Zmarła Joanne Kyger, poetka Beat Generation

24 marca 2017


W środę 22 marca w swoim domu w Bolinas w Kalifornii w wieku 82 lat zmarła poetka pokolenia Beatu, jedna z wiodących postaci Renesansu z San Francisco, Joanne Kyger. Jak poinformował mąż zmarłej, Donald Guravich, przyczyną śmierci był rak płuc.

„Joanne była innowatorką, nieustraszoną, wnikliwą osobą. Jej poezja wpłynęła na pokolenia młodych poetów i jest wielu zarówno w rejonie Bay Area, jak i poza nim, którym będzie brakować jej kąśliwego humoru i szczodrego mentorstwa” – powiedziała Elaine Katzenberger, dyrektor wykonawcza w wydawnictwie City Lights, które opublikowało zbiorczy tom poezji Kyger zatytułowany „On Time: Poems 2005-2014”. „Miała coś beztroskiego w oczach. Była głęboko zaangażowana w buddyzm, a niektóre z jej wierszy były naprawdę zabawne. Była prawdziwą Kalifornijką” ? dodał poeta Michael McClure.

Joane Kyger urodziła się w 1934 roku w Vallejo. W 1957 roku przeprowadziła się do San Francisco, by studiować na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara. W San Francisco dołączyła do społeczności poetów żyjących w komunie East West House. Zaczęła studiować buddyzm. W czasach bitników przywarł do niej pseudonim „Miss Kids”, ponieważ zwracała się do ludzi per „dzieciaki”. W 1958 roku poznała Gary?ego Snydera, poetę związanego z Beat Generation i Renesansem z San Francisco. Dwa lata później para wzięła ślub. Przez jakiś czas mieszkali w Japonii oraz podróżowali po Indiach z Allenem Ginsbergiem i Peterem Orlovskym. Małżeństwo rozpadło się jednak w 1964 roku. Od momentu debiutu w 1965 roku Kyger wydała ponad dwadzieścia tomów poezji. Pisała również prozę.

W naszym kraju twórczość Kyger jest stosunkowo mało znana. Dwa jej wiersze przetłumaczył na polski Czesław Miłosz i opublikował w antologii „Wypisy z ksiąg użytecznych” z 1994 roku. Kolejne trzy utwory w przekładzie Jacka Podsiadły ukazały się w periodyku „NaGłos” z 1997 roku (nr 26-28). Kilka wierszy w przekładzie Ryszarda Mierzejewskiego znajdziecie na blogu poety. Dokonania Kyger były też prezentowane w Teatrze Polskim w Warszawie podczas wieczoru poświęconego poetkom Beat Generation.

[aw]
fot. Gloria Graham/Wikimedia Commons
źródło: SF Gate

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy