Wyniki nowego badania: cena wciąż najważniejszym czynnikiem wpływającym na ilość kupowanych książek

26 maja 2017


Z badania zrealizowanego przez Instytut Badawczy Pollster na zlecenie sieci księgarni Matras wynika, że cena wciąż jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na ilość kupowanych przez nas książek.

Zdecydowana większość, bo aż 85% ankietowanych przyznała, że do częstszego kupowania literatury zachęciłyby ich niższe ceny książek, z czego aż 59% jest o tym zdecydowanie przekonana. Duży odsetek ankietowanych potwierdza, że znaczenie miałyby również akcje promocyjne i reklamowe promujące księgarnie i książki (73% wskazań) i większy wybór książek (65% wskazań). „Najmniej zachęcającym” czynnikiem jest większa liczba księgarń ? wskazało na niego jedynie 45% respondentów.

Najpopularniejszym miejscem zakupu książek są księgarnie internetowe ? wskazało na nie 51% respondentów. Bardzo popularne są również małe księgarnie lokalne (43% wskazań) oraz sieciowe księgarnie stacjonarne (39%). Salony multimedialne – zarówno stacjonarne jak i internetowe – są ulubionym miejscem zakupu książek co trzeciego respondenta. Następne w kolejce są supermarkety i hipermarkety (27%) oraz antykwariaty (22%). Choć w ostatnim czasie pojawiło się wiele serii książkowych przeznaczony na rynek prasowy, w kioskach na razie dokonuje zakupów jedynie 12% badanych, aczkolwiek trzeba pamiętać, że część nabywców tych publikacji przejmują salony multimedialne, w których wydania prasowe również są dostępne.

Najbardziej znaną marką księgarni wśród czytelników jest Empik ? spontanicznie wymienia go aż 61% respondentów, z czego aż 40% wymienia tę sieć jako pierwszą. Na drugiej pozycji znalazł się Matras, którego wskazało 28% ankietowanych, z czego 11% na pierwszym miejscu. Znajomość spontaniczna pozostałych marek jest na dużo niższym poziome, ale swoją obecność zaznaczyli również Świat Książki, Merlin, Bonito.pl, Gandalf.com.pl, Taniaksiazka.pl czy Aros.pl.

Oczywiście czytelnicy odwiedzają również księgarnie stacjonarne. Z odpowiedzi respondentów wynika, że najważniejsze cechy, jakie powinna mieć odwiedzana przez nich książnica, to szeroki asortyment (87% wskazań) oraz uporządkowana i intuicyjna ekspozycja (84% wskazań) ? ponad połowa ankietowanych uważa te cechy za bardzo ważne. Stosunkowo najmniej istotnym elementem zdaniem ankietowanych jest to, aby księgarnia była polską firmą ? jest to ważne jedynie dla 49% badanych.

Badanie przeprowadzono w kwietniu i maju na reprezentatywnej próbie 579 internautów w wieku 15+ kontrolowanej ze względu na płeć, wiek, wykształcenie i wielkość miejscowości zamieszkania. Spośród nich 90% kupiło w zeszłym roku książkę, największy odsetek, bo aż 52%, nabyło 3 książki lub więcej – w skład tej najaktywniejszej grupy wchodziły najczęściej osoby w wieku 45-54 lata (60%), z wykształceniem wyższym (65%) oraz z miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców (62%).

Kliknij w powyższe tabelki, żeby powiększyć.

[am]
fot. Chase Elliott Clark/Flickr

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy