Zobacz na żywo relację z ogłoszenia Literackiej Nagrody Nobla 2013

10 października 2013

nagroda Nobla 2013
Dzisiaj, tj. w czwartek 10 października o godzinie 13.00, poznamy laureata tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Relację z konferencji, podczas której ogłoszone zostanie nazwisko zwycięzcy, możecie oglądać poniżej na naszej stronie.

„Podjęliśmy już decyzję” ? napisał w poniedziałek na swoim blogu Peter Englund, sekretarz Szwedzkiej Akademii przyznającej Literacką Nagrodę Nobla. „Będę miał na sobie brązowo-szary garnitur z beżową koszulą, ciemnoniebieski krawat w paski i brązowe buty. Mogę również powiedzieć, że to wszystko, co mogę aktualnie powiedzieć. Od ubiegłego roku nie udzielamy żadnych wywiadów w okresie przed ogłoszeniem wyników. Wszystko w celu zachowania tajemnicy.”

W trakcie, kiedy 18 członków Szwedzkiej Akademii obradowało nad tym, który spośród pięciu głównych kandydatów wytypowanych w maju zasługuje w tym roku na zaszczytny medal i 8 milionów koron szwedzkich, bukmacherzy typowali swoich zwycięzców. Według aktualnych danych Ladbrokes największe szanse na zdobycie nagrody mają Haruki Murakami (5:2), Alice Munro (4:1) i Swietłana Aleksijewicz (6:1). Zbliżone typowania znajdziemy również na stronie Unibet – na pierwszym miejscu, tuż przed Murakamim (3:1) i Oates (10:1), uplasowała się Swietłana Aleksijewicz (2:1). Pozycja białoruskiej pisarki i dziennikarki wyraźnie wzrosła w ostatnich dniach. Szansę Aleksijewicz na wygraną stają się tym większe, jeśli weźmie się pod uwagę dane statystyczne: do tej pory jedynie dwanaście kobiet zdobyło Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, z czego połowa w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, co dawało średnio jeden medal na 4 lub 5 lat. Tymczasem ostatnią laureatką Szwedzkiej Akademii jest Herta Müller z 2007 roku.

Komu tym razem przypadnie zwycięstwo? Przekonamy się już o 13.00. Jeden pisarz lub pisarka dowie się o tym nieco wcześniej. „Próbujemy skontaktować się z osobą, która otrzymała nagrodę, około pół godziny przed ogłoszeniem decyzji” – wyjawił sekretarz Szwedzkiej Akademii.

Relację na żywo z ogłoszenia tegorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury możecie obejrzeć poniżej:

fot. EUP

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy