Zmiany w regulaminie Nagrody Bookera. Książki wydane jedynie w Irlandii będą mogły również ubiegać się o nominację

11 stycznia 2018


Fundacja Nagrody Bookera po raz kolejny wprowadza zmiany, które pozwolą ubiegać się o nominację szerszej grupie twórców. Tym razem chodzi o autorów z Irlandii, których książki nie zostały opublikowane w Wielkiej Brytanii. Od lat padały opinie, że taka anomalia zamyka drogę do prestiżowego wyróżnienia wielu mniejszym wydawcom.

Cztery lata temu Nagroda Bookera, wcześniej przyznawana jedynie pisarzom ze Zjednoczonego Królestwa, Wspólnoty Narodów, Republiki Irlandii i Zimbabwe, otworzyła się na wszystkich twórców, którzy piszą w języku angielskim, z Amerykanami włącznie. Jedyny warunek był taki, że zgłaszana do nagrody książka musiała został opublikowana w Wielkiej Brytanii. Cierpiały na tym mniejsze oficyny z Irlandii.

Ronald Colgan, prezes Irlandzkiego Stowarzyszenia Wydawców, zauważył, że ze względu na fakt bliskich powiązań pomiędzy irlandzkim i brytyjskim rynkiem, panujące do tej pory zasady można było określić jako anomalię. Większość dużych irlandzkich wydawców miało swoje odziały w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu książki ukazywały się jednocześnie w obu krajach. Zasady uderzały więc głównie w niezależne oficyny, które publikowały godne wyróżnienia książki, dostępne dla wszystkich czytelników ze Zjednoczonego Królestwa, ale nie miały brytyjskiej siedziby. Były więc mniej konkurencyjne, a za to bardziej narażone na utratę twórców na rzecz większych firm.

Tak było chociażby w przypadku powieści „Solar Bones” Mike’a McCormacka, opublikowanej przez małe wydawnictwo Tramp z siedzibą w Dublinie. Choć książka zbierała dobre recenzje (chwalono ją m.in. w „Guardianie”), nominację do Bookera mogła otrzymać dopiero, gdy przejął ją szkocki wydawca Canongate, mający biznesowego partnera w Wielkiej Brytanii.

„Celem nowej zasady jest zapewnienie niezależnym wydawcom irlandzkim takiej samej szansy na otrzymanie nagrody, jaką mają irlandzcy wydawcy posiadający siedzibę w Wielkiej Brytanii” ? napisała w oświadczeniu Fundacja Nagrody Bookera. Od tej pory wszyscy irlandzcy wydawcy kwalifikują się do nagrody. Zmiany powinny ucieszyć nie tylko pisarzy i ich wydawnictwa, ale też czytelników, którzy być może odkryją dzięki temu kolejnych interesujących twórców.

Tegorocznych nominowanych (tzw. długą listę) do Nagrody Bookera poznamy w lipcu. W jury zasiadają: filozof i teoretyk kultury Kwame Anthony Appiah, autorka kryminałów Val McDermid, krytyk kulturalny Leo Robson, pisarka feministyczna i krytyczka Jacqueline Rose oraz artystka, graficzka i autorka powieści graficznych Leanne Shapton.

[aw,am]
fot. James Darling/The Man Booker Prizes
źródło: The Man Booker Prizes, The Guardian

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy