14-20 lutego 2022 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

20 lutego 2022

Kolejna porcja lutowych nowości. Tym razem polecamy książki, które trafiły do sprzedaży w księgarniach w dniach od 14 do 20 lutego.

Jim Ruland i Bad Religion „Rób, co chcesz. Historia Bad Religion” | Opis wydawcy: „Rób, co chcesz. Historia Bad Religion” opowiada historię czterdziestoletniej kariery Bad Religion, zaczynając od momentu, kiedy czterech nastolatków spotkało się w garażu w San Fernando Valley, aż do czasów współczesnych, gdy Bad Religion występuje w roli głównej gwiazdy na największych festiwalach muzycznych na całym świecie.

Głównymi narratorami książki są cztery niepowtarzalne osobowości tworzące Bad Religion: Greg Graffin, który w wieku kilkunastu lat został ikoną punk rocka w Los Angeles, Brett Gurewitz, nastolatek, który rzucił szkołę i założył niezależną wytwórnię płytową Epitaph Records, z czasem stając się magnatem przemysłu muzycznego, Jay Bentley, surfer i skater, który zyskał uznanie fanów po części swoją grą na basie, a po części swoimi ekscesami na scenie i poza nią, i wreszcie Brian Baker, założyciel legendarnego Minor Threat, który do Bad Religion dołączył w 1994 roku i wniósł do tej opowieści świeże spojrzenie na historię zespołu.

Knud Rasmussen „Wielka podróż psim zaprzęgiem” | Opis wydawcy: Wybitne osiągnięcie Knuda Rasmussena, dzięki któremu zyskał status bohatera narodowego. Piąta Ekspedycja Thule (1921–1924): najdłuższa i najważniejsza podróż, jaką Rasmussen oraz dwójka Inuitów odbyli psimi zaprzęgami. Przejechali dystans 18 000 km od Zatoki Hudsona, przez Przejście Północno-Zachodnie, Alaskę, aż po Czukotkę znajdującą się po zachodniej stronie Cieśniny Beringa.

Podczas podróży Rasmussen odwiedzał wszystkie społeczności inuickie zamieszkujące wzdłuż północnych wybrzeży Ameryki oraz w głębi lądu, spisując ich mity i wierzenia oraz zbierając eksponaty etnograficzne dla Muzeum Narodowego w Kopenhadze. Dzięki świetnej znajomości języka, a także wiedzy o zwyczajach Inuitów z Grenlandii, zyskał zaufanie rozmówców, zwłaszcza szamanów – najbardziej szanowanych członków plemion.

„Wielka podróż psim zaprzęgiem” – od prawie stu lat bestseller w Danii – to fascynująca opowieść o zachwycie innością kulturową i jej głębokim zrozumieniu. Arktyka Rasmussena to nie lodowa pustynia ziejąca pustką i śmiercią, ale przestrzeń kipiąca życiem, posiadająca własną historię i kulturę, którym należy się szacunek. Fragment książki.

Jakub Wiśniewski „Myja” | Opis wydawcy: Mimo że imiona głównych bohaterów (Noe, Jafet, Cham, Sem, Naama) brzmią biblijnie i archaicznie, debiut książkowy Jakuba Wiśniewskiego, muzyka zespołu Kirszenbaum, opowiada o współczesnych „my” i „ja”. To historia ludzkich zmagań – z relacjami, z rodziną, z własną tożsamością, z próbami tworzenia wbrew Kieratowi, wreszcie z nadciągającym szaleństwem. To także nasze polskie „tu i teraz”. Tytułowy wielowymiarowy stan „myja” – gdzie sen, proroctwo, fakt i piosenkowy refren scalają się w jeden tekst – pozwala czytelnikom oglądać rzeczywistość z perspektywy ojca i syna, z których każdy na swój sposób przeżywa rozpad rodziny i świata.

„Myja” to kolejny po książkach Elżbiety Łapczyńskiej, Marty Sokołowskiej i Krzysztofa Chronowskiego debiut z pracowni „Pierwszej książki prozą” Biura Literackiego.

Pyun Hye-Young „Prawo linii” | Opis wydawcy: Dwie kobiety. Dwie bolesne utraty. Dwie ścieżki poszukiwania prawdy i jedna rozpacz rozpisana na dwie role.

Se-o zamknęła się w domu z ojcem, by uciec od świata, który ją skrzywdził. Tymczasem jej dom płonie. Po tym już nic nie będzie takie samo. Ki-Jeong jest nauczycielką, ale nie czuje się dobrze w tym, co robi. Pewnego dnia otrzyma wiadomość, która nią wstrząśnie. Losy obu kobiet połączą się w zaskakujący sposób.

Georgi Gospodinow „Schron przeciwczasowy” | Opis wydawcy: Nowa powieść jednego z najgłośniejszych pisarzy europejskich, laureata Nagrody Angelusa. Sentymentalna podróż, w której przeszłość staje się remedium na problemy teraźniejszości. Gaustyn, osobliwy i niestrudzony wynalazca, wędruje w czasie. Swoją ideę niesienia innym pomocy realizuje w wyjątkowej klinice przeszłości w Szwajcarii, którą zakłada dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Pacjenci mogą wybierać spośród wszystkich minionych dekad XX wieku, by odnaleźć swoją bezpieczną przestrzeń.

Wkrótce oferowana przez Gaustyna kuracja przyciąga nie tylko chorych, ale także wszystkich tych, którzy chcieliby powrócić do szczęśliwych chwil. Klinika odblokowuje ich wspomnienia, przywracając czas, w którym czuli spokój i spełnienie. Jednocześnie europejscy przywódcy, chcąc ratować przyszłość świata, organizują ponadnarodowe referendum w sprawie wyboru… wspólnej przeszłości.

Megan Nolan „Akty desperacji” | Opis wydawcy: „Akty desperacji”, rewelacyjny debiut Irlandki Megan Nolan, to najgłośniejsza ostatnio powieść z nurtu millennial novel, jak określa się na Wyspach prozę, którą tworzą trzydziestolatkowie dla trzydziestolatków. Tematem milenialsowych powieści jest miłość w wielkim mieście, pokazana bez pruderii i zahamowań, a bohaterowie są tak blisko życia, które znamy, że ich problemy i perypetie traktujemy jak własne. Wykształceni lepiej lub gorzej, ale zarabiający zawsze źle, z rodzicami w odległych miastach, które z ulgą opuścili, ze znajomymi na Facebooku, z kochankami na Tinderze – szukają silnych więzi, a kiedy zdaje się, że je nawiązują, czują się osaczeni.

„Akty desperacji” to przeszywająco szczera i mroczna powieść o toksycznym związku. Bezimienna narratorka odkrywa życie w Dublinie. Wyrzucona ze studiów, pracuje jako kelnerka, wieczorami zaś pije i uprawia przygodny seks. Życie bohaterki zmienia się razem z poznaniem starszego od niej Ciarana – idealnego w oczach dziewczyny chłopaka, który jest pewnym siebie krytykiem sztuki. Para jednak nie tworzy idealnego związku. „Akty desperacji” to kronika toksycznej relacji, w której i kobieta, i mężczyzna są socjopatyczni. To także studium autodestrukcji prowadzącej do niepohamowanej żądzy seksu, samookaleczania, zatracania się w używkach i alkoholu. Fragment książki.

Yasmina Reza „Serge” | Opis wydawcy: Reza stworzyła bezlitosną kronikę absurdów XXI wieku. Autorka odznacza się niezwykłą umiejętnością analizowania ludzkich zachowań, ostrym dialogiem i czarnym humorem, ale także empatią dla postaci niedoskonałych i paradoksalnych. Rzuca pełnymi ironii i sarkazmu strzałami, raniąc i śmiesząc zarazem. Rodzinne zwiedzanie obozu Auschwitz uruchamia lawinę wzajemnych pretensji, co prowadzi do obnażenia problemów i dramatów, z jakimi od lat borykają się Popperowie. To poruszająca tragikomedia o spustoszeniu, jakie czyni upływający czas, o znaczeniu więzów rodzinnych i wychowania, o uwikłaniu jednostki w historię.

Ota Filip „Siódmy życiorys” | Opis wydawcy: Ta powieść zapewne nigdy by nie powstała, gdyby historia nie dopadła Oty Filipa. W 1998 roku w niemieckiej telewizji wyemitowano dokument oskarżający pisarza o to, że na początku lat pięćdziesiątych, współpracując z bezpieką, przyczynił się do skazania i uwięzienia kilku swoich kolegów z wojska. Syn pisarza pod wpływem tej informacji załamał się i popełnił samobójstwo. Ten cios stał się dla Oty Filipa pretekstem do rozliczenia z przeszłością.

Urodzony w Śląskiej Ostrawie pisarz o czesko-niemieckim pochodzeniu rozliczył się nie tylko z wielką historią, ale także z sobą samym i najbliższą rodziną. „Siódmy życiorys” to wybitna powieść, ale przede wszystkim bezwzględnie szczera spowiedź z kilkunastu lat życia – „trzynaście decydujących dla mnie lat pomiędzy wiosną 1939 roku a październikiem 1952 roku, czyli od moich dziewięciu do dwudziestu dwu lat, kiedy w sercu Europy połamała mnie, przemieliła i w końcu wypluła na dalsze życie skurwiona historia, którą wtedy władali dwaj zbrodniarze – Hitler i Stalin”.

Grady Hendrix „Horrorstör” | Opis wydawcy: Coś dziwnego dzieje się w salonie meblowym Orsk w Cleveland w stanie Ohio. Co rano pracownicy zastają tam połamane regały Kjërring, stłuczone szklanki Glans i roztrzaskane szafy Liripip. Sprzedaż spada, kamery monitoringu niczego nie wychwytują, a menadżerowie wpadają w panikę.

Aby rozwiązać zagadkę, troje pracowników zgłasza się na całonocny dyżur w sklepie. Od zmierzchu do świtu patrolują opustoszały Salon Wystawowy, natykają się na dziwne zjawiska i doświadczają potworności przekraczających ludzkie pojęcie.

„Horrorstör” to tradycyjna opowieść o nawiedzonym domu, osadzona w scenerii jak najbardziej współczesnej i wydana w taki sposób, aby czytelnik mógł się nią cieszyć do końca życia. Poręczny format, miękka oprawa, skrzydełka – dzięki eleganckiej formie można do woli napawać się strachem, na jaki każdy z nas zasługuje. Recenzja książki.

John Garth „J. R. R. Tolkien i jego światy. Miejsca, z których wyrosło Śródziemie” | Opis wydawcy: O uniwersum stworzonym przez Tolkiena napisano już dużo, ale czy na pewno wiemy, skąd Śródziemie w ogóle się wzięło? W bogato ilustrowanej książce wybitny znawca Tolkiena, John Garth, przybliża prawdziwe miejsca, które mogły zainspirować niezwykły świat pisarza. Odwołując się do udokumentowanej biografii Tolkiena, Garth nie rekonstruuje życia twórcy „Władcy Pierścieni”, ale raczej historię jego fascynacji, inspiracji i zainteresowań, często związanych z odbytymi podróżami albo refleksjami na temat zmieniającego się krajobrazu Anglii. W ten sposób badacz odmalowuje bardzo przekonujący obraz Śródziemia jako nie tyle czysto fantastyczną krainę, co odzwierciedlenie prawdziwego świata i wyzwań stawianych przez współczesność Tolkiena: postępującą industrializację, I wojnę światową i kolonizację.

Robert McCammon „Zew nocnego ptaka” | Opis wydawcy: Jest rok 1699. Fount Royal to niewielka, otoczona bagnami i lasami osada w Karolinie, gdzieś na skraju brytyjskich kolonii w Ameryce Północnej. Pewnego dnia w makabryczny sposób ginie miejscowy pastor, jakiś czas potem zaś Daniel Howarth, jeden z najbardziej szanowanych mieszkańców. Jakby tego było mało, na Fount Royal spada fala nieszczęść: ludzie zaczynają chorować i umierać, pożary trawią kolejne zabudowania, od kilku tygodni niemal nieustannie pada deszcz, niszcząc i tak już słabe plony. Mieszkańcy są przekonani, że odpowiada za to czarownica.

Podejrzenia padają na owdowiałą niedawno Rachel Howarth. Jest młoda i piękna, ale ma znamiona, nie chce odmówić Modlitwy Pańskiej, w jej domu znaleziono słomiane lalki, a świadkowie zeznają, że spółkowała z samym Szatanem. Na wezwanie burmistrza do osady przybywa sędzia Isaac Woodward i jego młody sekretarz Matthew Corbett. Mimo że dowody nie budzą wątpliwości i kobietę czeka śmierć na stosie, Matthew nie wierzy w jej winę. Gdy zaczyna własne śledztwo, na jaw stopniowo wychodzą skrzętnie skrywane tajemnice osadników. Toczy się gra, której stawką jest nie tylko życie Rachel, ale i przyszłość całego Fount Royal.

„Zew nocnego ptaka” Roberta McCammona (autora „Magicznych lat” i „Łabędziego śpiewu”) to przyprawiony szczyptą grozy kryminał, który mimo epickiego rozmachu zachwyca dynamiczną akcją, barwnie zarysowanymi postaciami i zaskakującą fabułą.

Olivier Vatine, Dobbs, Didier Cassegrain „Król Niedźwiedź tom 1” | Opis wydawcy: W królestwie niedźwiedzi sprawiedliwe rządy sprawuje król Artus. Harmonia nigdy nie trwa wiecznie. Równowaga została zakłócona w dniu, w którym młody Ifrit został znaleziony na plaży, twierdząc, że przybył z zaświatów. Jakim sposobem udało mu się wrócić do żywych? Dlaczego uciekł z południowych ziem? Czy może być zwiastunem starożytnej przepowiedni, która przepowiada upadek królestwa zwierząt? I podczas gdy z czeluści wynurza się nieopisany strach, zebrana naprędce załoga wyrusza w podróż do sąsiedniego królestwa zamieszkałego przez ptaki…

„Król Niedźwiedź” – pomiędzy „Blacksadem” a „Grą o tron” – zanurza nas w dopracowanym i bardziej złożonym uniwersum fantasy, niż się na początku wydaje. Za zwierzęcymi maskami wyłania się portret podupadającej ludzkości.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi