14-20 grudnia 2020 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

20 grudnia 2020

Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości wydawniczych, które ukazały się w księgarniach tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

różni autorzy „Spis lokatorów” | Opis wydawcy: Zbiór opowiadań autorstwa cenionych wrocławskich twórczyń i twórców (autorami tekstów są Maciek Bielawski, Beata i Eugeniusz Dębscy, Tomasz Majeran, Jędrzej Pasierski, Krzysztof Rudowski, Nadia Szagdaj, Agnieszka Wolny-Hamkało, Filip Zawada, Andrzej Ziemiański). Opowiadania z pogranicza wielu gatunków i stylistyk oscylują wokół tematu domostwa: jako przestrzeni miłości i przyjaźni, często skomplikowanych relacji sąsiedzkich, tajemnic z przeszłości i zbrodni, a także – co aktualne zwłaszcza ostatnio – miejsca pracy.

C.M. Kornbluth, Frederik Pohl „Powrót do gwiazd” | Opis wydawcy: Współpraca Cyrila M. Kornblutha i Frederika Pohla zaowocowała kilkoma bardzo udanymi powieściami w latach 50. Największy rozgłos przyniosła im powieść „Handlarze kosmosem”, ale równie dobra jest „Powrót do gwiazd”. Te książki charakteryzują się świeżymi pomysłami, humorem i znakomitym tempem akcji.

Planeta Hasleya jest jednym z kilkuset skolonizowanych przez Ziemian światów. Od dnia przybycia kolonistów minęło czternaście stuleci i niektórzy zauważają, że stan posiadania kolonistów kurczy się, a społeczność popada w rutynę i marazm. Łączność z innymi światami ludzkimi zapewniają potężne Liniowce, dowożąc produkty na wymianę i zapewniając impuls gospodarce. Ale Liniowce przybywają coraz rzadziej, ostatnio raz na pokolenie. A ostatnia wizyta statku, dowodzonego przez zidiociałą załogę, dowodzi, że w Galaktyce dzieje się źle.

Szef jednej z korporacji ma dostęp do logów Liniowca i dowiaduje się, że ich świat był jednym z ostatnich celów zapasowych dla statku. Inne planety nawet nie odpowiedziały na sygnał. Liniowiec posiada szybki statek zwiadowczy, w którym Planeta Hasleya wysyła swojego przedstawiciela do gwiazd, celem zbadania sytuacji.

Michele Penco „Koszmary” | Opis wydawcy: Howard Phillips Lovecraft pewnie sam wybrałby takiego rysownika gdyby tworzył komiksy! Horror kosmiczny w wersji Michele Penco jest niesamowitym doznaniem, jedynym w swoim rodzaju. Włoch perfekcyjnie oddał zatęchły klimat opowiadań Samotnika z Providence. Cztery krótkie opowiadania składające się na „Koszmary” czyta się jak adaptacje dzieł Mistrza i dałbyś sobie palec uciąć, że już kiedyś czytałeś je w jakimś zbiorze tekstów Lovecrafta… ale nie! Penco wziął z dzieł Amerykanina klimat, nostalgię, klaustrofobię, samotność i tajemniczość, po czym wszystko to opowiedział rysunkami, tworząc autorskie a jednak na wskroś lovecraftowskie historie. Efekt jest wprost zniewalający!

Estetyka zaproponowana przez Włocha przywodzi na myśl prace Gipiego, Kentaro Miury, Thomasa Otta czy Bronisława Jamontta. Artystyczny popis! Penco jest wykładowcą w akademii sztuk plastycznych w Pizie, a każda plansza „Koszmarów” pokazuje, że jego studenci muszą mieć nielichą frajdę, obcując z jego sztuką. Tak smutnego, nostalgicznego i ponurego piękna nie spotyka się często. Lovecraft byłby zachwycony, widząc, jak inspirował Michelego Penco do stworzenia tego ponuro-pięknego komiksu. Do tego albumu wrócisz wiele razy, jeden z przykładów komiku wielokrotnego użytku.

Agnieszka Osiecka „Wiersze prawie wszystkie. Tom I-II” | Opis wydawcy: Wiersze znane i nieznane, śpiewane i nieśpiewane, już publikowane i całkowicie premierowe! Wiersze mniejsze. Wiersze większe. Liryczne, satyryczne, dramatyczne, polityczne, rodzinne, osobiste, dla chłopców i dla dziewcząt. Dla maturzystów, studentów, początkujących i zaawansowanych koneserów polszczyzny.

W zbiorze zgromadzone są zarówno teksty, które ukazywały się w niewielkich tomikach redagowanych przez Osiecką w latach 60., 70. i 80., jak i wiersze nigdy dotąd niepublikowane, a odkryte podczas pracy Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej nad katalogowaniem archiwum autorki. Czytelnik znajdzie tu też teksty piosenek, których Osiecka była mistrzynią.

W wielu tekstach słychać typowe dla Osieckiej poczucie humoru, gry językowe, elementy zabawy, ale i nuty sentymentalne. Konsultantami przy wyborze wierszy byli: Magda Umer, Jan Borkowski oraz rodzina poetki.

Giancarlo Berardi, Luca Vannini „Julia. Z archiwum spraw kryminalnych tom 1: Oczy Otchłani” | Opis wydawcy: „Oczy otchłani” to pierwszy odcinek serii „Z archiwum spraw kryminalnych”, będącej wyborem najlepszych tytułów z przygodami kryminolożki Julii Kendall. Julia to doskonały, realistyczny komiks z gatunku noir. Berardi, przygotowując się do jego napisania, zgłębił wiedzę z zakresu psychopatologii, psychologii, socjologii, balistyki, a nawet uczęszczał na zajęcia z kryminologii w Istituto di Medicina Legale w Genui. Korzystając z tej wiedzy, autor w misterny sposób buduje fabułę. Celowo też pozbawia bohaterkę umiejętności władania bronią, ale za to uzbraja ją w intelekt, intuicję oraz wiedzę holistyczną dotyczącą patologii zbrodni.

Mamy zatem brutalne morderstwa, a następnie, krok po kroku, wraz z główną bohaterką dochodzimy do rozwiązania zagadki kryminalnej. I niech Drogiego Czytelnika nie zwiedzie pierwsze wrażenie kruchości i delikatności Julii, będącej cielesnym odwzorowaniem Audrey Hepburn, bo ta filigranowa postać to silna, odważna i zdecydowana kobieta. „Julia”, wydana po raz pierwszy we Włoszech w 1998 roku, okazał się strzałem w dziesiątkę i została z zachwytem przyjęta przez czytelników i krytyków. Teraz możemy śledzić jej przygody także w Polsce. Uwaga! Przeczytanie „Julii” może wywoływać silną potrzebę sięgnięcia po kolejny odcinek.

Thomas Ligotti „Pieśni umarłego marzyciela” | Opis wydawcy: „Pieśni umarłego marzyciela” to zbiór opowiadań Thomasa Ligottiego, który zapewnił mu miano klasyka nadnaturalnego horroru, wymienianego jednym tchem obok Edgara Alana Poego i Howarda Phillipsa Lovecrafta. Jednocześnie jest to dzieło, które nie boi się sięgać po ironię oraz bawić formą. Znajdziemy w nim niemal wszystkie elementy, które mogą nam się kojarzyć ze świetnie zbudowanym światem grozy. Ale każde z zamieszczonych tutaj opowiadań zawiera w sobie coś osobliwego, niepozwalającego nam przejść obojętnie wobec wyzierających zeń koszmarów. To „coś” sprawiło, że dzieło Ligottiego opublikowano w prestiżowej serii „Penguin Classics”. On sam zaś stał się jednym z zaledwie dziesięciu żywych autorów, których spotkał ten zaszczyt.

różni autorzy „Na drugim brzegu” | Opis wydawcy: Pierwszy ukazujący się w Polsce zbiór opowiadań współczesnych pisarzy tajwańskich to pokaz różnorodności i bogactwa głosów literackich płynących z „pięknej wyspy”. Wszyscy prezentowani w tomie autorzy – Huang Chun-Ming, Huang Fan, Pai Hsien-Yung, Wu Chin-Fa, Li Ang, Zhu Tian-wen, Chen Ruo-xi i Ping Lu – należą do najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie prozaików z tego kraju. W ich gronie znajdziemy zarówno modernistów, pisarzy nurtu xiangu, podkreślających istnienie odrębnej regionalnej tożsamości, postmodernistów, jak i twórców aborygeńskich, odwołujących się do kultury rdzennych ludów Tajwanu. Autorami przekładów są: Włodzimierz Cieciura, Zofia Jakubów, Irena Kałużyńska, Joanna Karmasz, Lidia Kasarełło, Łukasz Mrugała, Ewa Paśnik-Tułowiecka, Małgorzata Religa, Agnieszka Walulik i Dorota Wernik.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi