Wydano zaginioną od 70 lat powieść Malcolma Lowry’ego

29 października 2014

zaginiona-powiesc-lowryego
Przez 70 lat uważano, że powieść ?In Ballast to the White Sea? Malcolma Lowry’ego spłonęła w pożarze. Teraz wczesną wersję jej tekstu będzie można wreszcie przeczytać ? w minioną sobotę w Wielkiej Brytanii odbyła się premiera książki.

W latach 40. ubiegłego wieku Malcolm Lowry przez 10 lat pracował nad powieścią ?In Ballast to the White Sea?. Miała ona zamykać trylogię pisaną na wzór ?Boskiej komedii? Dantego. ?Pod wulkanem?, najbardziej znane dzieło pisarza, miało symbolizować jego zejście do piekła, niewielka książka ?Lunar Caustic? reprezentowała w cyklu czyściec, zaś powieść o Morzu Białym odpowiadała wstąpieniu do raju.

W 1944 roku Lowry wraz z drugą żoną Margerie zaszył się w leśnej chacie położonej w kanadyjskiej puszczy niedaleko Vancouver, gdzie próbował poradzić sobie z problemem alkoholowym, studiował kabałę i kończył pisać ?Pod wulkanem?. 7 czerwca chata spłonęła wraz ze znajdującymi się wewnątrz manuskryptami. W ostatniej chwili żonie Lowry’ego udało się uratować jedną z kilku wersji ?Pod wulkanem?. Niestety, wraz z dobytkiem zniszczeniu uległa także jedyna pełna kopia ?In Ballast to the White Sea?.

Jak się okazuje, wczesną wersję powieści Lowry dał w 1936 roku matce swej pierwszej żony, Jan Gabrial. Ta musiała przekazać ją później w spadku córce. Nikt jednak nie wiedział o jej istnieniu aż do śmierci Gabrial w 2001 roku. Zanim jej majątek stał się własnością nowojorskiej biblioteki, powieść mogło przeczytać co najwyżej paręnaście osób.

Tekst jest tylko niespełna dwustustronicowym szkicem powieści. Skończony manuskrypt był prawdopodobnie jakieś dziesięć razy dłuższy i według cytowanego przez „BBC” znawcy Lowry’ego, Colina Dilnota, musiał być arcydziełem. ?In Ballast to the White Sea? to zawierająca wątki autobiograficzne opowieść o studencie Cambridge, który w trakcie podróży spotyka fascynującego go od dawna norweskiego pisarza, Nordahla Griega. Sam autor określał swą powieść jako „Strindbergowskiego Tonia Krögera Maeterlincka według Melville’a”.

Malcolm Lowry był jednym z najbardziej znanych brytyjskich pisarzy. Mieszkał m.in. w Kanadzie, Meksyku i we Włoszech. Największą sławę (dopiero pośmiertnie) przyniosła mu powieść ?Pod wulkanem?. W 1998 New York Modern Library umieściła ją na jedenastej pozycji na liście najlepszych powieści XX wieku.

[aw,am]

fot. University of British Columbia Library

Tematy: ,

Kategoria: newsy