banner ad

Zmarł Charles Webb, autor powieści „Absolwent”, na podstawie której powstał głośny film z Dustinem Hoffmanem

1 lipca 2020

Autor książki, na podstawie której nakręcono film „Absolwent” z Dustinem Hoffmanem i Anne Bancroft w rolach głównych, zmarł 16 czerwca w wieku 81 lat. O śmierci pisarza poinformował jego bliski przyjaciel, dziennikarz Jack Malvern. Charles Webb, który z wyboru przez większość życia funkcjonował na granicy biedy, był zwolennikiem i piewcą nonkonformizmu.

„Absolwent” powstał w 1963 roku, kiedy Charles Webb miał 24 lata. Była to jego debiutancka powieść, w której zawarł osobiste doświadczenia związane z okresem dorastania w Kalifornii, studiów na wydziale literatury i historii na uniwersytecie w Massachussets oraz poczuciem niepewności towarzyszącym powrotowi do domu po zakończeniu nauki. Książkowe alter ego Webba, Benjamin Braddock, buntuje się przeciwko materialistycznej postawie rodziców, zakochuje w dojrzałej kobiecie ? pani Robinson ? aż w końcu oddaje serce jej córce Elaine.

„Zainteresowałem się pewną znajomą moich rodziców i (…) uznałem, że lepiej będzie o tym napisać, aniżeli faktycznie się w taki związek zaangażować” ? powiedział Webb, odnosząc się do swoich autobiograficznych inspiracji.

Co ciekawe, początkowo powieść nie wzbudziła zachwytu ani wśród czytelników, ani krytyków. Wszystko zmieniło się jednak w 1967 roku, kiedy Mike Nichols wyreżyserował jej filmową adaptację. Dustin Hoffman, wówczas jeszcze niezbyt znany, rolą Benjamina Braddocka zdobył sobie status gwiazdy i pozostał nią do dziś. „Absolwent” został okrzyknięty filmem pokoleniowym, ważnym głosem w dyskusji na temat praw obywatelskich i wojny w Wietnamie, chociaż w książkowym oryginale Webba takich motywów nie było. Niemniej popularność filmu przełożyła się na wzrost zainteresowania pierwowzorem, który sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy.

Zdaniem krytyka Andrew Sarrisa Webb nie zyskał uznania, na które zasługiwał, ponieważ mało kto zdaje sobie sprawę, w jak wielkim stopniu scenariusz „Absolwenta” jest wierny książce. Sam zainteresowany natomiast miał raczej żal, że „Absolwent” przesłonił jego inne dokonania, takie jak „Love, Roger”, „The Marriage of a Young Stockbroker” czy „New Cardiff” (na podstawie tej ostatniej powieści w 2003 roku powstał film „Miasto nadziei” z Colinem Firthem i Minnie Driver).

Charles Webb poznał swoją żonę Evę Rudd podczas studiów, jednak jej rodzice byli temu związkowi więcej niż niechętni ? głównie dlatego, że Eve zaszła z Charlesem w ciążę i dokonała aborcji. Mimo rodzicielskich zakazów para pobrała się i ostatecznie dochowała dwójki synów (jeden został później artystą-perfomerem, który ugotował i zjadł egzemplarz „Absolwenta” z sosem żurawinowym).

Państwo Webb wiedli bardzo nietypowe życie. Byli stale w drodze, czasami wchodzili w konflikt z prawem, jak wówczas, gdy wbrew przepisom stanowym zdecydowali się na uczenie synów w domu. Zdarzało im się mieszkać w samochodzie, kierowali obozem nudystów w New Jersey, a Eve występowała wówczas z ogoloną głową i pod imieniem „Fred”, solidaryzując się z grupą wsparcia o takiej samej nazwie dla mężczyzn o niskiej samoocenie. Zdecydowali się nawet na rozwód, a krążą dwie wersje motywów ich czynu ? albo chcieli zaprotestować przeciwko instytucji małżeństwa, albo przeciwko prawu, które nie pozwalało wówczas w Stanach Zjednoczonych na małżeństwa homoseksualne. Żona Webba zmarła w 2019 roku.

Pisarz był zdecydowanym przeciwnikiem materializmu w jakiejkolwiek formie i z własnego wyboru żył praktycznie w biedzie. Zdarzało mu się wykonywać niskopłatne prace jako sprzątacz, kucharz, zbieracz owoców i sprzedawca w markecie. Odrzucił spadek po ojcu, a dochody ze sprzedaży kolejnych książek przekazywał na cele charytatywne, podobnie jak posiadane domy i dzieła Andy?ego Warhola. Nigdy nie żałował, że nie wzbogacił się na sukcesie filmowego „Absolwenta”.

„Gdybyśmy byli zamożni, nie moglibyśmy wraz z żoną zrobić wielu z tych rzeczy, które robiliśmy. (…) Skupiałbym się na liczeniu pieniędzy, zamiast na wychowywaniu dzieci” ? powiedział.

[kch]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy