banner ad

Zebrano ponad 600 tysięcy książek dla polskich szpitali i innych placówek opieki

12 lipca 2019


W ciągu dwóch miesięcy w ogólnopolską kampanię „Wielka Zbiórka Książek 2019” zaangażowało się ponad 155 tysięcy osób. Dzięki temu zebrana została rekordowa liczba 603 tysięcy książek, które trafią do oddziałów szpitalnych i innych placówek opieki w całym kraju.

Wielka Zbiórka Książek to inicjatywa Fundacji Zaczytani.org, która łączy szeroką ideę promowania czytelnictwa z bezpośrednią pomocą dla osób potrzebujących. Podczas akcji w 77 miastach w Polsce zbierane były książki, które po skrupulatnej klasyfikacji trafiają do Zaczytanych Bibliotek ? otwartych książkowych regałów na oddziałach szpitalnych, w świetlicach środowiskowych, hospicjach i domach dziecka. Część książek zostanie przekazana do honorowych dawców krwi i Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a jeszcze inne staną się częścią całorocznego programu Bajkoterapii prowadzonego przez fundację.

Tegoroczna, już piąta, edycja zaowocowała zebraniem ponad 603 tysięcy książek. Dzięki temu powstanie ponad 100 nowych bibliotek, zasilone zostaną także regały 884 już istniejących. Takie wyniki osiągnięto dzięki społecznemu zaangażowaniu oraz wsparciu ambasadorów i partnerów strategicznych. Wielką Zbiórkę Książek 2019 pod swoje skrzydła wzięło KPMG. Działania wsparł również Alior Bank, który prowadził zbiórkę w 104 placówkach na terenie całej Polski. Niebieskie Zaczytane pudła zapełniały się książkami w ponad 1300 miejscach, m.in. w: szkołach, kawiarniach, hotelach i urzędach. Następnie książki trafiały do jednego z 7 magazynów w Gdyni, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Setki wolontariuszy dzień za dniem sortowały zebrane tomy, aby dopasować je do odpowiednich grup wiekowych i miejsc przeznaczenia.

Duży udział w powodzeniu przedsięwzięcia miało 19 Zaczytanych Ambasadorów. W ich gronie pojawiły się gwiazdy, takie jak Katarzyna Pakosińska, Joanna Jabłczyńska, Paulina Holtz, Wojtek Mazolewski, Cezary Harasimowicz, Kabaret Hrabi czy Kabaret Paranienormalni. Zgodnie z mottem Fundacji Zaczytani.org ambasadorzy: oddali książkę, stworzyli bibliotekę i zainspirowali innych ? tak, jak każda zaangażowana w akcję osoba. Wolontariusze, artyści, aktorzy, przedstawiciele firm i przede wszystkim dzieci mieli okazję do wspólnego zaczytania się podczas 9 wydarzeń towarzyszących Wielkiej Zbiórce. Od Krakowa po Gdańsk odbywały się bajkoterapeutyczne warsztaty i wystawy Zaczytanych Ławek otoczone czytelniczą aurą i uśmiechami najmłodszych.

Wielka Zbiórka Książek 2019 została objęta Patronatem Honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Patronatami Honorowymi prezydentów: Gdańska, Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

[am]
fot. Fundacja Zaczytani.org

Tematy: , ,

Kategoria: newsy