12-18 września 2022 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

18 września 2022

Do księgarń trafiła kolejna porcja nowości, a my spośród nich wybraliśmy dla was te najciekawsze. Polecamy nasz redakcyjny przegląd najciekawszych książek i komiksów opublikowanych w dniach od 12 do 18 września.

John Barth „Opowiadać dalej” | Opis wydawcy: Oto małżonkowie w tropikalnym kurorcie. Jedno z nich jest śmiertelnie chore. Mąż opowiada żonie, niczym Szeherezada, która chciała ocalić życie, historie, by odwlec moment nieuchronnego rozstania. Żona odbiera telefon i dostaje przerażającą wiadomość. Zanim przekaże ją mężowi, musi pokonać dzielącą ich odległość. Wtedy wszystko się skończy. A jeśli rację miał Zenon z Elei i drogę ich dzielącą można w nieskończoność szatkować na coraz mniejsze odcinki? Może dałoby się odsunąć kres w nieskończoność. Kres miłości, życia i opowieści. Dramaturgiem każdego opowiadania jest czas. Opowiadanie zaś czymś nieskończenie podzielnym, jak przestrzeń w paradoksie Zenona. Można więc snuć opowieść, która się nigdy nie skończy, opowieść, która się kończy…

O tym opowiada nam Barth. Bawi się formą, wciąga czytelnika zmysłowym językiem w zmyślone historie, których fikcyjność co rusz uwypukla. Historie powstają na naszych oczach. A dominującym wątkiem, równie efektownym, co losy bohaterów, jest refleksja nad istotą czynności opowiadania, nad wagą fikcji, bez której nie moglibyśmy poznać prawdy.

Amerykański pisarz, John Barth, znany jest w Polsce przede wszystkim z „Bakunowego faktora”. Państwowy Instytut Wydawniczy wznawia wydany w 1996 roku zbiór „Opowiadać dalej” w znakomitym przekładzie Macieja Świerkockiego.

Marcin Wicha „Nic drobniej nie będzie” | Opis wydawcy: „Nic drobniej nie będzie” to kronika wydarzeń. Sprawozdanie z ostatnich paru lat. Jest tu mowa o rzeczach, które działy się tymczasem i mimochodem. Drobiazgach zwiastujących koniec epoki. O zniczach w kształcie Polski i wojnie z dynią. Ale także o żółwiach, klamkach, hotelach i wizytach u krewnych. O kubełku na zmieszane, emotikonach, przedwojennej złotówce, strategiach oporu, glinianych gwizdkach. O dorastaniu dzieci. O wspomnieniach. I o tym, jak przetrwać tournée literackie. Jest też o prawdziwych wojnach, prawdziwych lękach, nadciągającej przemocy. Czasami poetycki język i humor dają na chwilę odpór brutalności świata. Na książkę składają się felietony, które Marcin Wicha publikował w latach 2017-2021 na łamach magazynu „Pismo” oraz nowe teksty.

Sarah Waters „Złodziejka” | Opis wydawcy: Czy wśród brudu i potworności wiktoriańskiego Londynu jest jeszcze miejsce na prawdziwie namiętne uczucie? Wiktoriańska Anglia, rok 1862. Sue Trinder to córka złodziejki i morderczyni. Mieszka w Londynie, w domu oszusta i pasera, w którym codziennie załatwia się brudne interesy. Pewnego dnia dziewczyna otrzymuje nietypową propozycję – jeśli pomoże tajemniczemu mężczyźnie w uwiedzeniu bogatej sieroty Maud Lilly, otrzyma połowę jej pieniędzy. Gdy się zgadza, trafia do domu wuja Maud – kolekcjonera nader specyficznego gatunku książek. Czeka ją tam wiele niespodzianek, przeszkód… a nawet zakazanych uczuć.

Tove Alsterdal „Nikt cię nie odnajdzie” | Opis wydawcy: W opuszczonym domu nad jeziorem Offersjön w gęstych lasach Ångermanlandii zostaje znaleziony zagłodzony mężczyzna. Nieboszczykowi odcięto dwa palce u lewej dłoni. Siedemset kilometrów dalej na północ, w niemal wyludnionej dawnej górniczej osadzie Malmberget inny mężczyzna zostaje uwięziony w piwnicy pustego domu i pozostawiony na pastwę losu.

W wyjaśnienie sprawy zostaje zaangażowana Eira Sjödin, policjantka z Kramfors, która sama zmaga się z problemami rodzinnymi, jej brat odbywa karę więzienia za przestępstwo, do którego się przyznał, choć go nie popełnił. Gdy znika kolejny mężczyzna, śledztwo wkracza w prywatne życie Eiry. Aby go odnaleźć, dzielna posterunkowa gotowa jest zaryzykować wszystko.

Kontynuacja święcącej sukcesy powieści „Wiemy, że pamiętasz”, okrzykniętej najlepszym szwedzkim kryminałem 2020 roku oraz laureatki nagrody Szklanego Klucza 2021, przyznawanej pisarzom z krajów nordyckich za najlepszą powieść kryminalną.

Lisa Gray „Samotne serca” | Opis wydawcy: Znalazła miłość, korespondując z więźniem osadzonym w celi śmierci. Potem ślad po niej zaginął. Czy detektyw Jessice Shaw uda się ją odnaleźć?

Christine Ryan rozpaczliwie próbuje odszukać przyjaciółkę z dzieciństwa, Veronicę Lowe. Kobieta zniknęła w tajemniczych okolicznościach ponad piętnaście lat temu, krótko po urodzeniu dziecka, którego ojcem był osadzony w celi śmierci seryjny morderca Travis Dean Ford. Zgłasza się w tej sprawie do niezawodniej prywatnej detektyw Jessiki Shaw.

Christine jest zaniepokojona faktem, że Jordana, wdowa po Fordzie, zostaje zamordowana w ten sam sposób co ofiary jej męża. Obawia się, że Veronicę i jej córkę może wkrótce spotkać ten sam los. O ile w ogóle jeszcze żyją…

Jessica odkrywa, że zarówno Veronica, jak i Jordana należały do Klubu Samotnych Serc, zrzeszającego kobiety korespondujące z więźniami. Wie, że musi odnaleźć Veronicę, zanim zrobi to zabójca. Jednak w trakcie śledztwa zaczyna odnosić wrażenie, że ją samą też ktoś śledzi. Travis od lat nie żyje. Kto więc poluje na „samotne serca”?

Serhij Żadan „Big Mac” | Opis wydawcy: Żadan chętnie zapuszcza się w zaułki rzeczywistości. „Big Mac” to historie z życia outsiderów, wiernych kompanów narratora, kumpli od meczów, wódki, szaleństwa i porno. Razem z nimi przemierzamy Europę, podróżujemy samochodem, pociągami i autostopem. Spacerujemy ulicami starych europejskich miast. Słuchamy ich rozmów, szczerych i zwyczajnych, o tym, jak ci pozorni hedoniści próbują radzić sobie z rozpaczą, samotnością i pustką. Pomiędzy haustami piwa, w obłokach dymu z papierosów, ich słowa brzmią niczym poezja.

Christopher Cantwell, Patric Reynolds „Maska tom 3: Przysięga wierności” | Opis wydawcy: Przed laty tajemniczą maskę niewiadomego pochodzenia i o nieograniczonej mocy zakopano w piwnicy bloku mieszkalnego. Mieszkańcy Edge City prawie zdążyli zapomnieć o szalonym zabójcy z zieloną twarzą, ale teraz, dekady później, zielona fala dziwacznych zabójstw powraca i wchodzi na kurs kolizyjny z cudaczną kampanią polityczną, w której morderczy maniak chce „Znowu uczynić Amerykę zieloną”! Scenarzystą tej opowieści jest Christopher Cantwell, twórca serialu „Halt and Catch Fire”.

Sławomir Mrożek „Miłość na Krymie” | Opis wydawcy: Dziś, gdy widmo imperialnych ambicji ponownie zawisło nad Europą, obserwacje Mrożka – dotyczące zarówno Rosji, jak i Rosjan – są wyjątkowo aktualne. Dlatego też Oficyna Literacka Noir sur Blanc oddaje w ręce czytelników nowe wydanie dramatu opatrzone przedmową Antoniego Libery, mając nadzieję, że w Mrożkowskich oparach absurdu znajdą zarówno ucieczkę od rzeczywistości, jak też pomoc w jej oswojeniu.

„Zamysł autora wydaje się jasny: we właściwy sobie, groteskowo-ironiczny sposób pokazać w wielkim skrócie i swoiście podsumować jeden z największych koszmarów XX wieku, jakim był rosyjski ekspansjonistyczny komunizm, i spróbować odpowiedzieć na pytanie, co było jego źródłem i siłą napędową, i co ostatecznie przyczyniło się do jego upadku. […] Na dramat można więc spojrzeć jako na próbę rozliczenia się – w imieniu całego XX wieku – ze zbrodnią i traumą, jaką przyniósł ów 'najbardziej postępowy i sprawiedliwy ustrój w dziejach ludzkości’. Diagnoza Mrożka nie jest oczywista, a tym bardziej jednoznaczna, niemniej podstawowe intuicje i przekonania są wyraźne” – pisze we wstępie Antoni Libera.

Ewa Szponar „Fabryka splendoru. Światowe festiwale filmowe” | Opis wydawcy: Berlin, Cannes i Wenecja są w środowisku filmowym nazywane „potrójną koroną festiwali”. Sukces podczas tych trzech wydarzeń to kinematograficzny hat trick. Nie każdy może dostać nagrodę, ale każdy może zwrócić na siebie uwagę. A to w świecie sztuki, biznesu i blichtru niemała wartość.

Ewa Szponar, która przez wiele lat obserwowała i opisywała najważniejsze festiwale filmowe, opowiada w książce ich historię, odkrywa niepisane zasady działania, dzieli się doświadczeniami ze spotkań z gwiazdami, wreszcie – pisze o polityce, która tym wszystkim rządzi. Pokazuje również, jak festiwal filmowy przestaje być wydarzeniem, a staje się pewnym sposobem na życie.

Fabryka splendoru to złożona i bogata opowieść o splocie kultury i biznesu, w którym sztuka jest tylko jednym z elementów. Zdawałoby się, że nie ma tu tajemnicy: parada gwiazd, rewia mody, gorące dyskusje o filmach i rytuał ich oglądania – a jednak jest w festiwalach coś nieprzemijającego, co rokrocznie ściąga na nie tysiące kinomanów, dziennikarzy, twórców i producentów: doświadczenie wspólnoty.

Alexandro Jodorowsky i inni „Screaming Planet” | Opis wydawcy: Wszystko, co pozostało z żyznej, przyjaznej planety, zniszczonej przez szaleństwo jej mieszkańców wiele lat temu, to bryła żywego metalu dryfująca w kosmosie, ciągnąca za sobą lament niewysłowionego smutku… Niekiedy, przelatując po niebie nad którąś z niezliczonych zamieszkałych planet, dzieli się tym smutkiem z jedną ze świadomych istot…

Alexandro Jodorowsky we współpracy z międzynarodową plejadą artystów podejmuje wyzwanie, aby sprawdzić się w tak zwanej krótkiej formie. Wspólnie tworzą zebraną w niniejszym tomie kolekcję opowiadań. Te przepięknie zilustrowane historie, w wyrazistym dla każdego rysowników, odmiennym stylu, zrodzone w umyśle jednego z legendarnych scenarzystów komiksowych, składają się na obraz wszechświata obcego, ale jakże dziwnie znajomego, pełnego absurdów i ważkich tematów znanych wszystkim z rzeczywistości, w jakiej przyszło nam żyć.

Benoît Peeters, François Schuiten „Mroczne Miasta. Brüsel” | Opis wydawcy: Piąty w kolejności tom z serii „Mrocznych Miast” autorstwa Peetersa i Schuitena. Seria uznawana za jedno z najważniejszych dzieł kultury belgijskiej, przedstawiająca w kolejnych tomach fikcyjne miasta alternatywnego świata, pełne zaskakujących budowli architektonicznych, urbanistycznych idei i pomysłów fabularnych godnych mistrzów sci-fi.

Wydarzenia ukazane w poszczególnych tomach zasadniczo nie są fabularnie powiązane, opowiadając niczym kronika, dziwne i zaskakujące historie bohaterów w przełomowych dla danych społeczności i miast okresach. Każdy z przedstawionych światów, posiada swoje własne uwarunkowania historyczne, geograficzne a przede wszystkim architektoniczne. Architektura i jej szczegółowe odwzorowanie lub też przedstawienie, odgrywa bowiem w rzeczywistości stworzonej przez Schuitena, rysownika, ale przede wszystkim czynnego architekta, wiodącą rolę.

Miljenko Jergović „Trzej do Kartalu” | Opis wydawcy: Dwadzieścia osiem lat od pierwszego wydania „Sarajewskiego Marlboro” i trzydzieści od roku, w którym rozpoczęło się oblężenie Sarajewa, Miljenko Jergović wraca do tamtych czasów. Jak pisze w notatce do książki, „jeśli chodzi o temat, układ opowiadań i strukturę, jest to kopia 'Sarajewskiego Marlboro’, choć ani jeden tekst nie został powtórzony”. Czytamy więc o innych ludziach, których łączy wspólnota losu pod nieustannym ostrzałem, a różni tożsamość narodowa. Są wśród nich także – jako bohaterowie albo postaci epizodyczne – ci, którzy pojawili się w pierwszym „Marlboro”. Wyraźniej i bardziej wprost niż w „książce matce” są ukazane różnice tożsamościowe i wszystko, do czego doprowadziły wojna i niemal czteroletnie oblężenie miasta. Zrozumienie i empatia, jakimi Jergović obdarza swoich nowych – tak samo jak starych – bohaterów, pokazują też, co znaczy rozumieć i czuć Sarajewo.

Tym razem książkę otwiera zapamiętany z wczesnego dojrzewania film, a zamyka historia dwóch wazonów, świadków historii rodu, które przetrwały wojny i liczne przeprowadzki, a stłukły się dopiero „mocą natury” w zagrzebskim trzęsieniu ziemi 2020 roku. „Między mną i tamtym czasem stoi dorosły, dojrzały człowiek, który ma dokładnie tyle lat, ile miałem podczas tej wojny. Tym człowiekiem jestem ja, tak jak i tamtym człowiekiem byłem ja. 'Trzej do Kartalu’ to książka tego drugiego człowieka, którego opowiadania mówią o tym samym, o czym mówiły te z 'Sarajewskiego Marlboro’. Teraz chcę, żeby upłynęło jeszcze trochę czasu, abym opowiadania z jednej książki mógł przeczytać jednocześnie z tymi z drugiej” – pisze autor.

W powstaniu „Trzech do Kartalu”, tomu opatrzonego podtytułem „Sarajewskie Marlboro remastered”, mają swój udział wydawca i tłumaczka. „Kiedy przygotowywaliśmy wznowienie, zamarzyło się nam wydanie wzbogacone o nowe opowiadanie lub nowe opowiadania. Autor odmówił, ale wkrótce przysłał trzy nowe teksty, potem pięć, a w końcu całą nową książkę. I tak jak Miljenko Jergović, możemy opowiadania z jednej książki przeczytać jednocześnie z tymi z drugiej” – dodaje wydawca.

Andrea Abreu „Ośli brzuch” | Opis wydawcy: „Ośli brzuch” Andrei Abreu to najgłośniejszy hiszpański debiut ostatnich lat, porównywany najczęściej z „Genialną przyjaciółką” Eleny Ferrante i „Życiem Adeli” Abdellatifa Kechiche’a. W samej Hiszpanii powieść doczekała się już sześciu wydań i sprzedała się w ponad 60 000 egzemplarzy. Prawa do wydania zostały sprzedane do 22 krajów, El Estudio nabyło prawa do ekranizacji,

„Ośli brzuch” to znakomicie napisana opowieść o przyjaźni, problemach okresu dojrzewania, budzącej się seksualności i biednej małomiasteczkowej wspólnocie.

Lato 2005 roku, Wyspy Kanaryjskie, robotnicza dzielnica małego miasteczka, do którego przyjeżdżają bogaci turyści. Dziesięcioletnia narratorka, zwana Shit, opowiada o swej przyjaźni z Isorą, władczą i odważną dziewczynką, którą wszyscy uwielbiają. Isora ma już włosy łonowe i zaczynają jej się rysować piersi, o co Shit bywa zazdrosna, ale zdecydowanie nie zazdrości przyjaciółce tego, że wychowuje ją okropna babka, która ciągle trzyma Isorę na diecie. Shit robi dla Isory wszystko: obżera się ciastkami, żeby ta mogła się napatrzeć, chodzi za nią do łazienki, gdy Isora sra, loguje się do czatów, aby pisać sprośne rzeczy z nieznajomymi. Ale Shit coraz trudniej dotrzymać Isorze kroku. Przyjaciółka dojrzewa bez niej na pełnych obrotach, a gdy uległość Shit zmienia się w bolesne przebudzenie seksualne, trudno odróżnić pożądanie od przemocy.

Jānis Joņevs „Jełgawa ’94” | Opis wydawcy: Jak to jest zapuszczać włosy, które nigdy nie rosną tak szybko, jak by się chciało? Co to znaczy, że ma się jedyną w mieście koszulkę Obituary, cudem zdobytą w lumpeksie? Jak bardzo boli fanga w nos od łysego prześladowcy?
Co się robi, gdy walkman wciągnie ulubioną kasetę? I czego się nie robi, by pójść na koncert ukochanego zespołu black metalowego?

O tym wszystkim opowiada Jānis, który tuż po śmierci Kurta Cobaina zaczyna interesować się grunge’em. Wkrótce potem trafia na miłość swojego nastoletniego życia – metal. „Jełgawa ’94” to powieść o fascynacji muzyką, która pozwoliła bohaterowi przetrwać niełatwy czas dorastania.

Ann Cleeves „Szklany pokój” | Opis wydawcy: Światowy bestseller zekranizowany jako serial telewizyjny z Brendą Blethyn – dwukrotnie nominowaną do Oscara laureatką Złotego Globu i Złotej Palmy. Inspektor Vera Stanhope nie jest skłonna do zawierania przyjaźni, ale z nowymi sąsiadami dobrze jej się rozmawia przy zacnych trunkach domowej roboty. Nagle sąsiadka znika. Vera postanawia ją odszukać. Szybko trafia na zaginioną w Domu Pisarza, nadmorskim ośrodku, gdzie ambitni literaci szlifują swój talent. Tymczasem w oranżerii Domu zostają znalezione zwłoki znanego krytyka literackiego, a znajoma Very – przyłapana z nożem w ręce.

Vera rozpoczyna śledztwo, choć wie, że powinna przekazać je komuś innemu. Jest zbyt blisko związana z główną podejrzaną. Mimo to prowadzi dochodzenie… Wydaje się, że za zabójstwem nie kryje się żaden motyw. Ale po kolejnym morderstwie Vera zaczyna podejrzewać, że ktoś prowadzi z nią makabryczną grę. Gdzieś czai się morderca, który zbrodnie ze stron powieści przenosi do rzeczywistości…

fot. Freepik

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi