10-16 grudnia 2018 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

14 grudnia 2018


Ostatnie przedświąteczne premiery książkowe i komiksowe. Jeśli jeszcze nie kupiliście prezentów dla najbliższych (albo dla siebie), być może któryś z poniższych tytułów was zainteresuje. Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości, które trafiły do sprzedaży w dniach od 10 do 16 grudnia.

Opis wydawcy: Nowa książka zeszłorocznego laureata Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseistyka. Jak pisze prof. Zbigniew Mikołejko, książka Siwczyka jest „istotnym projektem zmierzenia się z 'metafizyką codzienności’ (ze 'sprawami ? jak powiada Autor ? bieżącej metafizyki’). Ale w jej wymiarze szczególnym ? takim, który odnosi się do egzystencjalnych warunków 'bycia-w-kulturze’, do czytania i pisania, do życia (także) słowem i tekstem. Do zmagania się ? na przykład ? z 'przemocą fabuł’ i z 'przemocą interpretacji siebie’, ze 'zjełczałą fantazją’ albo z porzuconą (niedoczytaną, niedopisaną) książką, która domaga się powrotu do dzieła. Chodzi tu przede wszystkim, jak sugeruje tytułowy i programowy esej zbioru, o osaczenie przez zmienny i wszystkożerny jakby mikrokosmos, osaczenie przez najprostsze zdarzenia, rzeczy, impresje, o ich nachalność jakby czy magmatyczność, która potwornieje, staje się niczym monstra w dawnych obrazach przedstawiających kuszenie świętego Antoniego Pustelnika. Ta monstrualność w przepływie, w przemijaniu, w koszmarnym śnie rozgrywa się pośród skrupulatnie zarejestrowanych form i okruchów życia, złogów i majaków dzieciństwa, ale i ? w dialektycznym wiązaniu ? rodzicielstwa. Starego więc i nowego ? w palimpseście, w wężowym splocie. Czyny, maski, kostiumy oraz całe decorum egzystencji Krzysztof Siwczyk ukazuje tu w przejmujących spojrzeniach, eksponujących krnąbrną materialność, namacalność, sensualność i somatyczność przywoływanego przez siebie mikroświata, ale też jego kruchość, ułudność, fantazmatyczność, stałe nicowanie w nim komizmu przez trwogę i dramatu przez śmieszność. Towarzyszy temu gorączkowe, zadyszane poszukiwanie języka: aby dać odpowiednią materię słowu, a substancjom i wrażeniom ? słowo. Ze świadomością przy tym możliwości ograniczonych, podanych nawet radykalnej redukcji: 'Nie atakujesz jakichś większych tajemnic ducha, jedynie o nich czytasz’. To zaś oznacza w sumie sceptyczne ? ale budowane w granicach rozsądku ? credo: 'Zaufanie do języka, w którym jesteś pisany, zjawia się u ciebie na mocy akceptacji własnych ułomności'”.

Opis wydawcy: Klasyczna książka o kotach, opisująca ich historię, naturę oraz obecność w kulturze od starożytności po wiek XIX. Francuski pisarz i krytyk Jules Champfleury oparł swe dzieło na solidnej dokumentacji ? świadectwach historycznych, ikonografii, opracowaniach naukowych, relacjach i zwierzeniach przyjaciół, a także na własnych obserwacjach człowieka żyjącego na co dzień w towarzystwie bohaterów swej książki. Jednakże autor „Kotów” bynajmniej nie jawi się czytelnikowi jako bezstronny obserwator, przyglądający się kocim sprawom przez lupę realisty. Przeciwnie ? nie szczędzi nieprzyjaciołom kotów ostrych reprymend, otwarcie krytykuje tych, którzy wykazują wobec nich okrucieństwo lub stosunek bezdusznie utylitarny, tworząc tym samym swój autoportret jako bezwarunkowego wielbiciela race féline.

Dobierając bogatą ikonografię, Champfleury poprosił paru swych znajomych o ty, by narysowali lub namalowali koty specjalnie dla niego. A były to takie znakomitości, jak Victor Hugo, Eugene Delacroix, Prosper Mérimée czy Édouard Manet, który wykonał też afisz reklamujący książkę. Sukces „Kotów” przerósł oczekiwania autora i wydawcy. Dziś, po stu pięćdziesięciu latach od jej publikacji, książka ta należy do kanonu kociej literatury.

Opis wydawcy: Powieść, na podstawie której powstał serial „Diablero”. Diaboliczne połączenie thrillera i horroru z akcją toczącą się w niebywałym tempie. A wszystko to podszyte przewrotnym czarnym humorem! Demony, duchy, strzygi, diabły i upiory, wynocha, jazda, won, precz!!! Elvis Infante nadchodzi!

Po dramatycznej śmierci brata były więzień Elvis Infante, weteran wojny w Afganistanie, błąka się po podejrzanych dzielnicach Los Angeles, pracując jako diablero: łowca demonów, upadłych aniołów i innych nadprzyrodzonych istot, którymi handluje się na czarnym rynku i organizuje z ich udziałem nielegalne walki. Jest doskonale świadomy, że prędzej czy później nadarzy mu się sprawa taka jak ta: mocno skomplikowana, z udziałem księdza o uwodzicielskim talencie, bezlitosnej zabójczyni, która wygląda jak gotycka lolitka, oraz potężnej międzynarodowej organizacji związanej z owym nielegalnym handlem.

Opis wydawcy: Słynna seria przygodowa, która szturmem zdobyła uznanie czytelników, a z autorów uczyniła gwiazdy komiksu europejskiego. Tytułowemu bohaterowi, byłemu policjantowi Interpolu towarzyszą na pokładzie „Kormorana” zrzędliwy szyper Barney Jordan oraz zaradny Djinn, mały hinduski sierota. Płyną ku ryzykownym przygodom, wplątują się w kłopoty oraz zabierają nas na wycieczkę ku osobliwym miejscom. Przemierzają otwarte morza, egzotyczne brzegi i dalekie kraje, gdzie zagrożenie zawsze na nich czyha.

„Bernard Prince” to wspólny komiks belgijskiej pary autorów. Greg („Comanche”) mnoży spektakularne akcje, wykorzystuje i łamie klisze gatunku tworząc jedną z najbardziej ekscytujących serii komiksowych. Hermann („Jeremiah”, „Wieże Bois-Maury”, „Comanche”), wówczas debiutant, udowadnia niesamowity zmysł narracyjny. Ukoronowaniem jego pracy jest nagroda Grand Prix na Festiwalu w Angouleme w 2016 roku. „Bernard Prince” znany jest w Polsce jedynie z epizodu drukowanego przed laty w „Świecie Komiksu”. Niniejsza edycja zawiera pięć oryginalnych albumów oraz dodatki: okładki, postery, wywiady i teksty przybliżające kulisy pracy nad komiksem.

Opis wydawcy: Jest mitem. Legendą. Kochają go dzieci i dorośli na całym świecie… ale czy ktoś naprawdę zna jego historię? Rozgrywający się w fantastycznej przeszłości pełnej mitów i magii „Klaus” wyjaśnia, skąd wziął się tajemniczy osobnik roznoszący dzieciom prezenty ? to opowieść o samotniku i jego wilku walczących z totalitarnym reżimem i starożytnym złem, które go utrzymuje. Nagradzany autor Grant Morrison („All-Star Superman”, „Multiversity”) oraz rysownik Dan Mora („Hexed”) odświeżają, odkrywają i wymyślają na nowo klasycznego superbohatera XXI wieku, czerpiąc pełnymi garściami z wierzeń Wikingów, syberyjskiego szamanizu, a także wykorzystują bardziej niepokojące oblicze Gwiazdki, dzięki postaciom takim jak złowieszczy Krampus.

Opis wydawcy: Na polskim rynku fantastyka niderlandzka ukazuje się bardzo sporadycznie i rzadko kojarzona jest właśnie z tym kręgiem kulturowym. W samej Holandii fantastyka dalej jest gatunkiem niszowym, ale powoli zyskującym popularność. By przybliżyć polskim czytelnikom niderlandzką literaturę fanatyczną, Grupa Wydawnicza Alpaka przedstawia nie tylko tamtejszą literaturę jak i teksty publicystyczne.

Antologia, jako dzieło w pełni darmowe, ukazała się w formie elektronicznej. Jest ona efektem pracy wolontariuszy. Jednakże przede wszystkim twórców z Niderlandów. Wybór zamieszczonych dzieł nie jest przypadkowy. Prezentowani autorzy byli laureatami licznych nagród przyznawanych w Niderlandach i za granicą. Teksty te tłumaczono wielokrotnie. Wielu ma za sobą, odnoszące ogromne sukcesy, powieści oraz antologie.

Dzieła z niderlandzkiego oraz angielskiego przełożyli studenci i absolwenci KUL-owskiej filologii niderlandzkiej, wspierani poradami i warsztatem doświadczonych tłumaczy niderlandzko-polskich, działających komercyjne w Polsce i Niderlandach od lat. Nad całością antologii czuwał pomysłodawca ? Damian Olszewski. Antologia jest całkowicie darmowa i dostępna w formacie PDF i ePub.

Opis: Patrick Pike ? pogrążony w twórczym kryzysie pisarz ? powraca do miasteczka, w którym dorastał, by zmierzyć się z rodzinną traumą. Wszystkich w rodzinie nawiedzają różne wersje jego najmłodszego brata, Tommy’ego, który utonął wiele lat temu. Ale śmierć chłopca nie jest jedynym mrocznym sekretem dręczącym miasto i Pike’ów. Czy członkowie tej rodziny będzie w stanie pogodzić się z własną winą za śmierć Tommy’ego i zawrzeć pokój z wieloma wersjami chłopca, które wciąż ich prześladują?

„Royal City” to jak do tej pory najambitniejszy i chyba najbardziej osobisty projekt Jeffa Lemire?a ? jednego z najlepszych twórców współczesnego komiksu. Na kartach odcinkowej powieści graficznej będziemy śledzić losy rodziny i znikającego miasta na przestrzeni trzech dekad.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi