banner ad

Zmarł Kentaro Miura, twórca mangi „Berserk”

21 maja 2021

Nie żyje Kentaro Miura, twórca cyklu dark fantasy „Berserk”, który był jedną z najlepiej sprzedających się serii mangowych wszech czasów. Wiadomość potwierdził wydawca artysty. Miura miał 54 lata i zmarł niespodziewanie z powodu tętniaka rozwarstwiającego aorty.

„Wszyscy modlimy się o spokój jego duszy, wyrażając najwyższy szacunek i podziw dla jego pracy” – czytamy w oświadczeniu japońskiego wydawnictwa Hakusensha, które publikowało komiksy artysty. Miura zmarł 6 maja. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyła tylko najbliższa rodzina.

Wiadomość o śmierci autora zasmuciła mocno środowisko nie tylko wielbicieli mangi i anime, ale również graczy, bowiem seria „Berserk” wywarła spory wpływ na takie pozycje, jak „Final Fantasy”, „Castlevania” czy „Dark Souls”.

Publikowana od 1989 roku seria „Berserk” rozgrywa się w mrocznym świecie fantasy inspirowanym średniowieczną Europą, a głównymi bohaterami są Guts, samotny najemnik z żelazną dłonią zbrojny w olbrzymi miecz, oraz Griffith, dowódca najemników z Drużyny Sokoła. Łączy ich najpierw przyjaźń, a później zacięta wrogość.

Początkowo Guts sprawia wrażenie typowego antybohatera, który nie dba o drugich, a jedynym jego celem jest walka. Z czasem jednak okazuje się, że jest on w rzeczywistości osobą wewnętrznie skonfliktowaną. A jego tragiczną i traumatyczną przeszłość poznajemy na kartach kolejnych tomów. Chris Warner, redaktor „Berserka” w Dark Horse Comics, określa mangę Miury jako dzieło o „imponującej głębi, złożoności i śmiałości”.

Do dnia dzisiejszego ukazało się 40 tomów „Berserka”, które sprzedały się w łącznym nakładzie przekraczającym 50 milionów egzemplarzy, co czyni dzieło Miury jednym z największych bestsellerów wszech czasów w segmencie serii mangowych dla dorosłych.

„Miura-sensei był mistrzem sztuki i mistrzem opowieści, mieliśmy zaszczyt wydawać kilka z jego najlepszych prac, łącznie z arcydziełem 'Berserk’. Będzie go bardzo brakować. Przekazujemy kondolencje na ręce rodziny i bliskich” – napisało na Twitterze wydawnictwo Dark Horse Comics, które publikowało prace Miury w Stanach Zjednoczonych.

„Nigdy nikomu nie okazywał złości. Był niczym mały chłopiec stale czerpiący radość z tego, co robi” – wspominają zmarłego redaktorzy magazynu „Young Animal”, na łamach którego w styczniu 2021 ukazał się najnowszy tom serii.

W Polsce „Berserk” ukazywał się nakładem Wydawnictwa J.P.Fantastica.

[kch,am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy