Z okazji 25-lecia debiutu „Hellboya” ukażą się zupełnie nowe serie komiksowe w ramach Mignolaverse!

17 lipca 2018


Historie o Hellboyu, chłopcu z piekła rodem, komiksowym dziecku Mike’a Mignoli, są obecne na rynku już od 25 lat. Jubileusz stał się okazją dla artysty, aby zapowiedzieć zupełnie nowe tytuły, które wydane zostaną w tym roku w ramach uniwersum Mignolaverse.

Pierwszy zeszyt z przygodami Hellboya ukazał się dokładnie 16 lipca 1993 roku. Czarno-biała czterostronicowa historia pojawiła się w zeszycie komiksowym rozdawanym za darmo podczas konwentu San Diego Comic-Con. Teraz, niemal dokładnie ćwierć wieku później, dowiadujemy się, że amerykańskie wydawnictwo Dark Horse Comics zapowiedziało trzy nowe tytuły, które rozbudują mitologię Hellboya. Oprócz tego zostanie wznowiony wspomniany debiut Hellboya (tym razem pokolorowany przez Dave’a Stewarta). A o czym traktować będą nowe komiksy?

Pierwszy z nich ma nosić tytuł „Crimson Lotus”. Scenariusz pięciozeszytowej miniserii napisali Mike Mignola oraz John Arcudi, a ilustracje stworzyła Mindy Lee. Będzie to opowieść, w której poznamy dzieje Yumiko Daimio, młodej dziewczyny, znanej jako Crimson Lotus, której rodzina zginęła podczas wojny japońsko-rosyjskiej z lat 1904-1905. 30 lat później dorosła już kobieta postanawia zemścić się na ludziach, którzy skrzywdzili jej bliskich. Osobista wendetta przerodzi się w międzynarodowy konflikt, a zaangażowani w niego zostaną przedstawiciele wywiadów różnych państw. Premierę pierwszego zeszytu zapowiedziano w Stanach na 21 listopada.

Okładka pierwszego zeszytu miniserii „Crimson Lotus”. Autor: Tonči Zonjić.

Z kolei „Hellboy i B.B.P.O.: 1956” to kolejna historia o Biurze Badań Paranormalnych i Obrony, czyli tajnej agencji rządowej zajmującej się wszelkimi typami zjawisk nadnaturalnych. Tym razem akcja osadzona będzie w połowie lat 50. XX wieku, gdy na dobre trwał zimnowojenny konflikt. W rywalizację z blokiem wschodnim zaangażowani byli nie tylko wojskowi i politycy, ale również istoty nie z tego świata. Agenci spróbują odkryć tajne plany Sowietów, podczas gdy po drugiej stronie barykady działać będzie znana już polskim czytelnikom Warwara. Natomiast Hellboy zostanie wysłany ze specjalną misja do Meksyku. Za scenariusz tej miniserii odpowiadają Mike Mignola i Chris Roberson. Warstwą graficzną zajęła się Yishan Li. Premiera zapowiedziana jest na 28 listopada.

Okładka pierwszego zeszytu komiksu „Hellboy i B.B.P.O.: 1956”. Autor: Dave Johnson.

Interesująco zapowiada się również antologia trzech komiksów zatytułowana „Hellboy Winter Special 2018”. Znajdą się w niej historie opowiadające o bardzo nietypowych spotkaniach ? Hellboy z noworoczną wizytą zjawi się u pewnej angielskiej rodziny, a członkowie B.B.P.O będą musieli skonfrontować się z wampirem. Poznamy również nieznaną do tej pory opowieść o Homarze Johnsonie, zamaskowanym bohaterze, który w bezpardonowy sposób rozprawiał się z przestępcami, szpiegami i wszelkiej maści kryminalistami w latach 30. ubiegłego wieku. Autorami komiksów są Mike Mignola i Ben Stenbeck, Fábio Moon i Gabriel Bá oraz Tonči Zonjić. Premiera zapowiedziana jest na 12 grudnia.

Okładka „Hellboy Winter Special 2018”. Autor: Fábio Moon.

„Od początku wiedziałem, że Hellboy będzie historią o potworach walczących z potworami. Zacząłem od czterostronicowego demo o psie na stacji benzynowej przemieniającym się w egipskiego boga Anubisa, a że wyszło, to po prostu kontynuowałem ? Baba Jaga, Penanggalan, demoniczni meksykańscy zapaśnicy, irlandzkie gobliny, latające japońskie głowy ? wokół jest cały świat potworów, więc Hellboy wciąż ma dużo do zrobienia” ? oświadczył Mignola.

Okładka „Hellboy Winter Special 2018”. Autor: Gabriel Bá.

W Polsce komiksy z uniwersum Hellboya ukazują się nakładem wydawnictwa Egmont.

[mw,am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy