banner ad

Zmarła angielska pisarka Margaret Forster, żona Huntera Daviesa

9 lutego 2016

zmarla-forster
W poniedziałek rano w hospicjum im. Marie Curie w północnym Londynie zmarła Margaret Forster. Przyczyną śmierci 77-letniej pisarki był rak.

Urodzona 25 maja 1938 roku w Carlisle autorka zadebiutowała w wieku 26 lat. Pisała głównie powieści, ale miała też na koncie kilka biografii (m.in. Daphne du Maurier i Williama Makepeace’a Thackeraya). Jej dokonania na polskim rynku pojawiły się w latach 70., kiedy to za sprawą Państwowego Instytutu Wydawniczego w serii Klub Interesującej Książki ukazały się trzy pozycje: „Podróże Maudie Tipstaff”, „Malowana lala” i „Zacisze Pana Bone”. Nigdy nie doczekaliśmy się publikacji jej najbardziej znanej powieści, „Georgy Girl”, która zapewniła jej ogromną popularność i została sfilmowana w 1966 roku. To właśnie ta książka zainspirowała australijski zespół The Seekers do napisania przeboju o tym samym tytule.

margaret-forster-ksiazki

Margaret Forster była żoną Huntera Daviesa, znanego pisarza i dziennikarza, autora jedynej oficjalnej biografii The Beatles. W wywiadzie udzielonym Press Association Davies opisał ją jako „najmądrzejszą kobietę, jaką kiedykolwiek spotkał”. Zdradził też, że pisarka przeszła podwójną mastektomię 40 lat temu. „Miała niezwykłe życie, biorąc pod uwagę, że zabieg wykonano tak dawno” ? powiedział.

[am]
źródło: BBC
fot. Nigel Sutton

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy