14-20 września 2020 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

20 września 2020

Spragnionym dobrej lektury w najbliższych dniach nie zabraknie książek do czytania. Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości, które ukazały się w księgarniach w dniach od 14 do 20 września.

Nico Walker „Świeży” | Opis wydawcy: Jedna z najbardziej kontrowersyjnych powieści ostatnich lat, finalistka PEN Hemingway Award oraz jedna z najlepszych książek roku wg „New Yorkera”, „Entertainment Weekly” i „Vogue’a”.

Młody mężczyzna na pierwszym roku nauki w college’u poznaje Emily. Połączeni pasją do twórczości Edwarda Albeego i ecstasy szaleńczo się w sobie zakochują. Wkrótce jednak Emily musi wrócić do domu w Elbie, w stanie Nowy Jork, wobec czego chłopak rzuca szkołę i zaciąga się do wojska jako sanitariusz.

Życie nie przygotowało go na koszmarną rzeczywistość, którą zastaje w Iraku. Koledzy z jego oddziału na zmianę palą, grają w karty, wdychają sprężone powietrze, nadużywają środków przeciwbólowych i oglądają porno. Oprócz tego giną jeden po drugim podczas kolejnych misji.

Przez cały ten czas chłopak stara się podtrzymać na odległość swój związek z Emily. Gdy w końcu wraca do kraju, zespół stresu pourazowego nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Uzależnia się od heroiny, a kiedy kończą mu się pieniądze, postanawia zarobić je w jedyny sposób, jaki zna – poprzez przemoc. Zaczyna więc napadać na banki. Fragment książki.

Joe Hill „Gaz do dechy” | Opis wydawcy: Książka, która znalazła się w ścisłej czołówce Goodread Choice Awards 2019. Trzynaście historii mistrza grozy młodego pokolenia, który przesuwa granice gatunku na nowe terytoria. Dwa opowiadania napisane wspólnie ze Stephenem Kingiem, m.in. sfilmowane przez Netflix „W wysokiej trawie”.

Wyjęci spod prawa motocykliści uciekający przez pustynię przed upiorną cysterną… Wizyta młodych ludzi w wesołym miasteczku, która wcale nie kończy się wesoło… Uchylone drzwi do świata cudów, które okazują się furtką dla namacalnego zła… Podróż pociągiem w niecodziennym towarzystwie… Media społecznościowe, które nikogo nie uratują przed zombi… Bibliotekarz dostarczający najświeższe lektury umarłym… I wreszcie lot, podczas którego ludzie nieakceptujący się nawzajem zaczynają ze sobą rozmawiać – nieco za późno.

Od klasycznych horrorów, przez fantasy, S-F, thriller psychologiczny, po prozę obyczajową z silnym akcentem politycznym – różnorodność opowiadań w tym zbiorze jest niezwykła. Ale wszystkie dotykają najgłębszych ludzkich sekretów i wydobywają na światło dzienne nasze mroczne słabości i lęki.

R.J. Palacio „Biały ptak” | Opis wydawcy: Niezapomniana opowieść o wytrzymałości, odwadze i sile dobroci, które odmieniają serca, budują mosty, a nawet ratują życia. Niepełnosprawny chłopiec, Julien, chroni żydowską dziewczynkę, Sarę, przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Pomaga jej, choć wcześniej Sara razem z innymi dziećmi śmiała się z niego i nigdy go nie broniła. Dobro, które ich połączyło, przetrwało II wojnę światową. I kiełkuje nadal, w kolejnych pokoleniach dzieci, które znajdują w sobie odwagę, aby być dobrymi dla innych. Historia opowiedziana w „Białym ptaku” przypomina, że dobro trzeba czynić zawsze. Nawet w czasach, kiedy można za to zapłacić najwyższą cenę. Nawet jeśli jest się tylko dzieckiem.

R.J. Palacio jest autorką książki „Cudowny chłopak”, którą pokochały miliony dzieci i dorosłych. W zorganizowaną przez nią akcję społeczną „Wybierz Dobro” (Choose Kind) włączyły się tysiące szkół, również szkoły polskie. W „Białym ptaku” autorka sięga do historii II wojny światowej, aby pokazać, że wartości, dzięki którym uratowano życie dziesiątkom tysięcy ludzi, są ważne także dzisiaj. Auggiego, bohatera „Cudownego chłopaka”, prześladował Julian, szkolny urwis. Julian zrozumiał już, że naśmiewanie się z odmienności innych jest złe. W „Białym ptaku” odkrywa poruszającą historię swojej babci, która nauczy go, że nie wystarczy nie czynić zła – trzeba jeszcze z nim walczyć.

Katarzyna Kalista „Ostatni rozdział” | Opis wydawcy: Fascynujący debiut. Grająca schematami i konwencjami, wciągająca powieść szkatułkowa, w której przyszłość i teraźniejszość przenikają się płynnie, a napięcie miesza się z humorem. Zraniona przed laty, porzucona przez partnera bez słowa wyjaśnienia Olga nie potrafi zbudować trwałego, szczęśliwego związku. Uczęszcza na terapię, której owocem jest książka przeplatana prawdziwymi retrospekcjami.

Ola prowadzi księgarnio-kawiarnię, tłumaczy literaturę niemiecką i żyje w nieformalnym związku z Pawłem, z którym ma córeczkę, czteroletnią Hanię. Kiedy decyduje się na ślub, jej spokój burzy telefon od niewidzianego od lat byłego partnera. Carl pragnie wyjaśnić, dlaczego niegdyś ją zostawił. Choć Ola nie chce z nim rozmawiać, perspektywa poznania prawdy i osiągnięcia spokoju jest kusząca.

Historia Oli staje się dla Olgi katalizatorem zmian. Przeszłość powraca, ale jakie będzie miała znaczenie?

Joe Hill „Dziwna pogoda” | Opis wydawcy: Joe Hill jeszcze raz udowadnia, że jego wyobraźnia nie zna granic… nie raz – cztery razy! „Zdjęcie” to historia młodego nerda z Doliny Krzemowej zmuszonego, by znaleźć sposób na pokonanie przeciwnika uzbrojonego w aparat, który każdym zrobionym zdjęciem bezlitośnie wymazuje fragment pamięci fotografowanej osoby. W „Naładowanym” niedoceniany ochroniarz, pracujący w centrum handlowym na Florydzie, powstrzymuje masową zabójczynię, stając się miejscowym bohaterem. Ale w świetle reflektorów jego historia zaczyna się rozpadać. „Wniebowzięty” to opowieść o młodym człowieku, który chciał zaimponować ukochanej i skoczyć ze spadochronem. Ale pierwszy skok w przestworzach nie kończy się szczęśliwie. Nieopierzony spadochroniarz ląduje na chmurze o niezwykłych właściwościach. W „Deszczu” mieszkańcy Boulder w stanie Kolorado wylegają z domów, by nacieszyć się końcem lata, ale wtedy nadciągają chmury, które bombardują ich nie kroplami wody, lecz zabójczo ostrymi kryształami. Więcej o książce.

Joe Hill „Strażak” | Opis wydawcy: Apokaliptyczny thriller i mrożąca krew w żyłach powieść o pandemii, która może spopielić ludzkość, i o grupie bohaterów, którzy walczą o ocalenie. Na jej czele stoi zagadkowy mężczyzna, znany jako Strażak.

Nikt nie wie, kiedy i jak się to zaczęło. Przez kraj przetacza się nieznana dotąd plaga, połykając kolejne miasta: Boston, Detroit, Seattle… Draco incendia trichophyton, nazywane „smoczą łuską”, to śmiercionośne, błyskawicznie rozprzestrzeniające się zarodniki. Najpierw malują na ciałach ludzi ogniste „tatuaże”, a potem zamieniają swoje ofiary w żywe pochodnie.

Trudno sobie wyobrazić gorszy moment na ciążę, ale Harper Grayson, która spodziewa się dziecka, zamierza je urodzić. Jest pielęgniarką, która widziała zarażone matki rodzące zdrowe dzieci i ma nadzieję, że i jej się to uda. Najpierw musi jednak przeżyć i umknąć przed Szwadronami Kremacyjnymi ścigającymi zainfekowanych. Jeśli ktoś może jej w tym pomóc, to tylko tajemniczy mężczyzna, który już raz uratował jej życie: Strażak. Więcej o książce.

Joe Hill „NOS4A2” | Opis wydawcy: Genialny mix oldschoolu i nowoczesności. Gratka dla fanów horrorów w najlepszym stylu. Victoria McQueen w dniu ósmych urodzin przekonuje się, że ma niezwykły dar: potrafi przemieszczać się do miejsc, w których znajdują się zagubione rzeczy. Nieważne, czy wyruszy na poszukiwanie bransoletki, zdjęcia, kota, czy odpowiedzi na dowolne pytanie – jeśli przejedzie przez rozklekotany most niedaleko domu, zawsze znajdzie to, czego szuka. Nawet jeśli szuka po prostu… kłopotów.

Charlie Manx też ma niezwykły dar. Każde dziecko, które wsiądzie do jego rolls-royce’a z 1938 roku, pojedzie do Gwiazdkowej Krainy, ukrytego świata, który kusi nieustannymi przyjemnościami. A tam Charlie z radością wyssie z niego życie. Bo tablica rejestracyjna z napisem „NOS4A2” wskazuje tylko jedno: tym rolls-royce’em jeździ wampir. Zastanów się, czy chcesz przejechać się razem z nim.

Przyjdzie dzień, w którym Victoria i Charlie staną przeciwko sobie. I Charlie Max już się postara, żeby Victoria nigdy go nie zapomniała. Fragment książki.

Jewgienij Zamiatin „My” | Opis wydawcy: Jedna z najsłynniejszych dystopii w literaturze, pierwowzór „Nowego wspaniałego świata” Huxleya i „1984” Orwella.

Niech żyje Państwo Jedyne! Jego obywatele poddani są nieustannej inwigilacji. Wolność i indywidualizm są z założenia złe, wprowadzają tylko chaos i anarchię. Domy mają szklane ściany, by wszyscy żyli na widoku, seks jest na kartki. Najgorszą z chorób jest wyobraźnia. W Państwie Jedynym każdy jest traktowany jednakowo, pozbawiony nazwiska, oznaczony numerem. Wszystko czego potrzebuje człowiek do życia dostaje od Państwa, które jest gwarantem porządku, harmonii, szczęścia. Narrator Δ-503 jest matematykiem, który zapada na nieuleczalną chorobę – wytwarza się w nim dusza, zakochuje się.

Powieść Zamiatina z 1921 roku to iście prorocza wizja – opisuje przerażającą i groteskową rzeczywistość, którą współczesne społeczeństwa zaczynają niepokojąco przypominać. Dzięki inwigilacji w stylu chińskich Punktów Oceny Obywateli świat raźnym krokiem zmierza ku totalitarnemu koszmarowi. Czytajcie Zamiatina póki nie jest za późno…

Katarzyna Olkowicz, Piotr Baran „Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy” | Opis wydawcy: C’est la vie. Takie jest życie. Trudno chyba znaleźć lepsze słowa niż fragment tej piosenki na opisanie życia Andrzeja Zauchy. Żył pełną piersią, ciesząc się każdym dniem. Muzyczny samouk, z zawodu zecer. W młodości kajakarz, trzykrotny mistrz Polski. Ze sportu zrezygnował dla… muzyki. Podczas swojej kariery współpracował z największymi twórcami jazzowymi, choćby Tomaszem Stańką i Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, oraz popularnymi piosenkarzami, m.in. Andrzejem Sikorowskim i Ryszardem Rynkowskim. Kabareciarz i aktor. W roku 1991 jego tragiczna śmierć poruszyła całą Polskę. Kim był Andrzej Zaucha? W czym tkwi jego fenomen? Jak wspominają go najbliżsi przyjaciele?

Ken Follett „Niech stanie się światłość” | Opis wydawcy: Nowa powieść jednego z najlepszych współczesnych pisarzy – Kena Folletta. Historia poprzedzająca wydarzenia opisane w „Filarach Ziemi”, osadzona w Anglii u zarania nowej epoki: średniowiecza.

Jest rok 997 naszej ery, koniec wieków barbarzyństwa. Anglia na zachodzie mierzy się z atakami Walijczyków, a na wschodzie – wikingów. Lokalni przywódcy naginają królewskie zarządzenia do swoich celów, sprzeciwiając się władzy i nie dbając o los prostych ludzi. Ponieważ w kraju nie ma ściśle wytyczonego prawa, króluje chaos.

W tych burzliwych czasach splatają się losy trójki bohaterów. Życie młodego szkutnika zmienia się w chwili, gdy jego dom zostaje zniszczony przez wikingów, a jego rodzina musi uciekać do miejsca, w którym traktowani są jak intruzi… Pewna kobieta wychodzi za mąż z miłości i płynie z Normandii do Anglii, kraju swojego małżonka. Szybko jednak przekonuje się, że wśród zupełnie innych obyczajów i ludzi stale zaangażowanych w walkę o wpływy musi uważać na każdy swój krok… Mnich marzy o przekształceniu opactwa w centrum nauki, które będzie podziwiane w całej Europie. Każde z nich wejdzie w niebezpieczny konflikt z przebiegłym i bezwzględnym biskupem, który złamie każde przykazanie, aby zwiększyć swoją władzę i bogactwo. Więcej o książce.

Megan Campisi „Zjadaczka Grzechów” | Opis wydawcy: W tej niezwykłej i poruszającej historii „Opowieść podręcznej” spotyka się z „Alicją w krainie czarów”. Za kradzież bochenka chleba 14-letnia May zostaje skazana dożywotnio na straszną karę: zostaje Zjadaczką Grzechów – kobietą społecznie wyklętą, brutalnie napiętnowaną, która musi wysłuchiwać wyznań umierających, i w ramach pogrzebowego obrządku spożywać rytualne pokarmy, symbolizujące ich grzechy, aby w ten sposób wziąć na siebie winę za ich występki. Niespodziewanie zostaje wplątana w spisek z morderstwem w tle na królewskim dworze w XVI-wiecznej Anglii i aby ocalić życie, musi znaleźć w sobie siłę i pomścić śmierć poprzedniczki, mimo społecznego odrzucenia.

Szczepan Twardoch „Pokora” | Opis wydawcy: Pożądanie. Władza. Uległość. Co stracisz, walcząc o godność? Epicka powieść o rewolucji, wojnie i miłości.

11 listopada 1918. Leutnant Alois Pokora wychodzi ze szpitala na ulice zrewoltowanego Berlina. Stary świat się skończył. La Belle Époque umarła w okopach I wojny światowej. Nowy świat rodzi się w bólach: na froncie zachodnim i podczas rewolucji, przetaczającej się przez pokonane Niemcy.

Alois nie należał do starego świata, nie należy też do nowego. Syn górnika z Górnego Śląska, zrządzeniem losu wyrwany z proletariackiej rodziny, wszędzie spotyka się z pogardą i odrzuceniem. Samotny i prześladowany, wierzy tylko w erotyczną relację z perwersyjną, dominującą Agnes. Jednak w świecie, który się skończył, nic nie jest prawdziwe.

„Pokora” to porywająca powieść o miłości, wojnie i rewolucji. Epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność. Więcej o książce.

Katarzyna Nosowska „Powrót z Bambuko” | Opis wydawcy: Książka, która pobudza szare komórki, sumienie i „mięśnie śmiechowe”. Chociaż świat staje na głowie, a życie zmienia się z dnia na dzień, Nosowska zawsze znajdzie słowo, które doda otuchy. Gdy błądzimy przytłoczeni wątpliwościami, rozpala światełko nadziei. A gdy wydaje nam się, że pozjadaliśmy wszystkie rozumy, zasieje ziarno niepewności. Kilkoma lekcjami, jakie dostała od życia, teraz dzieli się z nami i wytrwale tropi absurdy, którymi karmią nas „autorytety”.

Życie – i w czasach dziwnej pandemii, i w czasach zwyczajnej codzienności – jest łatwiejsze, gdy ma się świadomość, że tacy ludzie jak Nosowska roztrząsają te same dylematy. A gdy ktoś robi nas w bambuko, sięgamy po to samo koło ratunkowe – dystans i jeszcze raz dystans!

Jakub Małecki „Saturnin” | Opis wydawcy: Przez błąd na bilecie kilkuletni Satek wierzy, że autobus, którym jeździ do szkoły w Radziejowie, zahacza o tajemniczą krainę. To tam, jak podejrzewa chłopiec, zazwyczaj przebywa jego milczący, skryty dziadek. Dwadzieścia lat później Saturnin mieszka w Warszawie, pracuje jako sprzedawca i trzyma się z dala od tajemniczych krain. Pewnego dnia dziadek znika i Saturnin musi wrócić w rodzinne strony. Wspólnie z matką rusza jego śladem i coraz głębiej zapuszcza się w przeszłość. To, co odkryje, zburzy jego świat.

„Saturnin” to intymna, choć skomponowana na wiele głosów opowieść, w której marzenia potrafią łamać kości, muzyka jest silniejsza niż wojna, a mama daje w nagrodę półtora kilograma słońca. Zmarli otrzymują tu głos, a prawdziwe postaci z życia autora doświadczają rzeczy, których nie dane im było zakosztować poza tą książką.

Zbigniew Kasprzak, Wiesława Wierzchowska, Tadeusz Markowski, Andrzej Krzepkowski „Bogowie z gwiazdozbioru Aquariusa” | Opis wydawcy: Przedstawiciele zaawansowanej cywilizacji awaryjnie lądują swoim statkiem kosmicznym na Ziemi, a ludzie są przekonani, że odwiedzili ich sami bogowie. Do Oceanu Spokojnego wpada tajemniczy obiekt z kosmosu, wydarzenie to rozpoczyna szereg niewyjaśnionych katastrof morskich. Pewien Ateńczyk udaje się do egipskich kapłanów, aby poznać historię zaginionego przed tysiącem lat państwa.

Te i inne opowieści science fiction zawarte w niniejszej wyjątkowej antologii stworzył wyśmienity polski rysownik opowieści graficznych Zbigniew „Kas” Kasprzak. Antologia „Bogowie z gwiazdozbioru Aquariusa” zbiera komiksy pierwotnie wydane przez wydawnictwo Sport i Turystyka, Krajową Agencję Wydawniczą oraz przez magazyn „Fantastyka” w latach 1982–1987: „Bogowie z gwiazdozbioru Aquariusa”, „Regenerit”, dylogię „Gość z kosmosu” i „Zbuntowana”, „Człowiek bez twarzy”, „Hipotezy. Zagłada Atlantydy” oraz „Exponat AX”. Publikację wzbogacają wstęp i biografia, napisane przez Adama Ruska, a także obszerna galeria wcześniej niepublikowanych plansz i szkiców Kasa.

Nowością i nie lada gratką dla fanów twórczości autora są także trzy nowe okładki do czarno-białych opowieści (wydanych w „Fantastyce” w odcinkach) i okładka główna całego albumu, które Kas narysował specjalnie do tego wydania. Dwutysięczny album w Klubie Świata Komiksu!

Xavier Dorison, Felix Delep „Zamek Zwierzęcy tom 1: Miss Bangalore” | Opis wydawcy: Ludzie odeszli. W zamku zostały tylko zwierzęta: kury, osły, kozy i owce wylewają siódme poty, by prezydent Silvio i jego okrutna psia milicja mogli cieszyć się prestiżem. Zdławione rządami dyktatury i terroru w końcu pewne zwierzęta postanawiają uformować ruch oporu…

Jean Dufaux, Grzegorz Rosiński „Skarga Utraconych Ziem” | Opis wydawcy: Zbiorcze wydanie bestsellerowego cyklu „Skarga Utraconych Ziem”, klasycznej sagi fantasy, autorstwa Grzegorza Rosińskiego, twórcy „Thorgala”. Przejmująca opowieść o losach księżniczki Sioban, zmagającej się z mroczną przeszłością, czarną magią i wrogami, którzy próbują zawładnąć jej królestwem. Akcja komiksu rozgrywa się na ziemiach Eruin Dulea, w wyspowym kraju magii i rycerzy, przypominającym wczesnośredniowieczne państwa brytyjskich Celtów. Niegdyś panowali w nim królowie z prawowitej dynastii Sudenne, ale od lat władza pozostaje w rękach maga-uzurpatora Bedlama. Sioban jest ostatnią przedstawicielką dawnego rodu królewskiego i na niej spoczywa odpowiedzialność odzyskania władzy.

Wewnątrz albumu znajdują się cztery tomy serii: „Sioban”, „Blackmore”, „Pani Gerfaut” i „Kyle z Klanach” oraz dodatkowe szkice, ciekawostki i informacje o cyklu. Doskonałe rysunki Grzegorza Rosińskiego sprawiają, że jest to jedna z najbardziej widowiskowych serii komiksowych. Dzięki gwałtownym zwrotom akcji i dynamice obrazów komiks ten ogląda się jak film. Wystawność średniowiecznych wnętrz zamkowych i niesamowitych krajobrazów podkreślają mocne, nasycone kolory, wykonane przez Grazę.

Nancy Springer „Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza” | Opis wydawcy: Tajemnice rodziny Holmesów. Dziewiętnastowieczna Anglia. W dniu swoich urodzin Enola Holmes odkrywa, że jej matka nagle znika, pozostawiając córce zestaw dziwacznych fantów i serię zagadek. Beztroskie dzieciństwo dorastającej dziewczyny nagle się kończy, a obowiązek opieki nad nią spada na dwóch starszych braci – Sherlocka i Mycrofta, którzy za wszelką cenę chcą niesforną siostrę wpakować w gorset i wysłać na pensję z internatem. I tu się zaczyna…

Enola buntuje się i ucieka do Londynu, by odnaleźć matkę. Wkrótce przekona się, jak wygląda życie samotnej kobiety w wielkim i niebezpiecznym mieście, do perfekcji opanuje sztukę ukrywania się przed najlepszym detektywem w historii i połową Scotland Yardu – i wreszcie – uwikłana w sprawę porwania młodego markiza – rozwiąże swoją pierwszą zagadkę kryminalną… Więcej o książce.

Camilla Läckberg „Srebrne skrzydła” | Opis wydawcy: Kontynuacja „Złotej klatki”. Kobieca zemsta jest piękna i brutalna. Po zakończeniu toksycznego związku Faye rozpoczęła nowe życie za granicą. Jej były mąż Jack przebywa w więzieniu, a ona wreszcie może skupić się na rozwoju swojej kariery. Prowadzi firmę kosmetyczną „Revenge”, która coraz lepiej prosperuje – już niedługo jej produkty mają zostać wprowadzone na rynek amerykański.

Kobieta już myślała, że najgorsze ma za sobą, tymczasem jej egzystencja ponownie zostaje zagrożona. Ktoś usiłuje przejąć jej firmę, więc Faye jest zmuszona powrócić do Sztokholmu, by z pomocą kilku innych kobiet walczyć o uratowanie nie tylko majątku, ale także siebie i swoich najbliższych.

Mariusz Czubaj „Cios kończący” | Opis wydawcy: W Warszawie umiera Gotycka Jolka – policjantka, którą Heinz poznał, prowadząc sprawę morderstwa kleryków. Przed śmiercią bardzo chciała spotkać się z profilerem. Nie zdążyła. Heinz przyjeżdża do stolicy i wikła się w sprawę, która sięga korzeniami afery pedofilskiej sprzed wielu lat. Podczas prowadzenia nieformalnego śledztwa zmierzy się z bardzo wpływowymi i bezwzględnymi ludźmi. A także z mrokiem, który narasta i gęstnieje w nim samym.

Rachel Abbott „Zamknij drzwi” | Opis wydawcy: Thriller psychologiczny z inspektorem Tomem Douglasem. Spokojne i szczęśliwe życie Jo Palmer wkrótce dobiegnie końca. Ash – jej ukochany mężczyzna – zostanie aresztowany przez policję. Millie – jej najdroższa córeczka – zostanie jej odebrana. Jo utraci przyjaciół i zacznie wątpić w swoje zdrowie psychiczne. Ktoś kradnie wszystko, co Jo kocha, i nie powstrzyma się przed niczym.

W tej chwili Jo spędza beztrosko czas przy stole z rodziną i niczego nie podejrzewa. Na zewnątrz pada deszcz. Rozlega się pukanie do drzwi. Przyszli.

Zbigniew Dmitroca „Ostatnia okazja” | Opis wydawcy: „Ostatnia okazja” jest pierwszą powieścią Zbigniewa Dmitrocy, znanego tłumacza poezji rosyjskiej (popularnością cieszą się jego przekłady Achmatowej, Chodasiewicza, Cwietajewej, Stiepanowej) i autora literatury dziecięcej. Książka Dmitrocy to chwilami naprawdę przygnębiająca, pesymistyczna, pełna osobistych resentymentów opowieść o zderzeniu młodzieńczych marzeń i ideałów z twardą rzeczywistością i ich stopniowa dewaluacja. Jej głównym wątkiem jest rozpaczliwa sytuacja materialna ideowego inteligenta-pisarza, którego niemal bez reszty zaprzątają sprawy bytowe. Autor demaskuje życie artystyczne, w którym obowiązuje kumoterstwo i zgoła pozaartystyczna interesowność, a władza i pieniądze mają większe znaczenie niż talent, kompetencje czy pracowitość. „Ostatnia okazja” jest świadectwem pewnej egzystencji oraz mówi nam dużo o naszych czasach i o człowieku w ogóle.

Nicoletta Giampietro „Nikt nie wie, że tu jesteś” | Opis wydawcy: Niosąca nadzieję powieść o odwadze i przyjaźni silniejszej niż ideologia. 1942 rok. Dwunastoletni Lorenzo zostaje wysłany do Sieny do swojej ciotki. Ma u niej mieszkać tak długo, aż skończy się wojna. Biegając po ulicach starego, pełnego tajemniczych zakamarków miasta, poznaje Franca, który podziela jego uwielbienie dla Mussoliniego i marzenie o zwycięstwie Włoch. Ich bezgraniczne oddanie dla sprawy zaczyna się kruszyć, gdy spotykają Daniele, żydowskiego chłopca. Tymczasem Niemcy zajmują Sienę i zaczynają deportować żydowskich mieszkańców. Lorenzo nie chce się temu bezczynnie przyglądać. Jego decyzja zagraża jednak nie tylko przyjaźni z Frankiem, lecz także bezpieczeństwu całej jego rodziny.

Patrick Radden Keefe „Cokolwiek powiesz, nic nie mów” | Opis wydawcy: W grudniu 1972 roku Jean McConville, wdowa, matka dziesięciorga dzieci, została na ich oczach wywleczona z domu w Belfaście przez zamaskowanych napastników. Wtedy widziano ją po raz ostatni. Wiele lat później okazało się, że IRA skazała ją na śmierć za donosicielstwo. Nigdy nie potwierdzono, czy zarzuty były prawdziwe.

McConville i jej rodzina byli ofiarami Kłopotów – konfliktu między republikanami a lojalistami, który przez ponad trzydzieści lat zbierał krwawe żniwo w Irlandii Północnej. Patrick Radden Keefe stara się odtworzyć losy zaginionej wdowy. Przygląda się również członkom IRA, zwłaszcza siostrom Dolours i Marian Price. Próbuje poznać ich historię, zrozumieć, jak kształtowały się i zmieniały ich poglądy. Czy brutalną przemoc, której dopuszczali się bojownicy, usprawiedliwiała trwająca w ich przekonaniu wojna? Jaką rolę w konflikcie odgrywały brytyjskie siły specjalne, których metody były nieraz równie bezwzględne? Jaką cenę zapłacili niewinni ludzie uwikłani w konflikt?

Proces pokojowy, rozpoczęty w 1998 roku podpisaniem porozumienia wielkopiątkowego, trwa już ponad dwie dekady, jednak wydarzenia z przeszłości wciąż mają wpływ na Irlandię, a dyskusja o winie i karze za zbrodnie daleka jest od rozstrzygnięcia.

Jacek Komuda „Wizna” | Opis wydawcy: Tragiczny wrzesień 1939 roku. Niemiecki korpus pancerny generała Heinza Guderiana uderza z całą mocą, usiłując zamknąć kleszcze wokół wycofujących się spod Warszawy polskich armii. Zakładano, że jego sukces przyniesie klęskę stronie polskiej po zaledwie dziesięciu dniach oporu.

Jednak na drodze pancernych zagonów staje polska załoga odcinka Wizna. Dwie kompanie piechoty ukryte w kilku betonowych schronach nad Narwią wsparte sześcioma działami. Mniej niż 700 żołnierzy przeciwko 40 tysiącom.
40 do 1.

Tak rozpoczyna się desperacka walka kapitana Władysława Raginisa. Bój do ostatniej krwi, naboju i samobójczej śmierci dowódcy, który przysiągł, że żywy swej pozycji nie opuści. Dziś epizod ten znany jest jako legendarna obrona Wizny.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi