Zmiany w kapitule Nagrody Literackiej Gdynia

4 lutego 2019


Tegorocznego laureata Nagrody Literackiej Gdynia wybierać będzie jury w zmienionym składzie. Organizatorzy nagrody oświadczyli, że w ośmioosobowej kapitule pojawili się właśnie trzej nowi specjaliści: Eliza Kącka, Adam Lipszyc oraz Tomasz Swoboda, którzy zastąpili dotychczasowych członków: Małgorzatę Łukasiewicz, Marka Bieńczyka i Jacka Gutorowa.

Zmiany te nie są czymś nadzwyczajnym. Kadencyjność jurorów wpisana jest w regulamin nagrody i praktykowana od początku funkcjonowania kapituły, stąd, co kilka lat, jej skład się zmienia. Jak podkreślają organizatorzy, trójka nowych członków to znakomici reprezentanci ośrodków literackich i uniwersyteckich z różnych stron naszego kraju.

Doktor Eliza Kącka (ur. 1982) to adiunkt na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała książki akademickie: „Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida” (2012) oraz „Lektura jako spotkanie. Brzozowski ? tekst ? metoda” (Universitas, 2017), a także książkę prozatorską „Elizje” (Lokator, 2017). Jest współredaktorką antologii poezji najnowszej „Poeci i poetki przekraczają granice” (FA-art, 2011), ale też redaktorką wyborów poezji mniej współczesnej (w tym Norwida). Z sieci znana głównie (w swoim mniemaniu) jako autorka małych próz/nasłuchów miejskich. Recenzuje literaturę najnowszą.

Profesor Tomasz Swoboda (ur. 1977) to eseista i tłumacz, autor książek „To jeszcze nie koniec?” (2009), „Historie oka. Bataille, Leiris, Artaud, Blanchot” (2010) oraz „Powtórzenie i różnica. Szkice z krytyki przekładu” (2014). Tłumaczył dzieła takich autorów, jak m.in. Charles Baudelaire, Roger Caillois, Michel Foucault, Gerard de Nerval, Michel Leiris, Paul Ricoeur, Jean-Paul Sartre, Georges Didi-Huberman czy Le Corbusier, a także serię komiksową „Ariol”. Jest laureatem nagrody „Literatury na Świecie” za przekład oraz Nagrody im. Andrzeja Siemka za „Historie oka”. W 2014 roku zdobył nominację do Nagrody Literackiej Gdynia (wspólnie z Ryszardem Engelkingiem) za tłumaczenie książki „Śnienie i życie” Gerarda de Nervala. Pracuje na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Profesor Adam Lipszyc (ur. 1975) to eseista i tłumacz, pracownik w Instytucie Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk. Uczy w Szkole Nauk Społecznych, w Collegium Civitas oraz na Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. Ma w dorobku nagrodę Literatury na Świecie im. Andrzeja Siemka, nagrodę Allianz Kulturstiftung, ale też Nagrodę Literacką Gdynia, którą otrzymał w 2013 roku za książkę „Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina”. Ostatnio opublikował „Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej” (Kraków, 2018).

Powyższa trójka dołączyła do prof. dr hab. Agaty Bielik-Robson (przewodnicząca), prof. dr hab. Jerzego Jarniewicza, Zbigniewa Kruszyńskiego, prof. dr hab. Aleksandra Nawareckiego oraz sekretarz Natalii Gromow. W tym składzie kapituła wyłoni najlepsze książki ubiegłego roku w kategorii poezja, proza, esej, tłumaczenie, które otrzymają gdyńskie kostki. Nabór zgłoszeń do XIV edycji nagrody zakończył się 31 stycznia.

[am]
fot. Artur Maszota/Booklips.pl

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy