13-19 lutego 2023 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

19 lutego 2023

Proponujemy wam zestaw godnych uwagi lektur książkowych i komiksowych, które znalazły się na księgarskich półkach w dniach od 13 do 19 lutego.

Herve Leblan „Nektar Kamienia” | Opis wydawcy: Mankinowie mieszkają w sercu jednej z rzadkich szczelin skalnych. Obok osad, na wspólnych przestrzeniach, odbywają się ceremonie ku czci Qeba, kamiennego olbrzyma. Nieznajomy żyje samotnie i unika Mankinów. Czasami zapuszcza się pomiędzy skały, zwabiony śpiewem Ei, która przeznaczona została innemu.

Hervé Leblan stworzył urokliwy komiks z elegancką, estetyczną i precyzyjną kreską. Kameralne ujęcia sąsiadują z dużymi kadrami ukazującymi głębię oraz doskonałe panowanie nad kolorem i światłem. Pomiędzy baśnią, poezją i szaleństwem „Nektar Kamienia” jest prawdziwym zaproszeniem do wyimaginowanej podróży i zasługuje na wielokrotną lekturę, aby w pełni zrozumieć jego oniryczny i urzekający charakter.

Vittorio Giardino „Little Ego” | Opis wydawcy: Na początku XX wieku Amerykanin Winsor McCay zrewolucjonizował komiks, wschodzący gatunek sztuki, tworząc cykl „Little Nemo” opowiadający o niezwykłych marzeniach sennych chłopca. W latach 80. Vittorio Giardino postanowił oddać hołd dziełu McCaya, tworząc „Little Ego”, czyli opresje kobiety zmagającej się ze swoimi erotycznymi fantazjami. Rzeczywiście, gdy tylko piękna Ego zasypia, odnajdujemy ją w wyuzdanych i niegrzecznych snach! Zmienia partnerów, odkrywa nowe doznania miłosne, odwiedza niezbadane krainy, poznaje sfery erogenne i… zniewala zmysły czytelników. Za każdym razem, gdy Ego się budzi, obiecuje porozmawiać o tym ze swoim psychoanalitykiem!

Georges Courteline „Moja filozofia życiowa” | Opis wydawcy: Urodzony w 1858 roku George Moinaux, pseudonim Courteline, to mistrz druzgocącego poczucia humoru i lekkiego pióra. Oddawał nim swoje doświadczenia pełnoprawnego obywatela udzielnego księstwa paryskiej bohemy, jakim w tamtym czasie był Montparnasse, wyśmiewał ludzką głupotę we wszystkich jej wymiarach, ale i zdradzał przy tym czułość wobec poszukujących prawdy. „Moja filozofia życiowa” to dziś najczęściej wznawiana we Francji książka Courteline’a. Trudno się dziwić, ponieważ jest to kwintesencja jego wizji człowieka i społeczeństwa, Natury i Historii. A także sztuki i stylu literackiego, który krytycy określają przymiotnikiem courtelinesque. Dziś książka ta, w wybornym tłumaczeniu Jana Marii Kłoczowskiego, trafia w końcu w ręce polskiego czytelnika.

Zerocalcare „Przepowiednia pancernika” | Opis wydawcy: Gdyby Adaś Miauczyński urodził się w XXI wieku we Włoszech i byłby postacią z komiksów, to jak nic twórcą jego przygód byłby Zerocalcare. Dynamika dialogów, mieszanka błyskotliwego pif-paf i dużej wrażliwości, oprawione w specyficzną, unikalną formę graficzną – oto przepis na międzynarodowy sukces.

Zerocalcare już dawno zdetronizował na komiksowym rynku Italii wszystkich. Jego kolejne komiksy sprzedają się w setkach tysięcy egzemplarzy. Netflix na podstawie „Przepowiedni pancernika” zrealizował sześcioodcinkowy mini-serial pt. „Oderwij wzdłuż linii”. „Przepowiednia pancernika”, sprzedana w dwóch milionach egzemplarzy, jest pierwszą z autobiograficznych opowieści włoskiego marudy, defetysty, preferującego czarny humor scenarzysty, którego alter ego to… gigantyczny pancernik!

Twórczość Zerocalcare to wydarzenie literackie, które trzeba zgłębić, bo język jego utworów jest tym, co młodzi Włosi (a także wszyscy neurotyczni introwertycy, niezależnie od narodowości!) uznają za wyraz ich myśli, wrażliwości, czasem buntu i niepokoju, ale także miłości i nadziei. W „Przepowiedni pancernika” Zerocalcare w poruszający sposób żegna przedwcześnie zmarłą przyjaciółkę i miłość lat szczenięcych.

Emilie Pine „Ruth i Pen” | Opis wydawcy: Nowa powieść autorki międzynarodowego bestsellera „O tym się nie mówi!”. Przypadek sprawia, że Ruth i Pen, dwie nieznajome kobiety, stają przed kluczowym wyborem tego samego dnia. Jeden dzień, jedno miasto (Dublin), dwa różne charaktery i dwa możliwe rozwiązania. Ruth musi zdecydować, czy ratować swoje małżeństwo: Zostać czy odejść? Wyciągnąć do męża pomocną dłoń, czy spalić za sobą mosty? W tym samym czasie nastoletnia Pen waha się, czy wyznać Alice prawdę. Powiedzieć jej, czego pragnie, czy też zamilknąć i porzucić nadzieję?

Olga Ravn „Załoga. Protokół z przyszłości” | Opis wydawcy: „Załoga” to powieść z pogranicza science fiction, dystopii i dzisiejszych realiów wielu miejsc pracy. Napisana w oryginalnej formie protokołu posiedzeń specjalnej komisji, z serią wypowiedzi-zeznań pracowników statku kosmicznego numer 6000. Zadaniem komisji jest zbadanie wpływu tajemniczych znalezisk z planety Nowoodkryta na załogę.

Kto spośród wypowiadających się przed komisją jest człowiekiem, a kto podobnym do człowieka humanoidem? Kto ma jaką płeć? Czy zindoktrynowani ludzie żyjący w reżimie przypominającym obóz pracy są jeszcze ludźmi i co znaczy: „być człowiekiem”? Czy rozbudzona nagle za sprawą tajemniczych obiektów potrzeba ciepła i intymności, a także tęsknota za Ziemią pozwolą im dalej żyć na statku? Pytań pojawia się więcej, gdy jeden z humanoidów zaczyna pragnąć dziecka, a inny popełnia morderstwo…

Nietypowa, zaskakująca, poruszająca, wzruszająca, a czasem przerażająca powieść Olgi Ravn to ważny głos we współczesnej prozie. W 2021 roku znalazła się na krótkiej liście książek nominowanych do prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera.

Edward Lee „Potworność” | Opis wydawcy: Błękitne niebo, palmy i plaże o nieskazitelnie białym piasku. Clare Prentiss sądzi, że jej nowy dom jest rajem, a nowa posada jako szefowej ochrony szpitala – spełnieniem marzeń. Ale prawda jest niewyobrażalnie gorsza… Ponure sny, erotyczne obsesje i pokręcone fantazje nie są jedynymi rzeczami, które nagle nawiedzają Clare. Czy ktoś naprawdę podgląda ją w nocy przez okno? Tak. Czy te groteskowe rzeczy w lesie mogą być prawdziwe? Tak. Czy Clare jest prześladowana? Tak. Ale nie przez człowieka… przez monstrum!

Mark Greaney „Bez zahamowań” | Opis wydawcy: Sam przeciw światu. Brawurowo sportretowany przez Ryana Goslinga dla Netfliksa Gray Man powraca w trzeciej powieści. Tym razem bez zahamowań! Court Gentry był jednym z najlepszych agentów CIA. Zdradzony przez swoich pracodawców, został płatnym zabójcą znanym jako Gray Man. Zarabia na życie, skracając żywot innym.

Po ostatniej morderczo trudnej akcji Court szuka schronienia w dżungli amazońskiej. Jednak i tam dosięga go przeszłość – mściwy rosyjski gangster odnajduje go i zmusza do kolejnej ucieczki. Gray Man wyrusza więc na poszukiwanie jedynego człowieka, któremu jest w stanie zaufać, ale przybywa za późno. Staje nad grobem przyjaciela zamordowanego przez okrutnego szefa meksykańskiego kartelu narkotykowego. Gray Man wbrew własnej woli zostaje wplątany w przerażającą wojnę. Wojnę, w której nie ma stron – są tylko ci, którym udaje się przeżyć.

John Everson „Fioletowe oczy” | Opis wydawcy: Ich ugryzienia są śmiercionośne… Małe miasteczko obok Everglades miało do zaoferowania Rachel i jej synowi nowy początek. Zamiast tego rozpoczął się koszmar, gdy nieznany gatunek much przeniósł się na ten teren, zostawiając po sobie bolesne ugryzienia. W mediach ostrzegano mieszkańców, by pozostali w domach do czasu, aż rój przejdzie dalej. Ale muchy nie odeszły, a radio i telewizja zamilkły. A wtedy pojawiły się pająki…

Pająki zdolne utkać zabójczą sieć, która w ciągu jednego wieczoru pokrywa cały dom. Pająki, które zostawiają po sobie obdarte kości, gdy się rozmnożą. Wygłodzone pająki, które tak jak i muchy poszukują świeżego mięsa, obserwując fioletowymi oczami…

Tomasz Duszyński „Człowiek z celuloidu” | Opis wydawcy: Przedwojenna Warszawa. Tajemnicze morderstwa młodych aktorek. Kto jest reżyserem tego krwawego spektaklu?

Ta niedziela – odwrotnie niż w piosence Mieczysława Fogga – wcale nie miała być dla nich ostatnia. Młode aktorki w przedwojennej Warszawie marzyły tylko o sławie na srebrnym ekranie. Zamiast tego znaleziono je martwe w zamkniętym atelier. Fragmenty nagranych pokątnie filmów z ich udziałem zapowiadają dalsze zbrodnie. Ślady prowadzą do okultystów – i coraz głębiej w przedwojenne środowisko warszawskich filmowców. Ile poświęcisz, żeby stać się gwiazdą?

W śledztwie komisarzowi Wróblowi pomaga Antoni Słonimski, jednym z podejrzanych jest Eugeniusz Bodo, a w tle przewija się cały korowód barwnych postaci tych czasów. Kto jest reżyserem krwawego spektaklu, który wstrząsa mieszkańcami stolicy? Wszystko wskazuje na to, że niezależnie od wyniku śledztwa dla Antoniego Wróbla może to być ostatnie dochodzenie.

„Człowiek z Celuloidu” Tomasza Duszyńskiego to kontynuacja bestsellerowego „Fenomena z Warszawy” i niezwykle realistyczny fresk z epoki, w której życie elit miesza się z historiami prosto z gangsterskiego półświatka i szczegółami biografii przedwojennych celebrytów!

Marcin Grzelak „Cukier na duszy” | Opis wydawcy: „Cukier na duszy” to historia o dorastaniu w trudach początków transformacji ustrojowej. Opowieść o zbrodni bez kary i poszukiwaniu własnej tożsamości. A także o samotności, która stawia przed nami pytania o to, co najważniejsze.

Jezioro wyrzuca na brzeg ciało chłopca, miejscowego outsidera, nazywanego przez mieszkańców miasteczka Dżonym. W ręce policji trafia dziennik, w którym przez lata spisywał on swoją wstrząsającą historię.

Lata dziewięćdziesiąte, niewielka miejscowość zmagająca się z trudami transformacji. Grupa nastolatków prowadzi tu swoje zwyczajne życie pełne muzyki, narkotyków i beznadziei. Wśród nich jest niejaki Stefan, przyjaciel do wynajęcia, który za pieniądze odgrywa role utraconych członków rodziny. Wojna gangów narkotykowych i historie klientów Stefana splatają się w tajemniczy sposób z tragiczną historią Dżonego.

Christopher Slatsky „Alektromanta” | Opis wydawcy: Antyczne, przedludzkie cywilizacje, żyjące rzeźby, przeklęte filmy, spiskujące lalki, architektura będąca okultystycznym językiem przepisującym fundamenty rzeczywistości. A także tajne, ezoteryczne stowarzyszenia, nielegalne walki kogutów jako klucz do metafizycznego porządku świata oraz obłęd pomnożony przez szaleństwo – właśnie taki świat kreuje Christopher Slatsky w swoich niesamowitych opowiadaniach. Nic nie jest tu oczywiste. Nie ma żadnych granic i żadnych zasad. Poza jedną: realne jest tylko to, w co nie potrafisz uwierzyć.

Maria Biernacka-Drabik „Za żywopłotem” | Opis wydawcy: Życie Miłosza przemienia się w koszmar. Wybitny inżynier, genialny przedsiębiorca i współwłaściciel świetnie prosperującej firmy trafia za kratki oskarżony o zamordowanie przyjaciela. Twierdzi, że jest niewinny. Kiedy po piętnastu latach wychodzi na wolność, ma tylko jeden cel – znaleźć prawdziwego mordercę i na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość.

W wyniku prywatnego śledztwa Miłosz odkrywa, że na pozór niepowiązane ze sobą wątki łączy pewien incydent z dawnych lat… Jaki ma wpływ na rozwiązanie zagadki? Kto tak naprawdę stoi za tym morderstwem? I czy Miłosz faktycznie jest bez winy?

Luis Sepúlveda „Historia psa zwanego Lojal” | Opis wydawcy: Sepúlveda opisuje poetyckim językiem niewielki wycinek historii żyjącego w zgodzie z naturą ludu Mapuche oraz ich zagłady. W przejmujący sposób odnosi się także do niszczenia ich przestrzeni życiowej i przyrody.

Owczarek o znaczącym imieniu Lojal został wychowany w wiosce ludu Mapuche, a mały chłopiec był jego najlepszym przyjacielem. Chłopiec nauczył go szanować wszystkie żyjące stworzenia. Jednak o wiele później pies musi słuchać poleceń ludzi, dla których pracuje, i uczestniczyć w polowaniu na uciekiniera, który kryje się po drugiej stronie rzeki. Dokąd zaprowadzi nas to polowanie? Los psa jest zapisany w jego imieniu, a będzie zmuszony dokonać bardzo trudnego wyboru i wypróbować swoją lojalność wobec dawnych przyjaciół.

Tara June Winch „Plon” | Opis wydawcy: Dwudziestokilkuletnia August wraca po latach z Wielkiej Brytanii do Australii na pogrzeb dziadka. Albert Gondiwindi wychował się w domu dla aborygeńskich chłopców założonym przez chrześcijańską misję. Oddzielony od rodziny, doskonale wiedział, czym grozi wykorzenienie. Całe życie tworzył słownik języka swojego ludu – Wiradjuri – i to z ułożonych alfabetycznie haseł zbudowana jest jego historia.

Po jego śmierci, gdy na ziemię Gondiwindich wjeżdżają buldożery, słownik Alberta staje się dla jego dzieci i wnuków testamentem. Jest ich łącznikiem z przeszłością, dowodem istnienia, wezwaniem, by zachować pamięć, nadzieją, że jeszcze nie wszystko stracone.

„Plon” to powieść totalna. Autorka opowiada w niej historię swojego ludu, mierzy się z barbarzyństwem i krzywdami, jakich zaznali jej należący do rdzennych Australijczyków przodkowie. To jedna z najgłośniejszych książek australijskich ostatnich lat, nagrodzona prestiżową Nagrodą im. Miles Franklin.

Tanya Talaga „Siedem opadłych piór” | Opis wydawcy: Opowieść o kanadyjskim rasizmie i cierpieniu rdzennych mieszkańców. Narodowy bestseller. W 1966 roku dwunastoletni Chanie Wenjack uciekł ze szkoły z internatem i zamarzł na śmierć na torach kolejowych. Po przeprowadzonym dochodzeniu wydano cztery zalecenia, żeby zapobiec kolejnej tragedii. Żadne z zaleceń nie zostało zastosowane. Od 2000 do 2011 roku w kanadyjskim Thunder Bay zmarło siedmioro rdzennych uczniów szkół średnich. Mieszkali setki kilometrów od rodzin, zostali zmuszeni do opuszczenia domu, ponieważ w ich rezerwatach nie było odpowiedniej szkoły średniej. Pięcioro znaleziono w rzekach otaczających Jezioro Górne, święte miejsce rdzennych mieszkańców. Inny, łagodny chłopak i gwiazda hokeja, zniknął w noc przy minus dwudziestu stopniach, a młoda dziewczyna z niewyjaśnionych przyczyn zmarła w korytarzu domu kuzyna.

Dziennikarka śledcza Tanya Talaga zagłębia się w historię tego północnego miasta, które stało się symbolem długiej walki Kanady z łamaniem praw człowieka wobec rdzennych społeczności. Opisuje ogromne luki w systemie, powszechną obojętność, codzienny rasizm i niedofinansowanie. Daje bolesną lekcję, ale jednocześnie nie odbiera nadziei. Nie sposób przeczytać tej książki i nie poczuć tej tragedii.

William Butler Yeats „Miłość to wybór losu” | Opis wydawcy: Wybór wierszy irlandzkiego poety, dramaturga i filozofa Williama Butlera Yeatsa. W 1923 roku ten czołowy twórca i działacz literackiego Odrodzenia Irlandzkiego został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla. Prezentujemy wybór jego wierszy w znakomitym tłumaczeniu i z autorskimi komentarzami Adama Pomorskiego. Yeats motywy swych utworów czerpał z wczesnośredniowiecznej literatury irlandzkiej i folkloru, pozostawał jednocześnie pod wpływem romantycznego wizjonerstwa Blake’a, okultyzmu, prerafaelitów i francuskiego symbolizmu.

W tomie znajduje się przedmowa napisana przez Yeatsa w 1937 roku, w której odnotowuje: „Poeta pisze zawsze o własnym życiu, w najpiękniejszym dziele – o swojej tragedii, cokolwiek ją stanowi, wyrzuty sumienia, zawiedziona miłość czy tylko samotność; nigdy nie zwraca się do nikogo wprost jak przy stole, to zawsze fantasmagoria. […] Powieściopisarz może opisywać przypadkowość, chaos, poecie nie wolno; jest raczej typem niż człowiekiem, raczej namiętnością niż typem”.

Łukasz Drozda „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce” | Opis wydawcy: Warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najgorszych w Unii. Katalog patologii obejmuje między innymi absurdalnie małe metraże, fatalną jakość zabudowy, grodzenie osiedli, demolowanie przyrody i zabytków czy „dziką reprywatyzację”. Deweloperzy w Polsce rzadko zajmują się zaspokajaniem rzeczywistych potrzeb lokalowych, a rynek nieruchomości jest ukształtowany przez bezwzględne realia kapitalizmu i brak polityki mieszkaniowej z prawdziwego zdarzenia. Czym właściwie jest niesławna patodeweloperka? Dlaczego mieszkania w nowej zabudowie są tak drogie? I jakie niespodzianki mogą kryć się za często używanym w ogłoszeniach słowem „przytulne”?

Urbanista Łukasz Drozda analizuje sytuację na polskim rynku mieszkaniowym, rozmawia ze specjalistami z tej branży, a także szuka odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące problemów mieszkalnictwa w naszym kraju. Kreśli przy tym krajobraz współczesnej polskiej urbanizacji – od wielkich miast, jak Warszawa, Kraków i Wrocław, po mniejsze, jak Siewierz i Żory. Pokazuje, że niewydolny system kopie dziury sam pod sobą, wciągając do nich przyszłość kolejnych pokoleń.

Ai Weiwei „Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” | Opis wydawcy: W dniu, w którym chciał wyjechać z Chin, Ai Weiwei został zatrzymany przez tajną policję. Podczas trzymiesięcznego pobytu w areszcie uświadomił sobie, jak niewiele wie o losach swojego ojca, Ai Qinga, niepokornego poety, uznanego w czasie rewolucji kulturalnej za wroga ludu. Tak zrodziła się książka będąca piękną, intymną opowieścią o dwóch artystach poszukujących wolności i ich relacjach z opresyjnym reżimem.

Śledząc życie Ai Qinga, przenosimy się z Chin początku XX wieku do Paryża, gdzie w latach 1929-1932 zafascynował się surrealizmem i poezją Majakowskiego, a potem do Szanghaju, gdzie trafił do więzienia za lewicowe zaangażowanie. Obserwujemy jego pierwsze sukcesy literackie, życie w Wuhanie podczas oblężenia miasta przez japońskie wojsko, kontakty z Mao, udział w budowie komunistycznego państwa i wreszcie zsyłkę do kolonii karnej, do której trafił – z dziesięcioletnim wtedy synem – jako „prawicowy reakcjonista”.

Przyglądamy się także losom samego Ai Weiweia – dzieciństwu, które przeżył w biedzie w Małej Syberii, młodości w Pekinie w czasach politycznej odwilży i pierwszym artystycznym próbom, które nie zawsze spotykały się z aprobatą krytyki. Poznajemy źródła jego inspiracji i motywacje stojące za najbardziej znanymi dziełami, choćby takimi jak „Ziarna słonecznika” w Tate, projekt stadionu w Pekinie czy pracy odtwarzającej zdjęcie wyrzuconego na brzeg ciała małego Alana Kurdiego. W tekst książki wkomponowane są wiersze Ai Qinga w przekładzie Katarzyny Sarek oraz rysunki samego Ai Weiweia.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi