Zaprojektowano książkę, której kartki wykonano z maseczek ochronnych. Można ją przeczytać, a później wykorzystać do zasłaniania ust i nosa

30 lipca 2020

Tennille Shuster, profesor nadzwyczajna na wydziale Projektowania Graficznego Uniwersytetu Mercer, zaprojektowała książkę, której kartki to w rzeczywistości maseczki ochronne. Celem wydania tej nietypowej publikacji było zainspirowanie ludzi do osłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

Publikacja nosi tytuł „Proszę nosić tę książkę” i można go rozumieć dosłownie. Pomiędzy okładkami wykonanymi z grubego papieru nie znajdziemy bowiem kartek, lecz maseczki ochronne. Można je w łatwy sposób odczepić od książki i wykorzystać do zasłonięcia sobie ust i nosa. Pełnią też jednak rolę nośnika treści. Na każdej maseczce wydrukowano jedno słowo. Przewracając „strony”, przeczytamy zdanie: „Nikt nie może zrobić wszystkiego, ale każdy może coś zrobić”.

Autorka tym krótkim przesłaniem stara się przypomnieć, że zdaniem ekspertów każdy z nas może mieć swój wkład w ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. Wystarczy nosić maseczkę ochronną lub inny materiał osłaniający usta i nos podczas pobytu w miejscach publicznych, zwłaszcza wtedy, gdy trudno jest zachować dystans społeczny.

„Sprawiłam, żeby łączenie książki było szczególnie łatwe do rozerwania i uniknęłam nadruku na niebieskiej stronie skierowanej na zewnątrz, tak aby maski można było nosić w razie potrzeby” ? wyjaśnia profesor Tennille Shuster.

Publikacja została wydana w bardzo limitowanym nakładzie 19 egzemplarzy, co ma nawiązywać do COVID-19. Sprzedawana była po 50 dolarów, a całe przychody zostały przekazane na lokalny fundusz do walki z koronawirusem. Część egzemplarzy pozyskały biblioteki do stałych kolekcji rzadkich książek. Jeden trafił nawet do Smithsonian American Art and Portrait Gallery Library.

„Tworzę książki artystyczne od długiego czas. To interesujący rodzaj publikacji, który łączy w sobie różnorodne techniki, takie jak rytownictwo, introligatorstwo, marmurkowanie i projektowanie graficzne, by stworzyć obiekt, który jest książką jako formą sztuki, a nie książką o sztuce” ? mówi autorka.

Poniżej możecie zobaczyć krótki materiał filmowy prezentujący zaprojektowaną przez profesor Shuster książkę:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy