Zbudują bibliotekę z 50 tysięcy książek

30 marca 2015

lacuna-biblioteka-1
Grupa artystyczna o nazwie „FLUX Fundation” zamierza zbudować gigantyczną bibliotekę, która wykonana będzie jedynie z książek. Instalacja odsłonięta zostanie w czerwcu podczas festiwalu literackiego Bay Area Book Festival w miejscowości Berkeley (USA).

Projekt nosi nazwę „Lacuna” i będzie przypominał konstrukcje, jakie stosowały koczownicze ludy Azji Środkowej oraz budynki użyteczności publicznej, takie jak rzymski Panteon. Do jego budowy posłuży 50 tysięcy książek ofiarowanych przez znajdującą się w niedalekim San Francisco instytucję Internet Archive.

Instalacja ma zwracać uwagę na historyczne znaczenie książki jako sposobu rozpowszechniania wiedzy. Wstęp do ?Lacuny? będzie bezpłatny, a odwiedzający będą mogli wyjmować książki i czytać na pobliskich ławkach, a nawet zabierać je ze sobą do domu, dzięki czemu będą wpływać na kształt i strukturę budowli, aż zostanie ona całkowicie zdemontowana. W ten sposób wejście każdego człowieka do obiektu stanie się integralną, wartościową częścią zbiorowej historii i doświadczenia o nazwie „Lacuna”.

Na załączonych zdjęciach możecie zobaczyć wizualizacje, jak będzie wyglądać instalacja. Kiedy tylko budowla powstanie, pokażemy wam efekt końcowy.

lacuna-biblioteka-2

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy