Zniszczona przez dżihadystów biblioteka uniwersytecka w Mosulu po latach znów otwarta

25 lutego 2022

Osiem lat po niszczycielskim ataku ze strony Państwa Islamskiego Biblioteka Centralna Uniwersytetu w Mosulu ponownie została otwarta. Odremontowanie i wyposażenie budynku było możliwe dzięki międzynarodowej pomocy.

Przedstawiciele biblioteki uniwersyteckiej oświadczyli, że hasło wypisane na ścianie przy wejściu – „słowo 'niemożliwe’ nie istnieje w naszym słowniku” – stało się „symbolem triumfu humanitaryzmu, cywilizacji i pokoju nad terroryzmem”.

Założona w 1921 roku Biblioteka Centralna Uniwersytetu w Mosulu niegdyś stanowiła ośrodek wiedzy i kultury. W całym Iraku ustępowała wielkością jedynie Bibliotece Centralnej w Bagdadzie. W 2014 roku podczas najazdu Państwa Islamskiego budynek został poważnie uszkodzony. Dżihadyści na oczach studentów palili książki o nauce i kulturze. Według szacunków łącznie zniszczono ponad 8 tysięcy książek i 100 tysięcy rękopisów.

Bojownicy kilka miesięcy później ponownie otworzyli uniwersytet, pozwalając pod swoją kontrolą uczyć się jedynie medycyny, stomatologii, pielęgniarstwa i farmacji. W tym czasie wykorzystywali kampus jako swoją bazę. Niektórzy budynki przemienili w koszary i zakłady do produkcji broni. Na początku 2017 roku irackie siły bezpieczeństwa odzyskały uniwersytet i przepędziły ostatnich dżihadystów. W marcu 2017 roku uczelnia wróciła do działalności na starych zasadach, ale wiele budynków wymagało wyremontowania i dużych nakładów pracy. Jednym z nich była biblioteka.

19 lutego 2022 roku książnica wreszcie została ponownie otwarta. Stało się to możliwe dzięki Programowi Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Wsparcia finansowego udzieliły Niemcy, a darowizny książek napłynęły z całego świata, w tym ponad 20 tysięcy podręczników i publikacji do nauki od brytyjskiej organizacji charytatywnej Book Aid International. Dwupiętrowa biblioteka może pomieścić ponad 100 tysięcy książek, a jednocześnie skorzysta z niej nawet tysiąc studentów.

„Zawsze wierzyłem, że biblioteki to latarnie wiedzy – stanowiące światło naprowadzające dla tych, którzy cenią zdobywanie wiedzy. Państwo Islamskie na jakiś czas zgasiło to światło, ale teraz nasza latarnia znów jasno świeci. Biblioteki mogą prosperować tylko wtedy, gdy są pełne inspirujących, wspaniałych książek” – skomentował dr Alaa Hamdon, profesor Uniwersytetu w Mosulu i inicjator zbiórki książek dla nowej biblioteki. Reprezentantka Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju w Iraku, Zena Ali Ahmad, powiedziała, że ponowne otwarcie książnicy to „kamień milowy na drodze do rewitalizacji tego ikonicznego miasta”.

Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć, jak wyglądała biblioteka po okupacji przez dżihadystów:

A tak Biblioteka Centralna Uniwersytetu w Mosulu wygląda obecnie:

[am]
fot. Yahia Abdl Kareem/UNDP
źródło: UNDP, The Guardian

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy