banner ad

Zmarł Stuart Woods, autor powieści kryminalnych, w tym zekranizowanych „Szeryfów”

28 lipca 2022

W piątek 22 lipca w swoim domu w hrabstwie Litchfield w stanie Connecticut (USA) zmarł we śnie Stuart Woods, autor powieści kryminalnych i sensacyjnych. Miał 84 lata.

Woods urodził się 9 stycznia 1938 roku w Manchesterze w Georgii. W rodzinnym stanie ukończył uniwersytet i przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie zamierzał rozpocząć karierę dziennikarską. Zamiast tego zaczął pracować w reklamie. Ostatecznie przeniósł się do Londynu, a następnie do Galway w Irlandii, gdzie odkrył żeglarstwo.

Jego pierwsza książka, „Blue Water, Green Skipper”, była relacją z jednej z najbardziej wymagających podróży morskich na świecie – samotnej żeglugi przez Atlantyk. Wydawnictwo W.W. Norton & Company, które nabyło prawa do publikacji książki na rynek amerykański, zgodziło się także opublikować pierwszą powieść Woodsa. Nosiła tytuł „Szeryfowie” (1981) i opowiadała o trzech stróżach prawa strzegących spokoju w miasteczku Delano. Pierwszym miejscowym stróżem prawa został w 1920 roku ogólnie lubiany farmer Will Henry Lee, następnym był rasista i autokrata Sonny Butts, trzecim zaś – czarnoskóry Tucker Watts. Mężczyzn tych dzieliło prawie wszystko, łączyło zaś jedno: każdy na swój sposób usiłował ująć sadystycznego mordercę, który przez kilkadziesiąt lat wymykał się prawu. Książka zdobyła uznanie krytyków i czytelników. Doczekała się także ekranizacji w formie miniserialu, w którym zagrali Charlton Heston, Danny Glover, Billy Dee Williams i John Goodman.

Sukces książki zapoczątkował karierę Woodsa jako powieściopisarza. Był bardzo płodnym autorem – publikował pięć książek rocznie. W 2010 roku otrzymał Grand Prix de Littérature Policière, najbardziej prestiżową nagrodę francuską dla literatury kryminalnej i detektywistycznej.

W Polsce jego powieści – m.in. z najpopularniejszej serii, w której głównym bohaterem był Stone Barrington – ukazywały się głównie pod koniec lat 90. i na początku 2000. nakładem wydawnictw Amber oraz Zysk i S-ka.

[am]
fot. Mark Coggins/Wikimedia Commons
źródło: Daily Mail

Tematy: , ,

Kategoria: newsy