Znamy laureatów National Book Awards 2017!

21 listopada 2017


W Nowym Jorku odbyła się 68. ceremonia wręczania National Book Awards. W tym roku nagrody otrzymali Jesmyn Ward (literatura piękna), Masha Gessen (literatura faktu), Frank Bidart (poezja) oraz Robin Benway (literatura młodzieżowa). Każdy ze zwycięzców odebrał medal oraz czek na 10 tysięcy dolarów.

Ceremonię, którą wyprawiono w sali balowej nowojorskiej restauracji Cipriani, prowadziła Cynthia Nixon. Aktorka znana z serialu „Seks w wielkim mieście” mówiła między innymi o sile literatury w trudnych politycznie czasach: „Dla wielu z nas książki zapewniają upragnioną ucieczkę do innego świata. Wystawiają nas na doświadczenia, których nie moglibyśmy sobie wyobrazić. Książki mają znaczenie”. Podczas tegorocznej uroczystości największe znaczenie miały szczególnie cztery z nich – te, które zdobyły nagrody w poszczególnych kategoriach.

W dziedzinie literatury pięknej doceniono „Sing, Unburied, Sing” autorstwa Jesmyn Ward. Nagrodzona książka to surrealistyczna i poetycka powieść drogi rozgrywająca się na południu Stanów Zjednoczonych, która traktuje o kwestiach rasowych, biedzie, rodzinnych więzach, nadziei i walce. Jojo i jego malutka siostra mieszkają z dziadkami i matką o imieniu Leonie na farmie u wybrzeży zatoki Mississippi. Uzależniona od narkotyków Leonie nie przykłada się do wychowywania dzieci. Za to kiedy jest na haju, nachodzą ją wizję zmarłego brata. Duża część obowiązków spada więc na dziadków. Babcia znajduje się w końcowym stadium raka, cichy i spokojny dziadek stara się sam prowadzić dom i nauczyć Jojo, jak być mężczyzną. Pewnego dnia dzwoni białoskóry ojciec dzieci, informując, że wypuszczają go z więzienia. Leonie łączy z mężczyzną toksyczna relacja – Michael jest dla niej jeszcze większym nałogiem niż narkotyki. Postanawia więc zabrać dzieci i przyjaciółkę na wyprawę, aby odebrać partnera z zakładu i pokazać mu, a także wszystkim innym, że stanowią prawdziwą rodzinę.

Dla Jesmyn Ward jest to już drugi w dorobku medal National Book Award w kategorii proza – pierwszy otrzymała w 2011 roku za poprzednią powieść, „Salvage the Bones”. Do tej pory takiego osiągnięcia nie udało się zdobyć żadnej autorce (a jedynie kilku autorom, z Williamem Faulknerem, Johnem Cheeverem i Saulem Bellowem na czele).

Za najlepszą książkę w kategorii „literatura faktu” uznano „The Future is History: How Totalitarianism Reclaimed Russia” autorstwa amerykańsko-rosyjskiej dziennikarki Mashy Gessen. Publikacja ta na przykładzie losów czterech osób pokazuje, jak na przestrzeni ostatnich lat Rosja zaczęła odchodzić od demokracji i zmierzać do autokracji.

W kategorii „poezja” najlepszą książką wybrano „Half-light: Collected Poems 1965-2016” Franka Bidarta. Wiersze tego cenionego amerykańskiego poety, trzykrotnego finalisty Pulitzera, dokonują niezwykłych transmutacji ciała na język współczesnej literatury. W swoich utworach Bidart oddaje głos skrajnym postaciom, jak zabójca dzieci Herbert White, obsesyjna anorektyczka Ellen West czy udręczony geniusz Wacław Niżyński.

Jeśli zaś chodzi o literaturę młodzieżową, jurorzy postanowili wyróżnić Robin Benway za powieść „Far from the Tree”, która opowiada o trzech bardzo różnych nastolatkach połączonych więzami krwi. Książka mówi o tym, jak znaleźć, utrzymać i kochać rodzinę, a także porusza takie tematy, jak: adopcja, ciąża nastolatek i opieka zastępcza.

Podczas ceremonii wręczono także dwie nagrody specjalne. Pierwszą – Literarian Award – z rąk byłego prezydenta Billa Clintona otrzymał Richard Robinson, wieloletni prezes i dyrektor generalny Scholastic, firmy wydawniczej zaangażowanej w propagowanie czytelnictwa i edukacji wśród dzieci. Natomiast z rąk aktorki Anne Hathaway medal za wybitny wkład w literaturę amerykańską odebrała Annie Proulx, autorka „Tajemnicy Brokeback Mountain”, „Kronik portowych” i najnowszej powieści „Drwale”. „Chociaż ta nagroda przyznawana jest za całokształt życiowych osiągnięć, to nie zaczęłam pisać, dopóki nie ukończyłam 58 lat. Jeśli więc myślałeś o pisaniu i odłożyłeś je, śmiało działaj” – powiedziała pisarka.

[aw,am]
fot. National Book Foundation

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy