16-29 grudnia 2019 ? najciekawsze premiery ostatnich dwóch tygodni roku poleca Booklips.pl

28 grudnia 2019


Koniec grudnia to czas odpoczynku dla wydawców, do księgarń trafia wtedy znacznie mniej godnych polecenia książek i komiksów, dlatego też tradycyjnie nasz cykliczny przegląd nowości obejmuje dwa tygodnie.

Robert Harris „Oficer i szpieg” | Opis wydawcy: Oni kłamią, by chronić swój kraj. On mówi prawdę, by ten kraj ocalić. Powieść osnuta wokół afery Dreyfusa, politycznego skandalu, który wstrząsnął Europą końca XIX wieku.

Młody francuski oficer odkrywa, że najgłośniejszy proces o zdradę ojczyzny opierał się na sfabrykowanych dowodach. Najwyżsi rangą dowódcy wojskowi robią wszystko, żeby zatuszować sprawę ? Georges Picquart podejmuje jednak walkę o ujawnienie prawdy.

W trudnych czasach jeden człowiek może zmienić bieg historii. „Oficer i szpieg” to jednocześnie trzymający w napięciu thriller polityczno-szpiegowski i uniwersalna powieść o wynaturzeniach władzy. To także historia o służbach specjalnych, które wymykają się spod kontroli prawa i uprawiają własną politykę, wedle której w imię „bezpieczeństwa narodowego” można gwałcić prawa jednostki. Powieść zekranizowana przez Romana Polańskiego i uznawana za jego najlepszy film od czasów „Pianisty”! Więcej o książce.

„Mapy czasu”, reż. Marcin Karnowski | Opis wydawcy: Anna Jachnina napisała jeden z największych przebojów okupowanej stolicy ? jest autorką słów piosenki „Siekiera motyka” ? o czym dowiedzieliśmy się dopiero po jej śmierci; rodzina przypadkiem odnalazła dziennik ukryty w piwnicy. Jej wstrząsające zapiski z pobytu w obozie zagłady stanowią główną bazę struktury słuchowiska podzielonego ? co narzuca (i umożliwia) forma płyty analogowej ? na dwie części: str. A i B.

Ambicją twórców słuchowiska było wydawnictwo, w którym słowa, dźwięki, muzyka i materialna postać stanowią spójną całość. Nagrania terenowe powstały w Bydgoszczy, Warszawie i Oświęcimiu (na „Mapach czasu” nie korzystano z żadnego banku dźwięków, wszystkie zostały zarejestrowane w naturze). Lektorów nagrano w Studiu Mózg, a muzykę na Strychu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy przez Madżonga Studio. O wizualne aspekty albumu zadbała Monika Aleksandrowicz. O tym, jak zdobyć bezpłatnie płytę winylową ze słuchowiskiem, dowiecie się, klikając tutaj.

Janusz Dziano, Danuta Koper „Ech, Panie Wiech” | Opis wydawcy: Obszerna biografia Stefana Wiecheckiego „Wiecha” ? Homera warszawskiej ulicy i warszawskiego Jęzora, jak pisał o nim Julian Tuwim. Zawierająca wiele nigdy nie publikowanych zdjęć. Wzbogacona wspaniałymi felietonami pisanymi przez autora w gwarze warszawskiej rodem z placu Kercelego, Targówka i Szmulek, komentującymi w satyryczny sposób codzienne życie przedwojennej, a później powojennej Warszawy.

Gustaw Herling-Grudziński, Jerzy Giedroyć „Korespondencja vol. 2. 1967-1975” | Opis wydawcy: Dwie legendarne postaci XX wieku i ich nigdy dotąd niepublikowane listy. Niezwykła, obejmująca ponad 50 lat, korespondencja Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jerzego Giedroycia wreszcie w postaci książkowej. Pasjonująca opowieść o polskiej kulturze i współczesnej historii z dwiema wielkimi osobowościami na pierwszym planie i plejadą barwnych postaci drugoplanowych.

Zakończenie roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zwieńczone jest premierą drugiego tomu jego korespondencji z Jerzym Giedroyciem ? relacji intymnej choć zdystansowanej, pełnej szczegółów z prywatnego życia polskiej elity intelektualnej czasów PRL-u. Herbert, Mrożek, Brodski, Miłosz, Kołakowski, Tyrmand, Czapski, Słonimski, Stomma? W Korespondencji Herlinga-Grudzińskiego z Giedroyciem przewijają się najważniejsze dla polskiej kultury i polityki XX wieku nazwiska. Perspektywa emigracji, ale też ograniczeń nakładanych przez cenzurę daje obraz nieustannej walki o wolność i podtrzymanie narodowego dziedzictwa.

Pomimo że nigdy nie zrezygnowali z oficjalnej formy listów, w ich korespondencji odnaleźć można głębokie zaufanie i zażyłość. Relacja pisarza i wydawcy polegała również na wymianie informacji oraz poglądów na temat najważniejszych wydarzeń z historii świata, Europy, ale przede wszystkim Polski: październik 1956, marzec 1968, grudzień 1970, wybór papieża Polaka, rodzenie się Solidarności, stan wojenny, zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki, upadek komunizmu, wreszcie pierwsze lata transformacji ustrojowej, kiedy światopoglądowe różnice ostatecznie doprowadziły do zerwania wieloletniej i wydawało się niezniszczalnej przyjaźni. W jej dramatycznym zakończeniu możemy uczestniczyć niemal na żywo na kartach ostatnich listów, tak jak wcześniej śledzimy narodziny, kształtowanie się i zacieśnianie tej niezwykłej więzi. Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcieliby poznać życie polskiej elity intelektualnej lat 60. i 70. od podszewki!

Tadeusz Różewicz , Ryszard Przybylski „Listy i rozmowy 1965-2014” | Opis wydawcy: Z listami pisarzy bywa różnie, jednak ta wymiana zagarnia i oczarowuje: temperaturą uczuć, wagą poruszanych kwestii, barwnością relacji z raz dokuczliwej, raz zachwycającej codzienności, wreszcie dezynwolturą i furią komentarzy na tematy społeczne, polityczne i artystyczne. „Wiesz o tym, że Cię kocham ? pisze Przybylski do Różewicza 4 kwietnia 1986 roku ? i to nie tylko za teksty, w które się przemieniłeś, lecz również za to, że z krwi i kości jesteś taki, jaki jesteś: sam dla siebie, jak piękne drzewo na samotnej górce”. A w 1990 roku na egzemplarzu „Homilii na Ewangelię dzieciństwa” Przybylski składa dedykację: „Tadeuszowi, wraz z podziękowaniem za równą i posilną przyjaźń, rzecz może najcenniejszą w tym narodowym burdelu”. Dla Różewicza Przybylski był czytelnikiem idealnym, może najwnikliwszym, jakiego spotkał. Pewnie dlatego poeta niemal od początku do niego przylgnął, powierzając mu swoje poetyckie i życiowe rozterki.

Edycję wzbogacają m.in. zapisy rozmów przy wódeczce w mieszkaniu Przybylskiego na Akermańskiej w Warszawie, nagrywanych przez Piotra Lachmanna i Andrzeja Sapiję; poświęcony pielgrzymkom do Przybylskiego poemat Różewicza „tempus fugit”; dwie rozmowy Krystyny Czerni z Ryszardem Przybylskim o jego przyjaźni z Różewiczem i Jerzym Nowosielskim; niepublikowane zdjęcia oraz Indeks osób.

Tadeusz Kwiatkowski „Ważne, nieważne. Dziennik 1953?1973” | Opis wydawcy: Kronika kulturalnego życia PRL. Nigdy niepublikowany dziennik Tadeusza Kwiatkowskiego ? krakowskiego pisarza i scenarzysty. „Ważne, nieważne. Dziennik 1953?1973” to książka o życiu artystycznych sfer Krakowa i Warszawy lat 50., 60. i 70. Równocześnie, to zapis wnikliwych obserwacji, zachwytów i utyskiwań jednego z najciekawszych twórców tamtego czasu. Kwiatkowski notuje, co czytał, gdzie bywał, co go inspirowało do pisania powieści, scenariuszy filmowych i teatralnych oraz skeczy kabaretowych. Bezcenne z dzisiejszej perspektywy są barwne, utkane z anegdot portrety Kazimierza Wyki, Wisławy Szymborskiej czy Wojciecha Hassa.

Co dla trzydziestoparoletniego pisarza jest ważne, a co nieistotne? Co zajmuje go podczas spotkań Związku Literatów Polskich? Jakie tematy porusza w kawiarnianych rozmowach z Jerzym Wittlinem, Ludwikiem Jerzym Kernem, Jarosławem Iwaszkiewiczem i innymi słynnymi twórcami?

„Nie był komunistą, spotkał się w 1957 z Giedroyciem, znał Gombrowicza, jego przyjacielem był Karol Wojtyła, żoną wybitna aktorka i przyjaciółka Wojtyły, Halina Kwiatkowska. Ale też pisarz nie był w jawnej opozycji wobec systemu? Wyłania się dzięki temu z jego dziennika unikalny portret PRL-owskiej codzienności, zwłaszcza inteligenckiej obyczajowości, a dalej wielkości i nędzy ówczesnych literatów. Bywa też Kwiatkowski socjologiem, notującym systematycznie np. rozmaite dowcipy, za pomocą których Polacy oswajali rzeczywistość PRL” ? twierdzi prof. Maciej Urbanowski.

W ręce czytelników trafia pierwszy z dwóch tomów dziennika Tadeusza Kwiatkowskiego ? przykład świetnej literatury, ale i być może ostatni wielki dziennik, któremu do tej pory nie było dane ukazać się drukiem.

Eric Corbeyran, Piotr Kowalski „Badlands” | Opis wydawcy: Koniec XIX stulecia. Perla wraz z grupą awanturników przemierza pustynne tereny południa Stanów Zjednoczonych. Podąża śladami przodka, alchemika Hernana Ruiza-Tenguillo, który zapuścił się niegdyś na te tereny w towarzystwie konkwistadorów. Opisany przez niego przed dwoma stuleciami niewidzialny świat został ukryty przez Indian, aby zamieszkujące go moce nie dostały się w ręce białych. W ostrogach, z rewolwerem, wyposażona w magiczne formuły i artefakty Perla, zamierza odkryć ten świat, leżący poza wszystkimi granicami naszej rzeczywistości… Walcząc z gangsterami, szamanami i demonami, tajemnicza i seksowna Perla znaczy swą drogę większą liczbą ciał niż Doc Holliday i Jesse James razem wzięci. Fantastyczne poszukiwania prowadzą ją coraz bardziej w głąb terytorium Indian, tam gdzie legendy i magia zdają się mieszać z realnym światem…

Joann Sfar „Kot Rabina tom 8: Koszyczek migdałów” | Opis wydawcy: Kochają się! On jest Żydem, ona katoliczką. Mieszkają w Algierze, i pewnego dnia odwiedzają rabina, gdyż Aline, aby lepiej się zintegrować i zadowolić swojego przyszłego męża, chce przejść na judaizm. Głupota kłóci się z niezrozumieniem: dlaczego chcesz przyjąć wiarę tak skomplikowaną, tak irracjonalną, tak bolesną? Kot i Zlabia zgadzają się odwieść ją od tej decyzji i znajdują niespodziewanego sojusznika w młodej Knidelette…

Kolejny tom serii Joanna Sfara będącej jednym z najważniejszych komiksowych traktatów o religii, społeczeństwie i kulturze.

Edina Szvoren „Nie ma i lepiej, żeby nie było” | Opis wydawcy: Dwanaście opowiadań o rodzinach, małżeństwach, dorosłych, dzieciach i ich wzajemnych relacjach. Edina Szvoren ukazuje swoich bohaterów w chłodnym, klinicznym świetle, które w niepokojący sposób zrównuje ich świat ze światem ciał i przedmiotów. Lakoniczne, a przy tym dosadne opisy rozmaitych zwyczajów i natręctw zaskakują groteskowością i skłaniają do zadawania pytań o istotę więzi między pozornie bliskimi sobie ludźmi.

fot. Sincerely Media / Unsplash

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi