banner ad

Zabytkowe atlasy wróciły po konserwacji do Biblioteki Raczyńskich

30 lipca 2019


Część zabytkowych atlasów ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich odzyskała dawny blask. Wśród bezcennych dzieł, które wróciły z konserwacji, jest m.in. pierwszy nowożytny atlas świata, zawierający dokładną mapę Polski.

Ze zbiorów kartograficznych Biblioteki Raczyńskich jej pracownicy wybrali najcenniejsze i jednocześnie najbardziej zagrożone zniszczeniem atlasy, pochodzące z XVI-XIX wieku. Zabytki zostały oddane do konserwacji i digitalizacji w ramach projektu, na który Biblioteka Raczyńskich otrzymała ponad 14 milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 20,6 miliona złotych; poza konserwacją dzieł, gruntowną modernizację przejdzie także sam budynek biblioteki.

Poznański magistrat poinformował, że do zbiorów biblioteki wróciło już z konserwacji pięć zabytkowych atlasów. Jest wśród nich m.in. pierwszy nowożytny atlas świata wydawany od 1570 roku, który zawiera pierwszą dokładną mapę Polski Wacława Grodeckiego.

„Wszystkie dzieła są bardzo atrakcyjne wizualnie i bogato ilustrowane ? jak np. atlas pochodzący z początku XVIII wieku, w którym można znaleźć ręcznie kolorowane mapy i dekoracyjne plany miast, twierdz oraz bitew. Podziwiając kunsztownie zdobione i ręcznie kolorowane mapy świata i nieba, można także prześledzić losy ksiąg. W XVII-wiecznym atlasie świata znajdują się wpisy jego kolejnych właścicieli: od jezuitów, których własnością był w 1718 roku, przez wpisy z XIX wieku, aż po ostatni, uczyniony ręką generała Adama Kicińskiego zapis z roku 1939” ? podał magistrat.

Zapiski dawnych właścicieli.

Biblioteka Raczyńskich została ufundowana w 1829 roku przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Front wzniesionego w centrum Poznania gmachu wzorowany był na wschodniej fasadzie paryskiego Luwru. Początkowo księgozbiór stanowiły zbiory rodzinne, następnie wzbogaciły go cenne rękopisy, stare druki i obiekty kartograficzne m.in. z kolekcji Juliana Ursyna Niemcewicza. Zaborcy pruscy dążyli do germanizacji instytucji, ale dzięki polskim zbiorom i polskiemu personelowi, biblioteka przez cały XIX wiek była ostoją polskiej kultury.

Obecnie Biblioteka Raczyńskich, poza zabytkowym gmachem przy placu Wolności, mieści się także w sąsiadującym z nim nowym budynkiem, zaś filie biblioteki rozmieszczone są we wszystkich dzielnicach miasta. W skład Biblioteki Raczyńskich, jako instytucji kultury, wchodzą także muzea ? Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego i Ośrodek Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego.

[am]
fot. Biblioteka Raczyńskich
źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, Anna Jowsa

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy