banner ad

Zmarła autorka kryminałów Ann Rule

29 lipca 2015

zmarla-ann-rule
W niedzielę w Seattle zmarła popularna amerykańska autorka kryminałów opartych na faktach. Miała 84 lata. Wydawca pisarki, Simon & Schuster, jako powód zgonu podał niewydolność serca.

Ann Rule napisała 35 książek, z czego 28 znalazło się na liście bestsellerów „USA Today”, którą zaczęto tworzyć w 1993 roku. Najbardziej znana była z wydanej w 1980 roku książki „The Stranger Beside Me” opowiadającej o Tedzie Bundym, seryjnym mordercy, z którym za młodych lat, gdy był jeszcze przystojnym studentem psychologii, pisarka współpracowała w ośrodku pomocy kryzysowej w Seattle. Książka stała się bestsellerem, a na jej podstawie powstał film telewizyjny.

Rule ukończyła studia na Uniwersytecie w Waszyngtonie. Potem pracowała w Departamencie Policji w Seattle i pisała artykuły do magazynów. Przez pięć lat starała się zainteresować redaktorów swoimi tekstami. W końcu jeden z artykułów przyjęto do druku, za co dostała 35 dolarów. W 1969 roku rozpoczęła pisanie dla magazynu detektywistycznego pod pseudonimem Andy Stack.

Carolyn Reidy, prezes i dyrektor generalna Simon & Schuster, powiedziała o pisarce: „Koncentrując się w swych książkach na ofiarach, Ann Rule na nowo odkryła gatunek kryminału opartego na faktach i zdobyła zaufanie milionów czytelników, którzy pragnęli nowej i pełnej empatii perspektywy na tragiczne historie będące w centrum jej dzieł. Zostanie zapamiętana nie tylko ze swych licznych książek, ale także za swą nieustanną i niestrudzoną pracę na rzecz praw ofiar przestępstw. Jesteśmy dumni z tego, że przez wiele lat byliśmy jej wydawcą i będziemy za nią tęsknić”.

W Polsce ukazały się trzy pozycje z dorobku Rule. Były to: „Cicha śmierć”, „Serce pełne kłamstw” i „Złożone w ofierze”.

[aw]
fot. Leslie Rule

Tematy: , ,

Kategoria: newsy