Zmarł Tadeusz Różewicz

24 kwietnia 2014

rozewicz-nie-zyje
Dzisiaj rano zmarł Tadeusz Różewicz, jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, prozaik, dramaturg i eseista. W październiku skończyłby 93 lata. Informację o śmierci pisarza przekazał mediom rzecznik wrocławskiego magistratu Arkadiusz Filipowski.

„Nie mogę sobie nawet wyobrazić, jak wyglądałaby powojenna poezja polska bez wierszy Tadeusza Różewicza. Wszyscy mu coś zawdzięczamy, choć nie każdy z nas potrafi się do tego przyznać” – pisała o Różewiczu Wisława Szymborska.

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Od wczesnych lat zdradzał literackie inklinacje. Zawdzięczał je w dużej mierze starszemu bratu, Januszowi, który inspirował brata do czytania, razem studiowali wiersze Leśmiana, Przybosia i Iłłakowiczówny. Wybuch wojny stanął mu na przeszkodzie w aplikowaniu do Liceum Leśnego w Żyrowicach oraz szkoły Marynarki Handlowej w Gdyni.

W 1947 r. został opublikowany tom „Niepokój”, uważany za poetycki debiut Różewicza, a w drugiej połowie lat 70. łączny nakład jego książek wydanych w kraju przekroczył milion egzemplarzy. Za granicą ukazało się, w przekładach na wszystkie ważniejsze języki świata, około 60 wyborów jego liryki. Tadeusza Różewicza wymieniano jako kandydata do literackiej Nagrody Nobla.

Od 1968 roku artysta mieszkał we Wrocławiu, gdzie publikował głównie na łamach „Twórczości”, „Odry” i „Dialogu”. W latach 90. ogłosił dramat „Kartoteka rozrzucona”, dwa nowe zbiory wierszy „Płaskorzeźba” i „Recycling. zawsze fragment”, „Historię pięciu wierszy”, „Nożyk profesora”, „Matka odchodzi”, „szara strefa” i „Wyjście”. W roku 1994 został Honorowym Obywatelem Wrocławia. Zaś w 2008 roku został pierwszym laureatem Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości.

Twórczość Tadeusza Różewicza uważana jest za przełomową, zaś sam autor za jednego najbardziej nowatorskich poetów i pisarzy XX wieku. Uważany jest za człowieka, który nadał poezji nowy kształt i przywrócił ją do życia po okropieństwach II Wojny Światowej, wbrew hiobowym prognozom niektórych teoretyków. Do końca życia unikał rozgłosu i starał się żyć na uboczu.

Różewicz zmarł z przyczyn naturalnych. W Starym Ratuszu we Wrocławiu wyłożona została księga kondolencyjna. Hołd poecie będzie można oddać do niedzieli do godziny 20.

źródło: Wroclaw.pl, Histmag.org
fot. Telewizja Literacka/Vimeo

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy