banner ad

Znamy 20 nominowanych do 11. Nagrody Literackiej Gdynia

19 maja 2016

20-nominowanych-gdynia-2016
Kapituła 11. edycji Nagrody Literackiej Gdynia wyłoniła nominowanych w czterech kategoriach do Gdyńskich Kostek Literackich. Do Nagrody zgłoszono ponad 400 tytułów, z których wyróżniono dwadzieścia. Nominacje zostały ogłoszone podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.

„W tym roku kłóciliśmy się stosunkowo mało. Zwykle jest tak, że każdy z nas, sześciorga jurorów, na początku roku przegląda w domu wielkie pudła z setkami książek, które napłynęły do Nagrody Literackiej Gdynia, i dokonuje własnej selekcji: wyłania grupę tytułów, na które trzeba będzie zwrócić uwagę” – mówi przewodnicząca kapituły prof. Agata Bielik-Robson. „W trakcie tych domowych lektur wymieniamy się mailami, piszemy, co naszym zdaniem było dobre, a co nie. Jednak rezultaty tych osobnych wyborów potrafią być zaskakująco różne – i wtedy, kiedy się wreszcie spotykamy, by je omówić, dochodzi do zderzenia naszych 'typów’, które ucierają się w tyglu długich dyskusji. Czasem do takiego pierwszego uzgodnienia dochodzi dopiero po kilku miesiącach burzliwych obrad. A czasem – rzadko, tak jak w tym roku – nie ma właściwie potrzeby wielkiego obradowania, ponieważ typy powtarzają się, z niewielkimi tylko modyfikacjami, u wszystkich jurorów”.

Jak wyjawia przewodnicząca, w tym roku największą chyba zgodność osiągnięto w kategorii prozy. „Prozatorskie typy padły zdecydowanie na młodych i debiutantów: Weronika Murek, Dominika Słowik, Maciej Płaza, a także najbardziej w tym gronie doświadczony Muszyński, to wciąż jeszcze postaci świeże. Także Łukasz Orbitowski nominowany został za 'Inną duszę’, czyli rzecz w gatunku literatury faktu, którego dotąd jeszcze nie próbował” – mówi prof. Agata Bielik-Robson.

W kategorii poezji też raczej panowała jedność. „Rok 2015 zdecydowanie należał do poetek: Barbary Klickiej, Marii Bigoszewskiej i Hanny Janczak. Nawet nasi dwaj pozostali nominaci – Tadeusz Pióro i Kacper Bartczak – wykazali się w swoich ostatnich tomikach nieco inną wrażliwością…” – dodaje przewodnicząca. „Jeśli gdzieś pojawiły się spory, to przy okazji dwóch ostatnich kategorii: eseju i przekładu, z tego prostego powodu, że tu co roku pojawia się za dużo dobrych książek, które wszystkie chciałoby się uznać i jakoś nagrodzić. Jak zwykle w takich razach postanowiliśmy oddać sprawiedliwość różnym gatunkom eseistycznym i odnotować rozmaitość języków, z których w Polsce dokonuje się znakomitych translacji”.

Spośród 402 tytułów zgłoszonych w tym roku do nagrody (90 w kategorii eseistyka, 145 w poezji, 108 w prozie, 59 w kategorii przekład) kapituła wyłoniła następujących nominowanych.

W kategorii proza:

1. Weronika Murek „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, Wydawnictwo Czarne
2. Andrzej Muszyński „Podkrzywdzie”, Wydawnictwo Literackie
3. Łukasz Orbitowski „Inna dusza”, Wydawnictwo Od deski do deski
4. Maciej Płaza „Skoruń”, Wydawnictwo W.A.B.
5. Dominika Słowik „Atlas: Doppelganger”, Wydawnictwo Znak

W kategorii „esej”:

1. Lidia Kośka „LEC. Autobiografia słowa”, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma,
2. Michał Książek „Droga 816”, Fundacja Sąsiedzi,
3. Renata Lis „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu”, Wydawnictwo Sic!,
4. Michał Paweł Markowski „Kiwka”, Wydawnictwo Austeria,
5. Piotr Paziński „Rzeczywistość poprzecierana”, Wydawnictwo Austeria.

W kategorii „poezja”:

1. Kacper Bartczak „Wiersze organiczne”, Dom Literatury w Łodzi,
2. Maria Bigoszewska „Jeden pokój”, Wydawnictwo FORMA. Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy,
3. Hanna Janczak „Lekki chłód”, Wydawnictwo Igloo,
4. Barbara Klicka „Nice”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu,
5. Tadeusz Pióro „Powązki”, Biuro Literackie.

W kategorii „przekład na język polski”:

1. Jacek Giszczak „Zwierzenia jeżozwierza”, autor oryginału Alain Mabanckou, Wydawnictwo Karakter,
2. Jolanta Kozak „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi”, autor oryginału David Foster Wallace, Wydawnictwo W.A.B.,
3. Robert Papieski „Lato w Baden”, autor oryginału Leonid Cypkin, Zeszyty Literackie,
4. Agnieszka Pokojska „Młode skóry”, autor oryginału Colin Barrett, Wydawnictwo Igloo,
5. Anna Wasilewska „Rękopis znaleziony w Saragossie”, autor oryginału Jan Potocki, Wydawnictwo Literackie.

Czworo tegorocznych laureatów Nagrody poznamy 10 września. Spotkania z laureatami odbędą się następnego dnia po ogłoszeniu wyników, a także dodatkowo – jesienią – w ramach podsumowania tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Uroczysta gala finałowa po raz pierwszy rozegra się w nowej sali Teatru Miejskiego w Gdyni.

Już teraz, z okazji wciąż trwających obchodów 10-lecia Nagrody Literackiej Gdynia, w ramach festiwalu Miasto Słowa, można spotkać się z nominowanymi i laureatami Nagrody z lat ubiegłych. Tylko w tym miesiącu, w dniu 28 maja, do Gdyni przyjadą wyróżnieni eseiści: prof. Ryszard Koziołek, Wojciech Nowicki, Marek Zaleski, prof. Jacek Leociak oraz poeci: Dariusz Sośnicki, Darek Foks, Joanna Mueller i Marta Podgórnik.

20-nominowanych-gdynia-2016-2

Nagroda Literacka Gdynia organizowana jest pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy