Zmarł Peter Mayle, autor „Dobrego roku” i „Roku w Prowansji”

22 stycznia 2018


W czwartek 18 stycznia w godzinach rannych zmarł Peter Mayle, brytyjski pisarz mieszkający we Francji, który zasłynął książkami o Prowansji. Miał 78 lat.

Wydawnictwo Alfred A. Knopf poinformowało, że Mayle zmarł po krótkiej chorobie, w szpitalu w pobliżu swojego domu na południu Francji. Przyjaciel i sąsiad pisarza, reżyser filmowy Ridley Scott, powiedział, że twórczość Mayle’a „znakomicie” ukazywała angielsko-francuskie współzawodnictwo.

Mayle urodził się w 1939 roku w Brighton, ale po II wojnie światowej przeniósł się wraz z rodziną na Barbados, gdzie jego ojciec pracował w brytyjskim Biurze Spraw Zagranicznych. Po ukończeniu szkoły w wieku 16 lat Peter wrócił do Anglii, gdzie imał się różnych zajęć ? m.in. był kelnerem i kierowcą ciężarówki. Po ukończeniu 21. roku życia przeprowadził się do Nowego Jorku i podjął pracę w agencji reklamowej Davida Ogilvy’ego. W branży reklamowej przepracował piętnaście lat. Gdy był już na samym szczycie drabiny stanowisk, doszedł do wniosku, że przestało go to bawić, po czym rzucił „wszystko” i wyjechał z żoną do Prowansji z zamiarem napisania powieści. Na miejscu jednak plany prozatorskie zostały odłożone na bok, a Mayle postanowił skupić się na opisaniu swoich doświadczeń i przygód w nowym kraju ? od zmagań z francuską biurokracją i tamtejszymi rzemieślnikami po uroki prowansalskiej kuchni.

Mayle nie był debiutantem. Miał już w dorobku kilka książek dla dzieci z dziedziny edukacji (m.in. seksualnej). „Rok w Prowansji” stanowił jednak przełom, który odmienił całe jego życie. Książka została przetłumaczona na 40 języków i sprzedała się w nakładzie 7 milionów egzemplarzy. Po tym bestselerze przyszły następne. Mayle stał się tak popularny, że w końcu musiał kupić dom na Long Island w Nowym Jorku, aby uciec od turystów, którzy nawiedzali go w jego francuskiej posiadłości. „Przyjeżdżali ludzie z Japonii, Australii, Niemiec, Szwecji, Anglii, Ameryki. Na początku było to naprawdę ekscytujące. A potem tych odwiedzin było coraz więcej, aż w końcu mieliśmy cztery, pięć, sześć wizyt dziennie” ? mówił w wywiadzie udzielonym w 1996 roku „The Baltimore Sun”. Oczywiście, kiedy sytuacja się uspokoiła, Mayle powrócił na południe Francji.

Dużym powodzeniem cieszyła się również powieść „Dobry rok”. Co ciekawe, pomysł na fabułę tej książki wyszedł od Ridleya Scotta, z którym Mayle przyjaźnił się od początku lat 70. XX wieku, gdy razem pracowali w branży reklamowej. „Zobaczyłem w dziale gospodarczym 'Timesa’ artykuł o winnicach we Francji, gdzie sprzedaje się wina z garażu za ponad 30 tysięcy funtów za skrzynkę. Szukałem pretekstu do nakręcenia filmu we Francji i ta historia wydała mi się nadzwyczajną okazją. Podzieliłem się tym pomysłem z Peterem, a on powiedział, że to świetny materiał na powieść. A ja na to, by napisał książkę, a ja wykupię prawa do ekranizacji. I on napisał tę wspaniałą powieść” ? wspominał po latach Ridley Scott. Twórca „Łowcy Androidów” i „Gladiatora” zajął się nie tylko produkcją filmu, ale też osobiście zasiadł na stołku reżyserskim. W adaptacji (zwiastun powyżej) wystąpili m.in. Russell Crowe i Marion Cotillard.

W 2002 roku Mayle otrzymał od francuskiego rządu Order Narodowy Legii Honorowej za zasługi dla kultury francuskiej. Gdy w 2016 roku wspominał ćwierćwiecze spędzone na południu Francji, stwierdził, że jest zadowolony ze swego życia w tym miejscu. „Nadal łatwo mnie wywabić od biurka interesującymi rozrywkami: degustacją wina, informacją o obiecującym młodym szefie kuchni, plotką o truflach znalezionych w pobliżu pod dębem, podejrzaną łaźnią turecką w Marsylii, zażartą grą w kule na wsi i oczywiście spektaklem codziennego życia widzianym z tarasu kawiarnianego” ? powiedział. „Co dziwne, bardziej ambitne rozrywki, takie jak dalekie podróże, już do mnie nie przemawiają. Nie chcę nigdzie indziej jechać. Jestem szczęśliwy tu, gdzie jestem. To, jak sądzę, jest zadowolenie. Zawsze też będę wdzięczny za literacki przypadek znany jako 'Rok w Prowansji’, który pomógł mi w osiągnięciu tego zadowolenia”.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy