Zmarła amerykańska pisarka Maya Angelou

28 maja 2014

Maya_Angelou_nie_zyje
Afroamerykańska pisarka i aktywistka społeczna, Maya Angelou, nie żyje. Miała 86 lat. W oświadczeniu opublikowanym na Facebooku jej rodzina napisała, że odeszła w spokoju w swoim domu w Winston-Salem w Północnej Karolinie. Ciało pisarki znalazła jej opiekunka dzisiaj rano.

„Spędziła swoja życie jako nauczycielka, działaczka, artystka i człowiek. Była bojownikiem na rzecz równości, tolerancji i pokoju. Rodzina docenia czas, jaki mogła z nią spędzić, i wie, że patrzy na nas z góry z miłością” – czytamy w oświadczeniu.

Angelou urodziła się w St. Louis w stanie Missouri w 1928 roku. Jej młodość obfitowała w wiele bolesnych i dramatycznych doświadczeń. Przyszła na świat w czasie Wielkiego Kryzysu, w wieku ośmiu lat została zgwałcona przez chłopaka swojej matki, pierwsze dziecko urodziła jako siedemnastolatka. Aby zarobić na utrzymanie swoje i dziecka pracowała jako kucharka i prostytutka. W trakcie krótkiego małżeństwa z byłym marynarzem i początkującym muzykiem zainteresowała się tańcem i śpiewem. Występowała zawodowo w klubach, wykonując calypso.

W 1959 roku Angelou poznała pisarza Jamesa O. Killensa i za jego namową zdecydowała się skoncentrować na karierze literackiej. Sławę przyniosła jej wydana dziesięć lat później autobiograficzna powieść „Wiem, dlaczego ptak w klatce śpiewa”, w której bardzo sugestywnie opisała swoje dzieciństwo spędzone w czarnej dzielnicy małego miasteczka na Południu Stanów. Książka przyniosła jej międzynarodową sławę i przez dwa lata nie schodziła z listy bestsellerów „New York Timesa”. Powieść nominowano do National Book Award i do dzisiaj uchodzi za jedno z najważniejszych arcydzieł XX-wiecznej literatury amerykańskiej. Angelou napisała później sześć kolejnych części składających się na autobiograficzny cykl.

Maya Angelou była również znaną działaczką na rzecz praw obywatelskich i przyjaciółką Martina Luthera Kinga i Malcolma X. Od 1980 roku mieszkała w Karolinie Północnej, gdzie była profesorem na Uniwersytecie Wake Forest. W 2011 roku prezydent USA, Barack Obama, odznaczył ją Prezydenckim Medalem Wolności.

fot. York College ISLGP

Tematy: , ,

Kategoria: newsy