Zmarł angielski pisarz Colin Wilson

17 grudnia 2013

Colin Wilson nie żyje
5 grudnia w Kornwalii zmarł angielski pisarz i filozof Colin Wilson, autor „Outsidera” i „Pasożytów umysłu”. Miał 82 lata. Jak powiedział prasie syn pisarza, przyczyną śmierci były powikłania po zapaleniu płuc.

„Mój ojciec zawsze był głęboko ludzką i optymistyczną osobą, z czego jakaś część przeszła na jego dzieci” – napisał Damon Wilson po ostatnim spotkaniu z pisarzem.

Wilson uchodził za jednego z czołowych – obok Philipa Larkina, Johna Osborne’a i Kingsleya Amisa – przedstawicieli nurtu „Młodych Gniewnych”, chociaż sam ubolewał nad tym faktem, bo uważał, że niewiele ma z nimi wspólnego. W 57-letniej karierze opublikował ponad 100 powieści i książek filozoficznych. Zasłynął w wieku 24 lat głośnym „Outsiderem”, jednym z najważniejszych dzieł myśli filozoficznej XX wieku, w którym przedstawił tezę, że ludzie z wizją – wśród nich Dostojewski, Kafka, Nietzsche, H. G. Wells, George Bernard Shaw, Hemingway, Van Gogh i inni – stali poza nawiasem społeczeństwa, odrzucając je jako banalne i zniechęcające. W latach 90. ubiegłego wieku polscy czytelnicy mieli również okazję poznać „Pasożyty umysłu”, powieść odwołującą się do mitologii Lovecraftowskiej, opartą koncepcyjnie na psychologii analitycznej Junga, egzystencjalizmie Heideggera oraz fenomenologii Husserla.

„Podejrzewam, że jestem prawdopodobnie największym pisarzem XX wieku” – mówił o sobie w wywiadzie udzielonym w 2006 roku „The Guardian”. „Za 500 lat będą mówić: 'Wilson był geniuszem’, bo jestem punktem zwrotnym w historii intelektualnej”.

fot. Tom Ordelman

Tematy: , ,

Kategoria: newsy