Zmarł noblista Derek Walcott

18 marca 2017


W piątek na rodzimej wyspie Saint Lucia na Karaibach zmarł laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, poeta i dramaturg Derek Walcott. Miał 87 lat.

Zgodnie z oświadczeniem przekazanym prasie przez syna poety Walcott zmarł w swoim domu, od jakiegoś czasu chorował, przebywał też niedawno w szpitalu.

Derek Walcott urodził się w 1930 roku w miejscowości Castries na Saint Lucia, jednej z Wysp Nawietrznych wchodzących w skład Małych Antyli. Doświadczenie dorastania na odizolowanej od świata wyspie wulkanicznej, dawnej brytyjskiej kolonii, wywarło silny wpływ na życie i twórczość pisarza. Jak mówi jamajski poeta Kei Miller, „Walcott zawsze podkreślał, że był pisarzem z Karaibów i że nie było to ograniczenie, które czyniłoby jego twórczość prowincjonalną. Zawsze mówił, że chce pisać wielką literaturę z małej miejscowości. I taki właśnie był Walcott, uosabiał tę postawę bardziej niż ktokolwiek inny”.

Swój pierwszy wiersz Walcott opublikował w jednej z lokalnych gazet w wieku zaledwie 14 lat. Jako 18-latek debiutował zbiorkiem poezji, który wydał własnym sumptem. Przełom w karierze nastąpił w 1962 roku wraz z tomem „In a Green Night”. Wśród wielbicieli jego wczesnej twórczości znaleźli się m.in. Robert Lowell i Robert Graves. Później, kiedy jego kariera jeszcze bardziej nabrała rozmachu, zaprzyjaźnił się z takimi poetami, jak Seamus Heaney czy Joseph Brodsky. Ten drugi w 1982 na łamach „Paris Review” tak opisywał wrażenie po lekturze jednego z tomów wierszy Walcotta: „Wywarł na mnie ogromne wrażenie. Zdałem sobie sprawę, że ma w rękach giganta. Krytycy chcą zrobić z niego poetę regionalnego z Indii Zachodnich, a to jest zbrodnia”.

Jego najbardziej znanym dziełem jest opublikowany w 1990 roku homerycki epos „Omeros” luźno inspirowany ?Iliadą?. Walcott zobrazował wojnę trojańską jako rywalizację pomiędzy miejscowym rybakiem Achille?em i emerytowanym oficerem angielskim Hectorem, którzy rywalizują o względy pokojówki Heleny. Dzieło przyczyniło się do przyznania autorowi w 1992 roku Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka pisała, że Walcott zasłużył na nagrodę za „dzieło poetyckie wielkiej jasności, wyrastające z historycznej wizji i wynikające z wielokulturowego zaangażowania”.

W Polsce twórczość Walcotta przez lata była mało znana. Jedyny wybór wierszy, zatytułowany „Mapa Nowego Świata”, ukazał się w 2008 roku nakładem wydawnictwa Znak.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy