Zmarła Janet Asimov, pisarka i wdowa po Isaacu Asimovie

5 marca 2019


W poniedziałek 25 lutego w wieku 92 lat zmarła Janet Asimov, psychiatra, psychoanalityczka, autorka literatury science fiction i wdowa po pisarzu Isaacu Asimovie.

Janet O. Jeppson, czynna zawodowo psychiatra i psychoanalityczka, zaczęła pisać i publikować, nie tylko prozę, ale też artykuły medyczne, na kilka lat przez poznaniem Isaaca Asimova. Para nawiązała relację w 1970 roku, bezpośrednio po odejściu pisarza od Gertrude Blugerman. W listopadzie 1973 roku Asimov dostał rozwód i dwa tygodnie później ożenił się z Janet.

Pierwsze książki Janet publikowała pod panieńskim nazwiskiem. Później zaczęła podpisywać je nazwiskiem męża. Pisała głównie literaturę science fiction dla dzieci. Wspólnie z Isaakiem stworzyła cykl powieści dla młodych czytelników, którego bohaterem był robot Norby.

Janet i Isaac Asimovowie.

Janet była żoną Isaaca Asimova aż do jego śmierci w 1992 roku, która nastąpiła wskutek powikłań związanych z zarażeniem się wirusem HIV przez transfuzję krwi otrzymaną w czasie operacji by-passów przeprowadzonej dziewięć lat wcześniej. To właśnie Janet, po tym jak autor „Fundacji” zaczął wykazywać niepokojące objawy, przeanalizowała materiały medyczne i zasugerowała lekarzom, aby zrobić testy na obecność HIV. Lekarze upierali się, że się myli i tylko sprawdzili, czy Izaac nie doznał infekcji po ciężkiej chorobie.

Kiedy okazało się, że Janet miała rację, pisarz i jego żona chcieli upublicznić sprawę. Lekarze nakłonili go do zachowania milczenia, twierdząc, że uprzedzenia wobec AIDS mogą rozciągnąć się na innych członków rodziny. Informację o prawdziwej przyczynie śmierci Janet ujawniła dopiero dziesięć lat po śmierci Isaaca, w nowym wydaniu jego autobiografii, którą osobiście redagowała.

Janet i Isaac byli wieloletnimi członkami, sympatykami i przyjaciółmi Amerykańskiego Stowarzyszenia Humanistów. Janet bardzo wierzyła w promowanie humanizmu i racjonalnego myślenia, poświęcając niezliczone godziny na rozwój i propagowanie humanistycznego światopoglądu, publikując liczne ekspertyzy i artykuły w cenionych periodykach poświęconych temu zagadnieniu.

[am]
fot. Joshua Rosenau/Flickr

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy