Zmarł starszy syn Johna Steinbecka

12 sierpnia 2016

zmarl-Thomas-Steinbeck-1
W czwartek w swoim domu w Santa Barbara w wieku 72 lat zmarł Thomas Steinbeck, starszy syn autora „Gron gniewu”. Zgodnie z oświadczeniem rodziny przyczyną śmierci była przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Thomas urodził się 2 sierpnia 1944 roku jako dziecko pisarza i jego drugiej żony, piosenkarki i kompozytorki Gwyndolyn Steinbeck. Para rozwiodła się cztery lata później, a syn trafił do szkoły z internatem. Często jednak spędzał wakacje z ojcem i utrzymywał z nim bliskie stosunki. W młodości zaciągał nawet jego rad w sprawach miłosnych. Po ukończeniu liceum studiował w szkole filmowej. Przerwał jednak edukację i jako żołnierz wyjechał na wojnę do Wietnamu.

Po powrocie z frontu poświęcił się opiece nad spuścizną swojego ojca. Zaciekle bronił jego twórczości przed niewłaściwym wykorzystywaniem. Walczył o ochronę praw autorskich. Wraz z synem Woody’ego Guthrie procesował się z tego powodu z Google.

Thomas był nie tylko fizycznie uderzająco podobny do swojego ojca. Po latach pracy jako dokumentalista i scenarzysta postanowił także rozpocząć karierę literacką. Zadebiutował stosunkowo późno, bo w wieku 58 lat, a w swej twórczości często opisywał malownicze wybrzeża Kalifornii. Powieść „Down to the Soundless Sea” opowiadała o pierwszych osadnikach w Big Sur. Z kolei akcja „In the Shadow of the Cypress” osadzona została w Monterey, tym samym nadmorskim miasteczku, które jego ojciec uwiecznił na kartach „Ulicy Nadbrzeżnej”, „Cudownego czwartku” i „Tortilli Flat”.

Thomas był ostatnim żyjącym synem Johna Steinbecka. Jego młodszy brat, John IV, zmarł w 1991 roku.

zmarl-Thomas-Steinbeck-2

[am]
fot. Palladin Group, Bill Rich

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy