazylei (Szwajcaria) oraz Stiftung Haus der Geschichte des Bundesrepublik Deutschland w Bonn (Niemcy). To jego drugi opublikowany komiks (w szufladzie są jeszcze projekty, storyboardy i kilka gotowych opowieści komiksowych). Pierwszy był „Camões w obrazkach”, oparty na sztuce teatralnej Jorge Serrão pod tytułem „Camões, poeta praktyczny”, opublikowany w 1981 roku.

Ed Piskor „Hip Hop Genealogia tom 4” | Opis wydawcy: Ciąg dalszy nagradzanej serii, która dokumentuje pionierskie czasy Dr. Dre i Def Jam Records. W tym tomie poznajemy najnowszych zawodników rapgry: Willa Smitha, Salt’n’Pepa, Biza Markiego i wielu innych! Lata 1984-85 to czasy, gdy Hollywood zaczyna interesować się hip-hopem i chce zarobić na najnowszej modzie licznymi filmami, takimi jak „Breakin'”, „Breakin’ 2: Electric Boogaloo”, „Beat Street” i „Krush Groove”.

Mike Carey i in. „Lucyfer – wyd. zbiorcze tom 1” | Opis wydawcy: Pierwszy tom nowej edycji przełomowego dzieła komiksowego, nominowanego do Nagrody Eisnera. Lucyfer – Gwiazda Zaranna porzucił piekło i zamieszkał w Los Angeles, gdzie prowadzi nocny klub o nazwie „Lux”. Pewnego dnia odwiedza go wysłannik nieba z propozycją od samego Stwórcy. Propozycja ta zachwieje spokojną egzystencją Diabła i zmusi go do powrotu do miejsc, do których nigdy nie chciałby wracać.

Twórcą opowieści o Lucyferze, który pojawił się w serii „Sandman” Neila Gaimana, jest scenarzysta komiksowy i filmowy oraz pisarz Mike Carey, znany przede wszystkim z prac dla Vertigo („Hellblazer”). Za rysunki odpowiada kilku znanych rysowników, m.in. Scott Hampton („Czarna Wdowa”) i Chris Weston („Batman Black & White”).

Alan Moore, Chris Sprouse „Tom Strong tom 1” | Opis wydawcy: Pierwszy tom trzytomowej edycji zbiorczej jednej z najbardziej znanych serii Alana Moore’a. Sławny scenarzysta, poprzez liczne nawiązania i pastisze, oddaje w tej opowieści błyskotliwy hołd autorom klasycznych komiksów i książek fantastycznych, na których się wychował. Tom Strong, urodzony w roku 1900 i wychowany przez rodziców-naukowców na samotnej wyspie Attabar Teru, stał się największym bohaterem dwudziestego wieku. Od chwili przybycia do wspaniałego Millennium City chroni nie tylko to miasto – pełni swą misję także w innych zakątkach świata, a nawet w kosmosie.

Wraz z równie długowiecznymi i równie niezwykłymi towarzyszkami, żoną Dhaluą i córką Teslą, oraz wiernymi kompanami, mądrą małpą Królem Salomonem i robotem Pneumanem, niestrudzenie broni słabszych i walczy w każdej słusznej sprawie. Czy to pośród miejskich wieżowców, czy to w gęstej dżungli przeciwstawia się niewysłowionym zagrożeniom – kolejnym złowieszczym planom geniusza zbrodni Paula Saveena, ciągle odradzającej się hydrze nazizmu czy najazdom z odległych planet albo rzeczywistości równoległych. Kiedy zaś nie gromi zła, spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. A ponieważ jego bliscy lubią przygody, nasz bohater nigdy się nie nudzi!

Zé Burnay „Andromeda, czyli długa droga do domu” | Opis wydawcy: „Andromeda…” to historia inicjacyjno-surrealistycznej wyprawy, w której towarzyszymy zagubionemu nomadzie. To także relacja z odnajdywania przeznaczenia, którego jednocześnie się pragnie i nie zna. Wędrówka przez pejzaż postapokaliptyczny lub zagubiony w starożytności. Doskonały komiks portugalski, który wciąga czytelnika w świat wyobraźni autora zbudowany z mitów oraz legend, strachu, symbolizmu i przygody.

Zé Burnay (ur. 1991) to pochodzący z Sintry ilustrator i autor komiksów. Posiada dyplom z projektowania graficznego. Dzieli swój czas między ilustrację, autorskie projekty komiksowe i produkcję muzyki ambient. Uwaga! W komiksie śladowe ilości Mike Mignoli w postaci rysunku-tribute.

Tochi Onyebuchi „Riot Baby” | Opis wydawcy: Policyjna brutalność, rasizm i niesprawiedliwość. Intymna historia rodzinna i dystopijna narracja o Ameryce. Kev chce bronić siostrę przed mocami, które mogą ją zniszczyć. Ale czy kiedy zostanie uwięziony, Ella pozwoli bratu cierpieć? Historia płonie rewolucyjnym ogniem, a jednocześnie niemal szeptem opowiada o miłości, wściekłości i doświadczeniach czarnoskórych Amerykanów. Dzieciństwo Elli i jej brata zostało zdefiniowane i zniszczone przez rasizm. Ale ich przyszłość może zmienić cały świat.

Rachel Louise Snyder „Śladów pobicia brak. W pułapce przemocy domowej” | Opis wydawcy: Co minutę dwadzieścia osób w Stanach Zjednoczonych doświadcza przemocy ze strony swoich partnerów. Przemoc ta jest drugą główną przyczyną zgonów Afroamerykanek, trzecią główną przyczyną zgonów reprezentantek rdzennej ludności USA i siódmą główną przyczyną zgonów białych kobiet. Każdego roku w Stanach ginie tysiąc dwieście maltretowanych kobiet.

Te statystyki szokują, ale Rachel Louise Snyder na nich nie poprzestaje. Opowiada osobiste historie osób, które doświadczyły przemocy domowej, rozmawia ze sprawcami, z policjantami i działaczami. Analizuje problem psychicznego przywiązania kobiet do swoich oprawców, wytyka rażące błędy administracji Donalda Trumpa, podkreśla szkodliwość łatwego dostępu do broni i przede wszystkim szuka rozwiązań, które pozwolą lepiej chronić przed przemocą dziejącą się wśród najbliższych. Dokładnie badając poszczególne przypadki, zastanawia się, które elementy systemu zawodzą, i na czym powinny polegać zmiany. „Śladów pobicia brak” to bezkompromisowy i wielokrotnie nagrodzony reportaż pokazujący, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami, i jak bardzo ten „rodzinny problem” dotyczy nas wszystkich.

Charlie Donlea „Zło kryje się w mroku” | Opis wydawcy: Prawdę łatwo przeoczyć, nawet gdy mamy ją tuż przed sobą. Rory Moore, rekonstruktorka sądowa, rzuca światło na nierozwiązane sprawy zabójstw sprzed lat, łącząc szczegóły z miejsca zbrodni, które przeoczyli inni śledczy. Sprawca o pseudonimie Złodziej nie pozostawił po sobie ciał ani żadnych wskazówek – do czasu, gdy policja otrzymała przesyłkę od tajemniczej Angeli Mitchell. Ale kobieta zniknęła, zanim zdołano ją przesłuchać.

Czterdzieści lat później seryjny morderca ma zostać zwolniony warunkowo. Rory zaczyna rekonstruować ostatnie dni życia Angeli. Łącząc przeszłość z teraźniejszością, Rory odkrywa mroczną prawdę. Okazuje się, że nie wszystko jest takie, jakim się wydaje na pierwszy rzut oka. Nawet Rory nie jest na nią przygotowana…

Mirosław Bujko „Sąd Ostateczny” | Opis wydawcy: Gdańsk. W hali dworca głównego pojawia się reprodukcja wielkiego malowidła. Ekipa filmowców wyławia z tłumu podróżnych kilka przypadkowych osób, pytając, co sądzą o dziwacznym pomyśle eksponowania słynnego Tryptyku w dworcowej poczekalni. Już na pierwszy rzut oka widać, że „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga skrywa w sobie niejedną tajemnicę. Filmowcy stawiają sobie za zadanie odtworzyć dzieje obrazu, akcja utworu przenosi się więc do Brugii, w której bankier Angelo Tani zamawia obraz mający zmienić losy świata.

W czasie realizacji filmu ksiądz Michał i amerykański aktor wpadają na zagadkowy trop związany z malowidłem. Choć różni ich wiele, łączy chęć odkrycia tajemnicy, do której droga prowadzi przez pełen przepychu i zepsucia świat kościelnych hierarchów, niejasnych układów i erotycznych ekscytacji. To właśnie dzięki nim dowiadujemy się, w jak nieprawdopodobnych okolicznościach „Sąd Ostateczny” trafił do gdańskiej katedry Mariackiej i w jaki sposób udało się tam zatrzymać to arcydzieło. A wszystko to okraszone ciekawostkami ze świata historii, polityki i sztuki sakralnej.

Piotr Łopuszański „Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian. Biografia” | Opis wydawcy: „Bywalec zieleni” to książka o życiu jednego z największych polskich poetów, Bolesława Leśmiana. Autor przedstawia korzenie rodzinne i wiele nieznanych faktów, ciekawych dokumentów, przytacza dużo nowych informacji. Biografia została napisana na podstawie najnowszego stanu wiedzy.

Piotr Łopuszański przypomina zapomniane teksty poety, obala wiele nieprawdziwych opowieści o nim i jego bliskich, cytuje dokumenty, nekrologi, listy, wspomnienia. Leśmian został pokazany jako człowiek o wybitnym umyśle i wielkim talencie poetyckim, a zarazem jako marzyciel nieradzący sobie z problemami codzienności.

James Joyce „Dublińczycy” | Opis wydawcy: Piętnaście opowiadań składających się na „Dublińczyków” powstało w latach 1904–1907, kiedy Joyce liczył sobie lat dwadzieścia kilka. Zdumiewa wnikliwość psychologicznych obserwacji oddanych ze stylistyczną finezją; są to przecież cechy dojrzałego, wyrobionego pisarza. Jak napisano w posłowiu, realistyczne scenki z życia zwyczajnych ludzi – uczniów, panien sklepowych, drobnomieszczańskich matron, kancelistów, urzędników i obiboków wydają się nie skrywać żadnej tajemnicy, ukazując monotonną, szarą egzystencję, pozbawioną pasji, wielkich dramatów czy namiętności. A jednak poddane wnikliwej lekturze mogą odsłonić drugie dno, skrzętnie ukryte pod warstwą na pozór przeźroczystego języka.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi