17-31 grudnia 2018 ? najciekawsze premiery ostatnich dwóch tygodni roku poleca Booklips.pl

31 grudnia 2018


Koniec grudnia to czas, gdy wydawcy odpoczywają po intensywnych dwunastu miesiącach pracy i zbierają siły na następny rok. Do księgarń trafia wówczas znacznie mniej godnych polecenia książek i komiksów, dlatego nasz cykliczny przegląd premier obejmuje dwa tygodnie.

Opis wydawcy: Howard Flynn to młody oficer brytyjskiej marynarki. Już w trakcie swej pierwszej morskiej wyprawy przekonuje się, że na statku panują twarde zasady i nie jest łatwe pogodzenie ich z własnym systemem wartości. Lekcja życia jest dość surowa, ale czyni z Flynna doświadczonego oficera, gotowego samodzielnie dowodzić okrętem.

Przygody Howarda Flynna ukazywały się w magazynie „Tintin” w latach 1964-1973 w postaci komiksów oraz dwóch opowiadań, z niezrównanymi ilustracjami Williama Vance?a. Wszystkie znalazły się w niniejszym albumie.

Opis wydawcy: Arcydzieło komiksu europejskiego. Mistrz gatunku Jean-Claude Gal w najlepszej formie. Album na ponad 200 stronach zbiera historie ? „Katedra”, „Fantastyczna Armia” i „Cykl Arna”. To prace, które na zawsze zmieniły oblicze komiksu. To absolutna klasyka, która w ogóle się nie zestarzała. Zachwyca dokładnie tak samo, jak w dniu swojej premiery. Dzięki obsesyjnie szczegółowej kresce, pełnym rozmachu kadrom możemy wybrać się w niezwykłą podróż do fantastycznych światów. Krain rodem z klasyków gatunku fantasy, pełnych niezwykłych budowli, pradawnych tajemnic i kultu zła czającego się w mroku. To także dzięki komiksom z tego albumu magazyn „Heavy Metal” stał się kultowy, a Jean-Claude Gal wymieniany jest obok takich mistrzów jak Moebius, Caza, Bilal czy Corben. Lektura obowiązkowa i uczta dla oczu!

Opis wydawcy: Kolejny, klasyczny już tytuł w dorobku mistrza z Chile, czyli Alejandro Jodorowskiego („Incal”, „Kasta Metabaronów”, „Showman Killer”) oraz wybitnego rysownika Georgesa Bessa, który właśnie dzięki temu tytułowi zyskał klasę arcymistrzowską w komiksie europejskim.

Epopeja rozgrywającą się na przestrzeni wielu lat (od przełomu XIX i XX wieku po okres podboju Tybetu przez Chiny w latach 50-tych XX wieku), przedstawiająca życie i dojrzewanie chłopca uznanego za inkarnację Lamy ? lidera i przywódcy duchowego Tybetańczyków. Wspaniała epicka opowieść o humanistycznym przesłaniu. Idealna na dzisiejsze czasy.

Opis wydawcy: Miłosz wobec faszyzmu i komunizmu. Pierwsze wydanie rozproszonych tekstów z okresu wojny i lat powojennych. Zgromadzone w tym tomie teksty dają się czytać zarówno jako wielogatunkowy i wielobarwny opis pełnej paroksyzmów dwudziestowiecznej historii, jak i relacja z nieraz bolesnych i tragicznych doświadczeń oraz wewnętrznych rozterek autora. Kreślą przy tym społeczno-polityczny pejzaż Polski i Stanów Zjednoczonych za prezydentury Harry?ego S. Trumana. Miłosz, w latach 1945-1951 urzędnik ambasady i konsulatu Polski Ludowej w Nowym Jorku, a następnie w Waszyngtonie, toczył w swym pisarstwie swoistą grę z cenzurą reżimu stalinowskiego, stereotypami na temat Ameryki pokutującymi w Polsce, zmagał się z niewiedzą oraz obojętnością znacznej części społeczeństwa amerykańskiego oraz amerykańskiej Polonii wobec konfrontacji ludności Europy Środkowej z dwiema formami totalitaryzmu.

Tom zawiera artykuły, szkice, eseje, listy otwarte, odpowiedzi na ankiety i recenzje, a także dramat pt. „Prolog”, które Czesław Miłosz napisał w latach 1945-1951 oraz w okresie drugiej wojny światowej. Wiele z tych tekstów było dotychczas rozproszonych w trudno dostępnych polskich oraz obcojęzycznych czasopismach i będą dla czytelnika niemałą niespodzianką.

Opis: Wyniki nowatorskich badań nad cenzurą tekstów literackich okresu PRL. Autorka jako pierwsza opracowała tajne biuletyny Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk z lat 1945?1956. Były one swoistym (krypto)poradnikiem, instruktażem kierowanym do pracowników Urzędu Kontroli. Zawierały m.in. tajne recenzje cenzorskie polskich tekstów literackich. Dotąd nie ukazało się w Polsce całościowe ich opracowanie.

Praca dzieli się na cztery rozdziały. Rozdział I, „Tematyka poruszana w recenzjach cenzorskich”, obejmuje następujące zagadnienia: II wojna światowa w literaturze dla dzieci i młodzieży, rugowanie magii i elementów nadprzyrodzonych z literatury adresowanej do najmłodszych, wizerunek socrealistycznej „nowej rodziny” i „nowego człowieka”, kwestie obyczajowe w literaturze końca lat czterdziestych i początków lat pięćdziesiątych. W rozdziale II, „Recenzja cenzorska jako kryptotekst”, autorka formułuje definicję recenzji cenzorskiej. Jej zdaniem cenzorska wypowiedź oceniająca, posiadająca cechy recenzji literackiej, wydawniczej, naukowej i tekstu propagandowego, to kryptotekst, czyli tekst niejawny o celowo ograniczonej dystrybucji. W rozdziale III, „Struktura i język recenzji cenzorskiej”, kontynuowane są rozważania związane z recenzją jako typem tekstu. Dotyczą one m.in. trójdzielnej budowy recenzji (streszczenie, ocena, decyzja) czy podziału cenzorskich ocen ze względu na różne kategorie: cenzurowanie ze względu na temat, okoliczności powstania utworu, autora, społeczną użyteczność książki, wydawnictwo, czas złożenia do GUKPPiW. Rozdział IV, „Cenzorska nadgorliwość? Strategie cenzorskie wobec twórców i tematów 'wygodnych'”, poświęcony jest sposobom oceniania i losom edytorskim książek, w których w pełni ujawnia się socrealistyczna poetyka. Jako przykład tekstu uznanego w GUKPPiW za pisany „na zamówienie nowej rzeczywistości” zostało wybrane opowiadanie „Przy budowie” Tadeusza Konwickiego. Więcej o książce.

Opis wydawcy: Jessica Jones powraca we własnej, odrębnej serii! Wiele się zmieniło w Uniwersum Marvela, odkąd Jessica Jones była bohaterką własnej serii komiksowej. W cieniu czyha mnóstwo tajemnic, które może ujawnić tylko wyjątkowa kobieta ? taka jak ona. Agencja detektywistyczna Alias Investigations zostanie ponownie otwarta, a spośród wielu sekretów do zbadania pierwsze śledztwo Jessiki może okazać się najniebezpieczniejszym! Niedawno wpadła na trop nowego, ukrytego zła ? tak przerażającego, że była gotowa rozbić własną rodzinę, żeby ocalić przed nim najbliższych. Czy ta ofiara wystarczy? I czy istnieje sposób odbudowania jej dawnego życia? Twórcy postaci Jessiki Jones przygotowali nowy rozdział przygód słynnej pani detektyw, wyjaśniający niektóre z największych pytań, jakie zrodziło Uniwersum Marvel NOW!

Opis wydawcy: Powieść uznana została przez krytyków mianem arcydzieła macedońskiej literatury. Narrator, jednocześnie główna postać utworu, snajper, reprezentant świata chrześcijańskiego, kieruje strzelbę w stronę swego celu ? muzułmanki, która ze swego punktu obserwacyjnego celuje z broni w jego stronę. Każde z nich może strzelić w ciągu sekundy, żadne nie wykonuje decydującego ruchu.

Doruntina ? jak nazywa swoją przeciwniczkę narrator, nawiązując do bałkańskiej legendy o miłości, która przezwycięża śmierć ? staje się niemą słuchaczką opowieści o dzieciństwie i dojrzewaniu bohatera, jego studiach literackich, wątek ostatnich wojen domowych toczonych na Bałkanach przeplata się z osobistymi doświadczeniami i przeżyciami autora. Liczne nawiązania do bohaterów dzieł literatury światowej sprawiają, że przeszłość miesza się z teraźniejszością, fikcja z rzeczywistością.

Konflikty zbrojne są tu tylko pretekstem do poszukiwania odpowiedzi na pytania najistotniejsze, dotyczące natury człowieczeństwa. Otrzymujemy uniwersalną opowieść o życiu i śmierci, miłości i nienawiści, bezsensie wojny, wewnętrznych konfliktach i absurdalności ludzkiej egzystencji.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi