Zmarł Winston Groom, autor „Forresta Gumpa”

18 września 2020

Winston Groom, pisarz, dziennikarz i autor specjalizujący się w historii konfliktów zbrojnych w Stanach Zjednoczonych, a przede wszystkim twórca niezapomnianej postaci Forresta Gumpa, zmarł 16 września w Fairhope w Alabamie. Miał 77 lat. Wiadomość potwierdziła Karin Wilson, burmistrz Fairhope, a także gubernator stanu Alabama, Kay Ivey.

„Ze smutkiem dowiaduję się, że Alabama straciła jednego ze swoich najbardziej utalentowanych pisarzy. Chociaż będzie pamiętany jako twórca Forresta Gumpa, Winston Groom był również zdolnym dziennikarzem i znanym badaczem amerykańskiej historii. Łączymy się w modlitwie z jego rodziną” – napisała Kay Ivey na Twitterze. „Nie znam szczegółów, wiem tylko, że zmarł w środę w nocy. To niezwykle smutna wiadomość. Był dla nas ikoną” – przekazała w wypowiedzi dla CNN Karin Wilson.

Winston Groom urodził się 23 marca 1943 roku w Waszyngtonie, ale dorastał w Alabamie, gdzie ukończył stanowy uniwersytet. W latach 1966-67 brał udział w wojnie w Wietnamie, będąc żołnierzem Czwartej Dywizji Piechoty. Po powrocie do kraju pracował jako reporter dla „Washington Star”. Pisarsko zadebiutował w 1978 roku powieścią „W lepszych czasach”, twórzył również książki historyczne, m.in. dotyczące amerykańskiej wojny secesyjnej. W 1984 roku jego reportaż „Conversations with the Enemy” znalazł się w finale Nagrody Pulitzera.

Groom zasłynął jednak przede wszystkim jako twórca postaci Forresta Gumpa – prostego chłopaka z Alabamy, który staje się uczestnikiem i obserwatorem kluczowych wydarzeń w historii Stanów Zjednoczonych. Opublikowana w 1986 roku powieść „Forrest Gump” została osiem lat później przeniesiona na duży przez scenarzystę Erica Rotha i reżysera Roberta Zemeckisa. Adaptacja książki zdobyła sześć Oskarów, w tym za najlepszy film i najlepszą główną rolę męską dla Toma Hanksa. Sam Groom w roli Forresta wyobrażał sobie raczej Johna Goodmana.

Film przyniósł autorowi międzynarodową sławę i zmienił jego życie. „Przeszedłem na lepszą markę papieru toaletowego” – żartował w jednym z wywiadów. W 1995 roku autor napisał kontynuację pod tytułem „Gump i spółka”. Przymierzano się do jej zekranizowania, Eric Roth napisał nawet scenariusz, ale z planów realizacji filmu nic nie wyszło.

Ostatnia powieść Winstona Grooma to „El Paso”, wydana w 2016 roku, po niemal 20-letniej przerwie. W międzyczasie zajmował się historią, a jego najnowszym dziełem była wydane w 2018 roku publikacja „The Allies: Roosevelt, Churchill, Stalin, and the Unlikely Alliance That Won World War II”, traktująca o tym, jak trzej bardzo różniący się od siebie przywódcy sprzymierzyli się, by wygrać II wojnę światową i stworzyć nowy porządek świata.

[kch]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy