banner ad

Zobacz z nami na żywo ogłoszenie laureata Nagrody Nobla 2016 w dziedzinie literatury

11 października 2016

nobel-na-zywo-2016
W czwartek 13 października Szwedzka Akademia ogłosi laureata tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Konferencja prasowa rozpocznie się o godzinie 13:00 w Börssalen w dawnym gmachu sztokholmskiej giełdy. Możecie oglądać ją z nami na żywo w poniższym okienku.

Literatura to jedyna dziedzina sztuki, jaką uwzględnił w ostatniej woli Alfred Nobel, ustanawiając nagrodę swego imienia. Stało się tak dlatego, ponieważ ten szwedzki przemysłowiec i naukowiec, który zasłynął jako wynalazca dynamitu, już od wczesnej młodości bardzo sobie cenił książki. Jego biblioteka składała się z bogatego i szerokiego wyboru literatury w różnych językach. A w ostatnich latach swego życia nawet próbował sił jako autor i zaczął pisać powieści.

Zgodnie z wolą Nobla nagroda miała być wręczana pisarzom, którzy stworzyli „najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym”. Do tej pory medal przyznano 108 razy. Otrzymało go 112 autorów (czterokrotnie nagroda była dzielona na dwie osoby), w tym 14 kobiet. Najmłodszym laureatem w dziedzinie literatury był Rudyard Kipling, autor „Księgi dżungli”, który w chwili wręczania nagrody w 1907 roku miał 42 lata. Z kolei najstarszą laureatką była 88-letnia Doris Lessing. Najwięcej nagrodzonych, bo aż 27, pochodziło z krajów anglojęzycznych. Polskich twórców wyróżnienie to spotkało 4 razy. Choć Akademia Szwedzka nagradza twórców różnych dziedzin literackich, najczęściej medal wędruje do rąk prozaików (77 autorów), na drugim miejscu są poeci (33 autorów), potem dramatopisarze (13), a także sporadycznie historycy i eseiści.

Proces wyłaniania laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury trwa w zasadzie cały rok. Do 31 stycznia około 700-800 organizacji oraz osób z całego świata przesyła na adres Komitetu Noblowskiego zgłoszenia kandydatów. Spośród nich Akademia Szwedzka tworzy tzw. długą listę nominowanych. Do kwietnia selekcjonuje się tzw. krótką listę około 20-25 kandydatów. Do końca maja grupa ta zawęża się do 5 finalistów, z których twórczością członkowie Akademii zapoznają się w ciągu trzech letnich miesięcy. Dyskusje nad twórczością finalistów odbywają się we wrześniu. Zwycięzcą zostaje ten autor, który otrzymał więcej niż połowę głosów członków Akademii. Przy czym nie można dostać nagrody, jeśli nie było się na liście nominowanych co najmniej dwa razy.

Na pół godziny przed ogłoszeniem publicznie decyzji o przyznaniu Nobla Szwedzka Akademia próbuje skontaktować się z laureatem, który otrzyma nagrodę. Punktualnie o 13:00 Sekretarz Szwedzkiej Akademii (obecnie funkcję tę pełni Sara Danius) wychodzi przed reporterów, aby odczytać im nazwisko zwycięzcy.

Komu w tym roku przypadnie Nagroda Nobla? Przekonamy się już w czwartek o 13:00. Oglądajcie wyniki razem z nami!

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy