Znamy fabułę przyszłorocznej powieści Stephena Kinga zatytułowanej „The Outsider”

11 października 2017


Poznaliśmy fabułę przyszłorocznej powieści Stephena Kinga. 576-stronicowa książka będzie nosić tytuł „The Outsider”, a jej światowa premiera zaplanowana jest na 5 czerwca.

Historia rozpoczyna się, gdy w miejskim parku znalezione zostaje ciało jedenastoletniego chłopca, który został brutalnie zaatakowany i zamordowany. Odciski palców (a później także wyniki badań DNA) niezbicie dowodzą, że sprawcą był najpopularniejszy trener baseballu w mieście, Terry Maitland, człowiek o nieskazitelnej reputacji, mąż i ojciec dwóch córek. Detektyw Ralph Anderson, którego syn trenował u Maitlanda, zarządza natychmiastowe i publiczne aresztowanie. Maitland twierdzi, że jest niewinny. Ma mocne alibi, posiada m.in. materiał filmowy poświadczający, że w czasie, kiedy popełniono morderstwo, przebywał w innym mieście. Ale nawet to go nie ratuje i trener trafia do aresztu.

Zgodnie z zapowiedzią wydawnictwa Simon & Schuster Stephen King skonstruował rozpędzoną intrygę, która opiera się na wyścigu z czasem, aby zidentyfikować tożsamość przerażającego i diabolicznego mordercy, pozostawiającego w całym kraju ofiary i „sprawców”, zanim ten dopuści się kolejnego strasznego czynu. W pełnej grozy i niezwykle dramatycznej historii najbardziej pasjonujący ma być psychologiczny suspens. King z niesamowitą sugestywnością opisuje doświadczenie bycia niesłusznie oskarżonym – pokazuje wpływ, jaki ma to na oskarżonego, małżonka, dzieci, a także podejrzliwość, jaką rodzi u przyjaciół, nawet tych najbliższych, najbardziej lojalnych; taka osoba już nigdy nie będzie w pełni uznana za niewinną (jeśli ma tyle szczęścia, że w ogóle uda jej się przeżyć). Mistrzowsko uświadamia również, że nadprzyrodzone potwory są zadziwiająco podobne do istot ludzkich, które czynią potworne rzeczy.

Podczas niedawnego spotkania literackiego w Milwaukee Stephen King zapowiedział, że w powieści wystąpi postać, którą wierni czytelnicy powinni rozpoznać. Istnieją dwie teorie, o kogo może chodzić. Jedna mówi, że w „The Outsider” pojawi się Holly Gibney znana z trylogii o „Panu Mercedesie”, która miała doczekać się osobnej książki. Druga z kolei wskazuje na detektywa Ralpha Andersona. Andersonów często możemy spotkać na kartach dzieł Kinga, żeby wymienić chociażby Robertę i Franka ze „Stukostrachów”, Boba i Darcy z „Dobrego małżeństwa” czy Tommy’ego i Willow z „Pod kopułą”. Ale konkretnie Ralph pojawił tylko w jednej książce – chodzi o „Sztorm stulecia”. Tak nazywał się chłopiec, którego zabrał ze sobą André Linoge. Niewykluczone jednak, że to tylko zbieżność nazwisk.

Światowa premiera powieści „The Outsider” zaplanowana jest na 5 czerwca 2018 roku. Tymczasem polskich miłośników Kinga już w najbliższych miesiącach czekają dwie duże premiery – 24 października do sprzedaży trafi książka „Śpiące królewny” napisana wspólnie z Owenem Kingiem, zaś 22 listopada ukaże się nowela „Pudełko z guzikami Gwendy” napisana wspólnie z Richardem Chizmarem. Warto też pamiętać o zapowiedzianym na 25 października wznowieniu od dawna niedostępnego komiksu „Opowieści makabryczne” z ilustracjami Berniego i Michele Wrightsonów.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy