Znamy tytuł nowej powieści Michela Houellebecqa!

12 grudnia 2018


Najnowsza powieść Michela Houellebecqa, której francuska premiera zapowiedziana jest na początek stycznia 2019 roku, będzie nosiła tytuł „Serotonina”. Taką informację ujawnił dziennikarz radiowy Bernard Lehut, który otrzymał już egzemplarz książki.

Serotonina to wytwarzany przez nasz organizm związek chemiczny nazywany hormonem szczęścia. Poprawia on samopoczucie człowieka, zwiększa libido. Być może więc krótki komentarz Houellebecqa wypowiedziany po wydaniu „Uległości”, że następna książka traktować będzie o miłości, miał w sobie więcej prawdy, niż moglibyśmy przypuszczać. Tym bardziej że pisarz ponownie się zakochał i we wrześniu tego roku stanął na ślubnym kobiercu. Całkiem jednak prawdopodobne, że tytuł należy rozumieć przewrotnie. Trzeba pamiętać, że niedobór serotoniny może powodować zmęczenie, zaburzenia depresyjne, agresję i zwiększoną wrażliwość na ból.

Choć najnowsza powieść Houellebecqa ukaże się we Francji już za trzy tygodnie, dokładnie 4 stycznia, właściwie nic nie wiadomo na temat fabuły. Sam autor zapowiedział, że nie udzieli żadnych wywiadów promujących książkę. „To, co mówię, jest zwykle mało interesujące, stwierdzam to z prawdziwą skromnością, po prostu nie jestem zbyt zadowolony, kiedy czytam ponownie swoje wywiady. Nie uważam, że są okropne. Po prostu to, co mówię, nie jest zbyt interesujące. Można byłoby to lepiej powiedzieć” ? oświadczył niedawno w wywiadzie radiowym udzielonym Bernardowi Lehutowi. Trudno ocenić, czy Houellebecq jedynie się droczy, ale faktem jest, że doskonale potrafi stopniować napięcie, a informacje na temat książki spływają do mediów bardzo oszczędnie.

Polskie wydanie powieści „Serotonina” zapowiedziane jest na maj 2019 roku i ukaże się nakładem wydawnictwa W.A.B.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy