18-24 stycznia 2021 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

24 stycznia 2021

Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości wydawniczych, które ukazały się w księgarniach w dniach od 18 do 24 stycznia.

Joe Hill, Leomacs „Kosz pełen głów” | Opis wydawcy: Nowość dla wszystkich miłośników horroru i twórczości Joego Hilla! Komiksy z logo Hill House Comics powstały jako efekt współpracy znanego pisarza i syna Stephena Kinga z wydawnictwem DC. Do dwóch z pięciu oryginalnych, zamkniętych historii scenariusze napisał sam Joe Hill, a wśród scenarzystów kolekcji jest również ceniony pisarz M.R. Carey. Wszystkie albumy ukażą się do końca 2021 roku w przekładzie Pauliny Braiter.

W „Koszu pełnym głów” zakochana w młodym policjancie studentka pozna od podszewki pozornie spokojny nadmorski kurort. Wkroczy do świata, gdzie rządzą przemoc i korupcja, lecz to będzie dopiero początek jej podróży w strefę mroku. Walcząc o życie, przekona się, że śmierć nie musi oznaczać przejścia do innego wymiaru…

Scenarzystą tej historii jest Joe Hill, bardzo popularny amerykański pisarz specjalizujący się w horrorach i mrocznej fantasy („Pudełko w kształcie serca”, „Rogi”), zdobywca dwóch Nagród Brama Stokera. Rysunki wykonał Włoch Leomacs, znany przede wszystkim na rynku włoskim z ilustracji do serii „Nick Raider” czy „Dylan Dog”.

M.R. Carey, Peter Gross, Vince Locke „Rodzina z domku dla lalek” | Opis wydawcy: W „Rodzinie z domku dla lalek” cofniemy się o sześćdziesiąt milionów lat, aby zobaczyć początek działania klątwy wynikającej z wojny między kosmicznymi mocami. Potem prześledzimy wpływ tego straszliwego czaru na dzieje pewnej rodziny – od XIX wieku do czasów współczesnych. Przekonamy się, czy zwykły człowiek zdołał uwolnić siebie i swoich bliskich od przekleństwa pradawnych istot.

Scenarzystą tej opowieści jest M.R. Carey, pisarz znany fanom komiksu przede wszystkim jako autor serii „Lucyfer”, kilkudziesięciu odcinków „Hellblazera” i „Furii”. Peter Gross jest twórcą ilustracji do serii „Lucyfer” i „The Unwritten”, a także do licznych zeszytów serii „The Books of Magic”.

Iwan Jefremow „Godzina Byka” | Opis wydawcy: „Godzina Byka” to opis działań ekspedycji gwiezdnej komunistycznych ludzi na planetę skolonizowaną w dalekiej przeszłości przez uciekinierów z Ziemi. Zbudowali na niej swój świat, ale popełniając liczne błędy zniszczyli planetę do tego stopnia, że społeczeństwo Jan-Jah ledwie egzystuje, czy raczej wegetuje. A dobrze się mają tylko oligarchowie i aparat represji. Z tym zacofanym światem, gdzie nikt nie słyszał o prawach człowieka, wolności, a dobra są reglamentowane, zderza Jefremow kosmonautów statku „Ciemny Płomień” – pięknych, młodych komunistów, którzy natychmiast chcą uwolnić planetę od oligarchów.

Radzieckiej cenzurze powieść Jefremowa się nie spodobała, gdyż planeta, której komuniści idą na ratunek, zbyt przypominała sowiecką rzeczywistość.

Łukasz Ryłko „Terra Incognita” | Opis wydawcy: Jedynka to robot. Jedynka to człowiek zamknięty w maszynie. Robot to człowiek zamknięty w maszynie?

Jedynka odzyskuje świadomość na tajemniczej planecie. Planecie, na której na każdym kroku znaleźć można ślady pradawnej cywilizacji, a która teraz rozrywana jest konfliktem pomiędzy ludźmi a maszynami zyskującymi świadomość pod wpływem niezwykłej substancji. Jedynka, przemierzając ten świat, pozna odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań dotyczących natury jego i miejsca, w którym się znalazł. Na inne odpowiedzi będą musieli sobie udzielić sami czytelnicy.

„Terra Incognita”, wracającego do komiksu po 12 latach przerwy Łukasza Ryłko, to oniryczna wyprawa przez fantastyczną krainę zaludnioną niezwykłymi istotami. To również naszpikowana mechanicznymi zagadkami i kalamburami opowieść pełna aluzji i nawiązań do takich gigantów polskiej kultury, jak choćby Stanisław Lem, Wojciech Jerzy Has czy Daniel Mróz. Stawiające też podobne pytania, które stawiali w swoich dziełach wielcy pisarze, filmowcy i rysownicy – co znaczy być człowiekiem? Co po nas zostanie?

Wanda Hagedorn, Ola Szmida „Twarz, brzuch, głowa” | Opis wydawcy: Nowy graficzny memuar Wandy Hagedorn, autorki głośnej „Totalnie nie nostalgii”. Tym razem nie jest to opowieść zanurzona głęboko w polskiej historii, rozprawiająca się z dzieciństwem i młodością autorki w czasach PRLu. W „Twarzy, brzuchu, głowie” Wanda Hagedorn postanowiła przyjrzeć się… ukobiecaniu.

„Ukobiecanie – ukułam ten termin na określenie wieloletniego i wieloetapowego procederu instruowania dziewczynek, jak być dziewczynkami według przepisu patriarchalnego”. Ukobiecanie jest powodem wielu problemów doświadczanych przez kobiety. Wśród nich są m.in. zaburzone relacje z twarzą i ciałem, ale też psychiczne i emocjonalne konsekwencje, jakie z tego płyną. Temu wszystkiemu przygląda się Wanda w swoim nowym komiksie.

„Twarz, brzuch, głowa” – tytuł pochodzi od tytułów jego trzech rozdziałów – to podobnie jak „Totalnie nie nostalgia” opowieść bardzo osobista, gdzie intymne doświadczenia Wandy przenikają się z cytatami z tekstów feministek i refleksjami na temat natury współczesnego świata, który cały czas potrzebuje antypatriarchalnej rewolucji.

Do współpracy przy tej autobiograficznej opowieści Wanda Hagedorn zaprosiła niezwykle utalentowaną ilustratorkę, rysowniczkę, animatorkę Olę Szmidę, dla której jest to komiksowy pełnometrażowy debiut.

Roberto Costantini „Z bardzo daleka” | Opis wydawcy: Rok 1990. W środku upalnego lata, gdy całe Włochy przeżywają magiczne noce mistrzostw świata w piłce nożnej, bez śladu znika syn potężnego rzymskiego dewelopera. Śledztwo przypada komisarzowi Balistreriemu, którego wcale nie cieszy, że musi szukać zbuntowanego syna przedsiębiorcy. Jednak wszystko zmienia odkrycie okrutnie okaleczonych zwłok młodego mężczyzny obok zwłok dziewczyny zniewolonej przez jednego z bossów camorry. Balistreri weźmie udział w strzelaninie, której dramatyczne konsekwencje uniemożliwią mu rozwiązanie sprawy.

Rok 2018. Po prawie czterdziestu latach służby w policji Michele Balistreri przechodzi na emeryturę. Jego ciało i umysł noszą ślady intensywnego i pełnego cierpień życia. Ale nawet teraz nie znajduje spokoju: kiedy w dawnej rezydencji rodziny zamordowanego chłopaka zostają znalezione dwa manekiny odtwarzające okoliczności nierozwiązanej zbrodni sprzed niemal trzydziestu lat, dawny policyjny śledczy będzie musiał pomóc swojemu następcy w prowadzeniu śledztwa, które może się dla niego okazać ostatnim.

Louise Candlish „Tuż za ścianą” | Opis wydawcy: Trzymający w napięciu domestic thriller o przewrotnej fabule, po którym zadacie sobie pytanie: Czy można tak bardzo znienawidzić sąsiada, żeby posunąć się do zabójstwa?

Podmiejska ulica Lowland Way to spełnienie idyllicznego snu. Przepiękne rezydencje, życzliwi sąsiedzi, wspólne zabawy dla dzieci w każdą niedzielę. Ale Darren i Jodie, którzy wprowadzają się do jednego z domów, z nikim się nie liczą. Puszczają w nocy głośną muzykę, zaczynają nieudolny remont i handlują na swojej posesji używanymi samochodami. Wkrótce atmosfera staje się napięta i konflikt wisi w powietrzu. A potem pewnego sobotniego ranka dochodzi do tragedii, która wstrząsa lokalną społecznością. Podczas gdy policja szuka przyczyny śmiertelnego wypadku, zaczynają padać oskarżenia i okazuje się, że każdy ma coś do ukrycia. Detektywi po kolei przesłuchują mieszkańców, którzy zwierają szyki i zgodnie twierdzą, że winny jest Darren Booth. Ale jest pewien problem. Policja im nie wierzy.

Christoffer Carlsson „Przepowiednia” | Opis wydawcy: Pewnej listopadowej nocy w niewielkiej osadzie Marbäck zostaje zamordowana młoda kobieta. Mimo że w sprawie jest wiele niewiadomych, a podejrzany, Edvard Christensson, wszystkiemu zaprzecza, szybko zostaje osądzony i skazany. Wszystko jest znów w porządku.

Ale stare grzechy rzucają długie cienie. Zbrodnia odcisnęła piętno także na życiu innych, zwłaszcza siostrzeńca Edvarda, małego Isaka. Chłopiec dorasta w przekonaniu, że ciąży na nim klątwa, i że pewnego dnia jak jego wuj dopuści się czegoś strasznego… Co naprawdę wydarzyło się tamtej nocy w lesie? Czy prawda wyjdzie na jaw, zanim tragedia naznaczy mieszkańców wioski już na zawsze?

„Przepowiednia” to smutna, piękna i osobista opowieść o życiu, a jednocześnie trzymająca w napięciu lektura. Perfekcyjnie nakreślona psychologiczna historia skutków zbrodni dla życia małej społeczności.

Greg, Raymond Macherot, Jo-el Azara „Clifton tom 4” | Opis wydawcy: Angielska wieś, domek na uboczu i pyszne posiłki miss Partridge: życie Harolda Wilberforce’a Cliftona, byłego pułkownika MI5, wydaje się niezwykle spokojne… Ale bardziej niż emerytowanym szpiegiem, którego świat zazdrości perfidnemu Albionowi, Clifton jest Bocianem Melomanem, dowódcą skautowskiego zastępu, zawsze gotowym, aby pomagać bliźnim! Ten pechowiec często pakuje się jednak w kłopoty po same uszy. Ale przysięga to przysięga, prawda? W imię skautingu i Anglii Clifton przypomni bandytom wszelkiej maści, że „niczym w urzędzie skarbowym, przestępstwo nie popłaca!”. Ten tom zawiera albumy: „Śledztwa pułkownika Cliftona”, „Clifton w Nowym Jorku”, „Clifton i szpiedzy” oraz „Diaboliczne krasnale”.

Alan Moore, Paul Di Filippo, Gene Ha i inni „Top 10. Smax i inne opowieści” | Opis wydawcy: Edycja zbiorcza trzech długich opowieści ze świata „Top 10”, hitu komiksowego sławnego scenarzysty Alana Moore’a! Album zawiera historie: „W roku 1949”, „Smax” i „Poza najdalszym komisariatem”, które stanowią świetną lekturę uzupełniającą dla fanów serii głównej wydanej przez Egmont w całości w 2017 roku.

Tuż po II wojnie światowej w Stanach Zjednoczonych powstało Neopolis, miasto nowych czasów, gdzie zostali przesiedleni superbohaterowie i weterani wojenni, a także superzłoczyńcy i szaleni nazistowscy naukowcy, którzy przeszli na stronę aliantów. Ten śmiały eksperyment społeczny wywołał wiele konfliktów zagrażających trwaniu metropolii w kształcie wymyślonym przez jej założycieli. W tomie „Top 10. Smax i inne opowieści” poznamy pierwsze pokolenie osiedleńców, a wśród nich superpolicjantów z posterunku, który w przyszłości stanie się znany jako Komisariat Dziesiąty. Następnie wraz z dwojgiem bohaterów serii głównej, niebieskoskórym Jeffem i delikatną Robyn, odbędziemy podróż do jednego z odległych światów, gdzie panują warunki rodem z kultowych opowieści fantasy. Na koniec wraz z ekipą Komisariatu Dziesiątego przeżyjemy apokaliptyczną przygodę zapoczątkowaną pojawieniem się na niebie ogromnego widma…

Głównym scenarzystą historii zamieszczonych w tym albumie jest brytyjski twórca Alan Moore, ponaddwudziestokrotny zdobywca Nagrody Eisnera, autor takich bestsellerów jak „Strażnicy”, „Promethea”, „V jak vendetta”, „Liga Niezwykłych Dżentelmenów”, „Prosto z piekła”, „Marvelman”. Rysunki są dziełem różnych grafików, między innymi Gene’a Ha, czterokrotnego zdobywcy Nagrody Eisnera za „Top Ten” i „Ligę Sprawiedliwości”, znanego także z takich tytułów jak „Globalne Pasmo” czy „Green Lantern”.

Juan Diaz Canales, Rubén Pellejero „Corto Maltese tom 14: Ekwatoria” | Opis wydawcy: Czternasta część przygód szlachetnego żeglarza, któremu niestraszne oceany, pustynie, góry ani lasy deszczowe. Corto Maltese podąża tropem tajemnicy magicznego „zwierciadła” księdza Jana, legendarnego króla, który miał panować gdzieś na krańcach świata. Trop poprowadzi młodego awanturnika szlakiem wiodącym od biblioteki w starym weneckim klasztorze, przez walczący o niepodległość Egipt i egzotyczną wyspę Zanzibar, aż po pełne łowców niewolników dżungle Afryki Równikowej. Corto znów spotka piękne i silne kobiety, znów wkroczy do jądra ciemności, aby rozwikłać zagadkę sprzed wieków, znów stanie przed wyborem, czy powinien komuś pomóc, rezygnując z własnych pragnień.

Dwanaście pierwszych tomów cyklu „Corto Maltese” stworzył włoski mistrz komiksu Hugo Pratt (1927–1995). Od albumu trzynastego serię kontynuują dwaj uznani hiszpańscy autorzy: scenarzysta Juan Díaz Canales (bestsellerowy cykl „Blacksad”) i rysownik Rubén Pellejero (album „Le silence de Malka”, wyróżniony w 1997 roku nagrodą dla komiksu zagranicznego na Festiwalu Komiksu w Angoulême).

Bill François „Elokwencja sardynki” | Opis wydawcy: A gdyby tak wsadzić głowę pod wodę i nadstawić ucha? Śmieszna myśl? Niekoniecznie! Pogrążone w swoim „cichym świecie” ryby nie tylko mówią, ale też mają wiele do przekazania.

Z tej książki dowiesz się: co można wyczytać z morskich zapachów, po czym poznać, że ryby są zakochane, zestresowane albo głodne, co kichaniem zdradzają przegrzebki, dlaczego ryby miewają trudne dzieciństwo, kto był pierwszy w Ameryce – dorsz czy Krzysztof Kolumb, i wiele, wiele więcej!

Ta książka to skąpana w świetle fluorescencyjnych meduz podróż w głębiny nauki i mroki historii, gdzie legendy często okazują się mniej nieprawdopodobne niż zaskakująca rzeczywistość. Autor dzieli się z czytelnikami dwiema pasjami: uwielbieniem dla podwodnego świata i mocy słów, które na kartach tej książki splatają się w niesamowicie ekscytującą opowieść.

Bernadette McDonald „8000 zimą” | Opis wydawcy: Autorka znakomitych książek wysokogórskich non fiction („Kurtyka. Sztuka wolności”, „Alpejscy wojownicy”, „Ucieczka na szczyt”) znów kieruje wzrok na najwyższe szczyty Ziemi. Tym razem opisuje najtrudniejsze zimowe wyprawy na ośmiotysięczniki. Bernadette McDonald relacjonuje nie tylko pierwsze wejścia, w ogromnej większości będące dziełem polskich ekip, ale także wyprawy nieudane, tragiczne lub po prostu takie, które musiały się wycofać.

„8000 zimą” to opowieść o „sztuce cierpienia”, która pchnęła polskich lodowych wojowników w najwyższe góry świata zimą i rozpętała światowy wyścig o pierwsze zimowe wejścia na 14 ośmiotysięczników. Ta gra na arenie międzynarodowej toczy się do dziś, a jej zwieńczeniem jest zdobycie ostatniego, najtrudniejszego szczytu – K2.

Arkadij i Boris Strugacki „Piknik na skraju drogi i inne utwory” | Opis wydawcy: Arkadij i Borys Strugaccy to klasycy radzieckiego science fiction. Ich powieści doczekały się miana kultowych, przetłumaczono je na kilkadziesiąt języków, są regularnie wznawiane na całym świecie. Do Polski twórczość Strugackich dotarła w latach 70. XX wieku i szybko zyskała grono zagorzałych fanów, ze Stanisławem Lemem na czele.

Ich powieści dotykają zagadnień, które od wieków nurtowały ludzkość – Strugaccy pisali o roli człowieka w społeczeństwie, o tym, skąd się bierze zło i dobro, o mechanizmach władzy i jednostkach sprzeciwiających się totalitaryzmom. Ich powieści traktowały o absurdach biurokracji, cenie rozwoju cywilizacyjnego i sensie ludzkiego istnienia.

Opublikowany w 1972 roku „Piknik na skraju drogi” miał ogromny wpływ na popkulturę. Na podstawie powieści powstał film Andrieja Tarkowskiego „Stalker”, później książka stała się inspiracją dla twórców gier komputerowych. Powieści Strugackich weszły na stałe do kanonu fantastyki. Dziś, cenione przez krytykę oraz uwielbiane przez miliony czytelników, należą do klasyki literatury światowej. W tomie znajduje się pięć utworów: „Piknik na skraju drogi”, „Poniedziałek zaczyna się w środę”, „Ślimak na zboczu”, „Trudno być bogiem” oraz „Miliard lat przed końcem świata”.

Józef Wilkoń, Janusz Górski „[lustro i promyk]” | Opis wydawcy: „Lustro i promyk” to pierwszy tom poświęconej Wilkoniowi trylogii. Lustro – bo jest to autobiografia, opowieść o młodości i latach studiów. Promyk to oczywiście lśnienie talentu, iskra boża.

Publikacja przedstawia mało znanego Wilkonia – Wilkonia dla dorosłych. W latach 1957-1959, kiedy jeszcze nie podjął decyzji, że zostanie ilustratorem, namalował cykl gwaszy „Nosiwody”. Te na poły abstrakcyjne kompozycje figuralne wzbudziły zachwyt krytyków. Książki dla dorosłych dawały artyście możliwość poszukiwań nowych rozwiązań typograficznych i na tym polu okazał się projektantem znakomitym. Ilustrował też tomiki poetyckie i zbiory dramatów – jedne z najlepszych prac zrealizował do wierszy Rilkego, Gałczyńskiego i Joyce’a oraz dramatów Calderóna de la Barca i Cervantesa. Książki te, pięknie edytorsko opracowane, stanowią osobne dzieła sztuki. Całe twórcze życie towarzyszyły artyście dwa ukochane dzieła: „Pan Tadeusz” i „Don Kichot” – w naszej publikacji można prześledzić namalowane do nich ilustracje.

Józef Wilkoń, Janusz Górski „[arka]” | Opis wydawcy: W tym tomie trylogii znalazły się reprodukcje ponad dwustu ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia, których bohaterami są zwierzęta, oraz komentarze artysty do jego twórczości z ostatnich trzech dziesięcioleci. Wilkoniowe portrety zwierząt przenika czułość – począwszy od niewielkich szkiców po rzeźby pasażerów monumentalnej Arki. Wiele jego książek powstało ze zwyczajnej ludzkiej chęci, aby pomóc zwierzętom – w czasach, kiedy za odstrzelonego wilka płacono nagrodę, a dzieci nim straszono, wymyślił i zilustrował historię o dobrym wilku. Większość prac zaprezentowanych w albumie pochodzi z archiwum twórcy i nie było nigdy reprodukowanych. Ilustracjom towarzyszą zapisy rozmów Janusza Górskiego z Józefem Wilkoniem. Artysta dzieli się swoimi przemyśleniami na temat ilustracji, rzeźby, ulubionych technik, zauroczeń i odkryć artystycznych, ale tematem refleksji jest również jego długie i barwne życie.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi