Zmarł Robert James Waller, autor powieści „Co się wydarzyło w Madison County”

10 marca 2017


W wieku 77 lat w swoim domu w Fredericksburgu w Teksasie (USA) zmarł pisarz Robert James Waller. Najbardziej znany był jako autor bestsellerowej powieści „Co się wydarzyło w Madison County”, którą z dużym powodzeniem przeniósł na ekran Clint Eastwood.

Napisana ponoć w 11 dni powieść „Co się wydarzyło w Madison County” o kilkudniowym romansie przejeżdżającego przez hrabstwo Madison fotografa pracującego dla „National Geographic” i gospodyni domowej, która wiedzie wraz z rodziną spokojne farmerskie życie, uczyniła z wykładowcy zarządzania, ekonomii i matematyki milionera.

Choć krytycy zarzucali autorowi, że jego dzieło naszpikowane jest frazesami i sentymentalizmem, czytelnicy wiedzieli swoje, przez 60 tygodni nie pozwalając zejść powieści z listy bestsellerów „New York Timesa”. Do dnia dzisiejszego książka sprzedała się w 40 krajach w nakładzie 50 milionów egzemplarzy, co czyni ją jedną z najpopularniejszych powieści XX wieku. Na fali sukcesu Waller napisał dwie kontynuacje – „Tysiąc polnych dróg” i „Tango na prerii”.

O fenomenie „Co się wydarzyło w Madison County” może świadczyć fakt, że ludzie z całego świata zjeżdżali się do hrabstwa Madison, aby brać ślub pod krytymi mostami charakterystycznymi dla tego regionu. Niewielkie miasteczko Winterset, liczące 4200 mieszkańców, tłumnie nawiedzali turyści, kupując koszulki, perfumy i pocztówki.

W 1995 roku powieść przeniósł na wielki ekran Clint Eastwood. W docenianym i bardzo popularnym filmie wystąpił osobiście u boku Meryl Streep.

Jak poinformował przyjaciel pisarza, Scott Cawelti, Robert James Waller zmarł w piątek we wczesnych godzinach rannych. Chorował na szpiczaka mnogiego (nowotwór układu krwiotwórczego).

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy