Zmarła „muza” Ernesta Hemingwaya

8 czerwca 2012


Kobieta, która uważana była za inspirację do postaci Marii z powieści „Komu bije dzwon” Ernesta Hemingwaya, zmarła w wieku 91 lat w Mataró w północno-wschodniej Hiszpanii.

Maria Sans urodziła się w 1920 roku w katalońskiej miejscowości Arbeca i mieszkała tam do 6 roku życia, kiedy to jej rodzina przeniosła się do Mataró. To właśnie tam młoda Sans spotkała amerykańskiego pisarza, gdy w latach 1936-1939, podczas hiszpańskiej wojny domowej, pracowała w szpitalu polowym jako ochotniczka w zawodzie pielęgniarki, opatrując rannych członków Brygad Międzynarodowych.

Kobieta zakochała się w szwajcarskim żołnierzu, który dołączył do Republikanów walczących przeciwko siłom Generała Franco, opatrując obrażenia, jakich mężczyzna doznał na froncie. Ich związek został zaprzepaszczony przez wycofanie się Brygad Międzynarodowych z konfliktu, co w następstwie doprowadziło do wybuchu II Wojny Światowej.

Panna Sans uważana jest za inspirację do postaci Marii w słynnej powieści Hemingwaya „Komu bije dzwon”. W hollywoodzkiej adaptacji książki z 1943 roku zagrała ją Ingrid Bergman (u boku Gary?ego Cooper?a).

W powieści Hemingwaya (i późniejszym filmie) bohater o nazwisku Robert Jordan – młody Amerykanin będący członkiem Brygad Międzynarodowych ? podczas hiszpańskiej wojny domowej zakochuje się w Marii, pielęgniarce-wolontariuszce i członkini grupy partyzantów. Ich miłość kończy się tragicznie, kiedy Robert łamie nogę podczas ucieczki po wysadzeniu mostu. Aby nie opóźniać oddziału, mężczyzna postanawia pozostać na miejscu, skazując się tym samym na pewną śmierć.

Panna Sans przez większość życia utrzymywała swoją znajomość z pisarzem w sekrecie. Związek pomiędzy fikcyjną a prawdziwą Marią odkrył w 1996 roku kataloński architekt Agapito Borras. Na podstawie przeprowadzonych badań doszedł do wniosku, że kobieta może być inspiracją Hemingwaya do postaci Marii i w 1996 roku opublikował swoją teorię w artykule napisanym dla dziennika ?La Vanguardia?. Informację szybko podchwyciły nie tylko lokalne i międzynarodowe media, ale również władze miejscowości Arbeca, uznając Marię Sans za „muzę” Ernesta Hemingwaya.

Na zdjęciu załączonym do newsa: Maria Sans w młodości oraz w czasach współczesnych.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy