Ziemowit Szczerek laureatem Paszportu Polityki 2013 w kategorii literatura

14 stycznia 2014

Szczerek z paszportem Polityki 2013
Znamy już laureatów tegorocznych Paszportów Polityki. Podczas uroczystej gala, jaka miała dzisiaj miejsce w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, nagrodę w dziedzinie literatury otrzymał Ziemowit Szczerek za debiutancką powieść pt. „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”.

Jak napisano w uzasadnieniu, Szczerek został nagrodzony „za przewrotną i wspaniale napisaną książkę, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna”.

Autor powieści jest absolwentem prawa i nauk politycznych, dziennikarzem w portalu Interia.pl, prowadzi raport dotyczący Europy Środkowej i Wschodniej. Publikował reportaże i opowiadania m.in. w ?Tygodniku Powszechnym?, ?Nowej Europie Wschodniej?, ?New Eastern Europe?, ?Lampie?, ?Ha!arcie?. W 2010 roku ukazał się wspólny zbiór opowiadań Marcina Kępy i Szczerka pt. ?Paczka Radomskich?, który był literackim portretem Radomia. W 2013 roku oprócz nominowanej książki pt: ?Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian? wydanym przez Ha!art, ukazała się jego alternatywna historia Polski pt. ?Rzeczpospolita zwycięska? wydana przez wydawnictwo Znak.

To już dwudziesta pierwsza edycja Paszportów Polityki. Nagrody przyznawane są w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również honorowy tytuł Kreatora Kultury, który trafia w ręce mistrza, autorytetu, wychowawcy. Przez te wszystkie lata nagradzano twórców nie za ?popularność?, nie za ?rozgłos?, ale za wartość kulturalną ich dzieł. Tak, zgodnie z intencjami organizatorów nagrody i jurorów, było również w tym roku.

Paszporty Polityki co roku udowadniają, że hasło porozumienia ponad podziałami (w tym wypadku redakcyjnymi) jest możliwe, przynajmniej, jeśli chodzi o kulturę. Krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury wytypowali, jak co roku, trzech twórców w każdej kategorii, których osiągnięcia wydały im się ważne, a Kapituła wybierała Laureata w każdej kategorii.

fot. archiwum prywatne

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy