banner ad

Zmarła wdowa po T. S. Eliocie

12 listopada 2012


Valerie Eliot, wdowa po T. S. Eliocie i opiekunka jego spuścizny, zmarła w swoim domu w Londynie po krótkiej chorobie. Miała 86 lat.

Valerie urodziła się w Leeds w północnej Anglii i była drugą żoną poety. Poznali się w 1950 roku w siedzibie wydawnictwa Faber & Faber w Londynie ? on był dyrektorem i laureatem Literackiej Nagrody Nobla, ona młodszą od niego o 38 lat sekretarką, zafascynowaną jego twórczością od zawsze. W przeciwieństwie do pierwszej żony minęło wiele lat, zanim Eliot dobrze poznał Valerie i zdecydował się na ślub. Przez długi czas poeta nie był nawet pewny, czy zamknięta w sobie kobieta w ogóle go lubi. Para utrzymywała swój związek w ścisłej tajemnicy. Pobrali się 10 stycznia 1957 roku wczesnym rankiem w bardzo kameralnym gronie (na uroczystości byli obecni tylko rodzice panny młodej oraz jedna z jej przyjaciółek).

Przez osiem lat Eliotowie stanowili szczęśliwe małżeństwo, pomimo dużej różnicy wieku na spotkaniach towarzyskich wciąż trzymali się za ręce i patrzyli sobie w oczy niczym zakochane podlotki. Po śmierci poety w 1965 roku Valerie poświęciła swój czas na opiekę nad literacką spuścizną po mężu. Redagowała wiersze i listy Eliota przeznaczone do publikacji oraz ? zgodnie z jego ostatnim życzeniem – stanowczo odmawiała współpracy z biografami.

Kobieta rzadko rozmawiała z prasą, kiedy jednak w 1994 roku nakręcono film ?Tom i Viv? prezentujący Eliota (w tej roli William Defoe) jako nieczułego męża, zaniedbującego swoją niezrównoważoną psychicznie pierwszą żonę, Valerie stanęła w obronie ukochanego, dementując przekłamania i podkreślając, że nigdy nie został on doceniony za swoje wysiłki podejmowane w trosce o swoją partnerkę.

Wiadomość o śmierci Valerie przekazano prasie w niedzielę, dwa dni po jej śmierci.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy