banner ad

Zmarł Pat Conroy, autor „Księcia przypływów”

5 marca 2016

zmarl-pat-conroy
Pat Conroy, jeden z czołowych przedstawicieli literatury Amerykańskiego Południa, autor takich powieści, jak „Książę przypływów” i „Wielki Santini”, zmarł w piątek wieczorem w swoim domu w Beaufort w Południowej Karolinie, w otoczeniu bliskich i rodziny.

Conroy oświadczył pod koniec lutego na swoim profilu na Facebooku, że niedawno zdiagnozowano u niego raka trzustki. W ostatnim czasie walczył również z innymi problemami zdrowotnymi, w tym z cukrzycą i nadciśnieniem, miał też kłopoty z wątrobą.

Pisarz uchodził za jednego z najważniejszych twórców literatury Amerykańskiego Południa końca XX wieku, obok Cormaca McCarthy?ego czy Richarda Forda. „Moja mama, południowiec do szpiku kości, powiedziała mi kiedyś: ?Całą południową literaturę można streścić w następujących słowach: Nocą świnie zjadły Willie?ego, a mama zmarła, gdy usłyszała, co tatuś robił mojej siostrze?. Wychowała mnie na południowego pisarza, ale nie było to łatwe. Nie dorastałem na tradycyjnym Południu. Za mojego dzieciństwa żołnierze marynarki wojennej przenosili się niemal każdego roku i zawsze były to południowe miejscowości niedaleko bagien i morza. Wszędzie pojawiałem się jako gość; nigdy nie spędziłem nawet jednego dnia w moim rodzinnym mieście. (…) Dorastałem w dwudziestu wersjach Południa i nie byłem częścią żadnej z nich. W młodym wieku zacząłem więc zbierać historie, które dają tubylcom poczucie zakorzenienia i miejsca” ? wspominał po latach.

pat-conroy-ksiazki

Pat był najstarszym z siedmiorga dzieci Donalda Conroya, pilota i pułkownika marynarki wojennej. Jego matka określała ojca jako „pół barbarzyńcę, pół tępe narzędzie” i robiła wszystko, aby uchronić przed nim swe dzieci. Trudne relacje z ojcem zaważyły na całej karierze pisarza, w którego twórczości przewijało się wiele wątków autobiograficznych. Bezduszny, apodyktyczny Donald Conroy stał się wzorem dla postaci Bulla Meechama z powieści „Wielki Santini”. Wydanie książki początkowo rozwścieczyło rodzinę pisarza, ale nakręcony na jej podstawie film z Robertem Duvalem zrobił na ojcu takie wrażenie, że pojednał się z synem.

Pat Conroy sprzedał na całym świecie ponad 20 milionów egzemplarzy swoich książek. Najpopularniejszą była wydana w 1986 roku powieść „Książę przypływów” (w ekranizacji z 1991 roku zagrali Nick Nolte i Barbra Streisand). W październiku minionego roku pisarz skończył 70 lat.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy