Zadie Smith napisała powieść rozgrywającą się w czasach wiktoriańskich. Światowa premiera we wrześniu

6 marca 2023

Zadie Smith napisała pierwszą w swoim dorobku powieść historyczną. „The Fraud” (z ang. „Oszust”) to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia procesu sądowego, który podzielił wiktoriańską Anglię. Światowa premiera książki odbędzie się 7 września.

Akcja powieści rozpoczyna się w 1873 roku. Pani Eliza Touchet jest szkocką gospodynią domową – i kuzynką przez małżeństwo – niegdyś słynnego, a obecnie podupadającego powieściopisarza Williama Ainswortha, z którym mieszka od trzydziestu lat. To kobieta o wielu zainteresowaniach, które obejmują: literaturę, sprawiedliwość społeczną, abolicjonizm, klasowość, jej kuzyna, jego żony, to i następne życie. Ale przejawia też sceptycyzm. Podejrzewa, że kuzyn nie ma talentu, a jego odnoszący sukcesy przyjaciel, Charles Dickens, może być łobuzem i moralistą, natomiast Anglia to kraj fasad, w którym nic nie jest tym, czym się wydaje.

Drugą z postaci jest Andrew Bogle, który dorastał jako niewolnik na jamajskiej plantacji. Doskonale wie, że każda kostka cukru dociera na stoły kosztem ludzkiego życia. Że bogaci oszukują biednych. I że ludźmi łatwiej manipulować, niż sami o tym sądzą. Kiedy Bogle trafia do Londynu i zostaje świadkiem w słynnej sprawie, wie, że jego przyszłość zależy od opowiedzenia właściwej historii.

W Anglii rozpoczyna się bowiem proces oskarżonego o krzywoprzysięstwo i fałszerstwo rzeźnika Arthura Ortona, który twierdził, że jest zaginionym synem lady Tichborne, a więc również prawowitym spadkobiercą jej majątku i tytułu baroneta. Czy rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje? A może to oszust? Pani Touchet to światowa kobieta, a pan Bogle nie należy do głupców. Ale w świecie hipokryzji i samooszukiwania się decydowanie o tym, co jest prawdziwe, okazuje się skomplikowanym zadaniem.

„The Fraud” jest pierwszą powieścią historyczną w dorobku autorki „Białych zębów”. Wydawca Penguin Press opisuje książkę jako „olśniewającą opowieść o prawdzie i fikcji, Jamajce i Wielkiej Brytanii, oszustwie i autentyczności oraz zagadce 'innych ludzi'”.

W oczekiwaniu na światową premierę książki, którą zaplanowano na 7 września, czytelnicy nie pozostaną z pustymi rękoma. 22 marca do księgarń w Polsce trafi książka dla dzieci „Dziwo”, którą Zadie Smith napisała wraz z mężem, Nickiem Lairdem. Zilustrowana przez Magentę Fox, a przetłumaczona przez Wojciecha Manna historia opowiada o śwince morskiej w stroju do judo, która przekona się, jak ważne jest bycie sobą, bo fakt, że się różnimy, czyni świat piękniejszym.

[am]
fot. Bodleian Libraries

Tematy: , ,

Kategoria: newsy