Z okazji Światowego Dnia Poezji rusza akcja #PłacęWierszem. Przyłącz się!

20 marca 2015

plac-wierszem
Z okazji Światowego Dnia Poezji, który obchodzony jest 21 marca, tysiące kawiarni na całym świecie będzie w sobotę przyjmować zamiast pieniędzy płatności wierszami. W Polsce do akcji przyłączył się Instytut Kultury Miejskiej, który organizuje konkurs z tomikami wierszy poetów i poetek nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności. Cały czas jednak, wzorem innych krajów, mogą przyłączyć się również kawiarnie!

Idea zapłacenia wierszem za jedną filiżankę kawy ma na celu przywrócenie należytego miejsca poezji w naszym coraz bardziej chaotycznym i konsumpcyjnych życiu. Aktywnie w obchody tej nowej tradycji włącza się austriacki producent kawy Julius Meinl, w którego 1100 kawiarniach, barach i restauracjach na terenie 23 krajów, głównie w Europie, będzie można płacić wierszem. Równie ochoczo w takie obchody Światowego Dnia Poezji włączają się też inne kawiarnie. Dla przykładu w Czechach podobnej transakcji będzie można dokonać w dwunastu kawiarniach, w tym w tak znamienitych przybytkach jak Slavia czy Café Louvre, gdzie chadzali przed laty Karel Čapek i Franz Kafka.

Nie wiadomo, czy kasjerzy będą krytycznie oceniali przedkładane prace albo jaki rodzaj praw autorskich nabędą, przyjmując w rozliczeniu wiersz. Jeśli jednak posiadacie utwór, za który chcielibyście otrzymać filiżankę pysznej kawy, warto sprawdzić, czy w pobliżu waszego miejsca zamieszkania znajduje się kawiarnia biorąca udział w akcji.

W Polsce chęć przyłączenia się do obchodów Światowego Dnia Poezji wyraził jak dotychczas gdański Instytut Kultury miejskiej, który zorganizował konkurs. Wystarczy podzielić się krótkim wierszem, haiku czy inną, dowolną poetycką formą na Twitterze, Facebooku lub za pomocą maila na adres: redakcja@ikm.gda.pl, aby otrzymać jeden z 50 tomów Europejskiego Poety Wolności. Jedynym kryterium jest umieszczenie w wierszach słów kluczy związanych z Trójmiastem. „Co zrobić, żeby dostać choć jeden tom poezji? Zapłać nam po prostu wierszem, wpleć do niego słowa klucze związane z Gdańskiem, Gdynią i Sopotem i dodaj #PłacęWierszem #PayWithPoem” ? instruuje Monika Serafin z Instytutu Kultury Miejskiej.

Znacie polskie kawiarnie, które przyłączyły się do obchodów Światowego Dnia Poezji? Podzielcie się z innymi czytelnikami w komentarzach. Niech jak najwięcej poetów i poetek wypije jutro godziwie opłaconą kawę.

[am]
fot. Alexander P.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy