Wybrano najpiękniejsze budynki bibliotek publicznych na świecie 2017 roku (zaprojektowane przez amerykańskich architektów)!

8 maja 2017


Biblioteki to coś więcej niż centra zdobywania wiedzy – mogą też stanowić przykład doskonałości architektonicznej. Co roku Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek oraz Amerykański Instytut Architektów wybiera najlepiej zaprojektowane budynki bibliotek na świecie, do których ręce przyłożyli amerykańscy architekci.

Konkursu Library Building Award nie należy mylić z odbywającym się co dwa lata Library Interior Design Awards, w którym przed rokiem nagrodzono bibliotekę z Rumi o nazwie Stacja Kultura. Ten drugi konkurs koncentruje się na projektach wnętrz i mogą brać w nim udział instytucje z całego świata. Library Building Award ocenia kompleksowe projekty architektoniczne bibliotek publicznych z dowolnego miejsca na świecie, ale muszą one być zrealizowane przez licencjonowanych architektów ze Stanów Zjednoczonych. Jurorzy biorą pod uwagę zarówno nowe obiekty, jak i budynki, które przeszły gruntowną renowację.

Oto osiem nagrodzonych w tym roku bibliotek:

1. Biblioteka Obszaru Varina w Henrico w stanie Virginia (USA). Projekt: BCWH. (fot. Chris Cunningham)

Nowy oddział Biblioteki Publicznej hrabstwa Henrico usytuowany jest na działce o powierzchni 22 akrów, na której znajdowała się wcześniej prywatna rezydencja.

Budynek łączy regionalny i historyczny kontekst ze współczesnymi ambicjami mieszkańców. Sam projekt biblioteki zainspirowany został lokalną gwarą.

Aby zapewnić łatwy dostęp do zbiorów prawie 300 tysiącom posiadaczy kart bibliotecznych, pomyślano o szerokich korytarzach, wygodnych półkach ułatwiających rozpoznanie tytułów oraz takim rozmieszczeniu punktów obsługi, aby można było jak najszybciej dokonać wypożyczenia.

2. Biblioteka Publiczna Wschodniego Bostonu w Bostonie w stanie Massachusetts (USA). Projekt: William Rawn Associates, Architects, Inc. (fot. Robert Benson Photography)

Odpowiadając na potrzeby jednej z najszybciej rozwijających się i najbardziej zróżnicowanych dzielnic Bostonu, gdzie 50 procent populacji urodziło się poza Stanami Zjednoczonymi i nie ukończyło 19 lat, utworzono bibliotekę, która ma zwiększyć możliwości kształcenia mieszkających tam ludzi i służyć jako lokalna ostoja.

Projektując budynek, architekci postawili sobie dwa główne cele: stworzyć bibliotekę, która byłaby rozpoznawalnym, przyjaznym elementem otoczenia, oraz wdrożyć koncepcję jednego dużego pomieszczenia czytelni dla użytkowników w każdym wieku, dzięki czemu rodziny mogą pozwalać sobie na wspólne wizyty bez konieczności udawania się do oddzielnych pomieszczeń.

Wszystkie regały są na kółkach, dzięki czemu bibliotekarze mogą dostosowywać się do zmieniających się potrzeb.

3. Biblioteka Narodowa Łotwy w Rydze (Łotwa). Projekt: Gunnar Birkerts Architects; współpraca: Gelzis-Smits/Arhetips. (fot. Indri?is St?rmanis)

Nowy budynek Biblioteki Narodowej Łotwy położony u wylotu mostu na rzece Dźwinie ma powierzchnię ponad 55 tysięcy metrów kwadratowych.

Obiekt stanowi realizację pierwotnego planu z lat XX ubiegłego wieku, aby zebrać zbiory w jednym repozytorium.

Widoczne na powyższym zdjęciu atrium zapewnia łączność ze wszystkimi poziomami dostępnymi dla użytkowników.

4. Nowojorska Biblioteka Publiczna, oddział Stapleton w Nowym Jorku (USA). Projekt: Andrew Berman Architect, PLLC. (fot. Naho Kubota)

Rozbudowana i powiększona biblioteka, która już od stu lat służy mieszkańcom lokalnej społeczności.

Projekt charakteryzuje się odsłoniętą drewnianą strukturą. Oszklona fasada i świetliki w suficie zapewniają naturalne światło.

Konstrukcja sufitu pomyślana została w ten sposób, aby tłumić fale dżwiękowe. Ma to złagodzić akustykę otwartej powierzchni.

5. Biblioteka Publiczna Bostonu, Centralna Biblioteka w Bostonie (USA), Projekt: William Rawn Associates, Architects, Inc. (fot. Bruce T. Martin, Robert Benson Photography)

Renowacja budynku biblioteki powstałego w 1895 roku. Obiekt znajduje się przy Avenue of the Arts, najmodniejszej ulicy w mieście, i otoczony jest punktami sprzedaży detalicznej.

Z tego też powodu zdecydowano się podwyższyć sufit i wyburzyć murowane ściany z niewielkimi, ciemnymi oknami, aby zastąpić je szklanymi powierzchniami otwierającymi bibliotekę na ulice miasta.

Przearanżowano również wejście do budynku, aby użytkownicy trafiali bezpośrednio do pomieszczeń, które mogą przyciągnąć ich uwagę.

6. Biblioteka i Dom Kultury im. Rosy F. Keller w Nowym Orleanie (USA). Projekt: Eskew+Dumez+Ripple. (fot. Timothy Hursley)

Biblioteka ta znajduje się w samym sercu dzielnicy Broadmoor w Nowym Orleanie, gdzie powódź spowodowana huraganem Katrina przyniosła szczególnie dotkliwe straty.

Projektując obiekt, postawiono na wytrzymałość i trwałość.

Nie zapomniano również o gastronomii i kawiarni, które stanowią ważny element stylu życia mieszkańców miasta.

7. Biblioteka Alana Price’a na Uniwersytecie Oregon w Eugene w stanie Oregon (USA). Projekt: Opsis Architecture LLP. (fot. Christian Columbres)

Obiekt przerobiony na wniosek studentów Uniwersytetu w Oregonie, którzy zażądali bardziej przyjaznego dla użytkowników miejsca, które będzie lepiej nadawało się do pracy grupowej i nauczania indywidualnego.

Zmniejszono przestrzeń przeznaczoną na zbiory książek tradycyjnych, skupiając na materiałach cyfrowych oraz dostosowaniu pomieszczeń do nowych potrzeb.

8. Biblioteka Metropolitarna Columbus w Columbus w stanie Ohio (USA). Projekt: JBAD. (fot. Brad Feinknopf)

Nowy jednopoziomowy obiekt na obrzeżach stolicy stanu Ohio zaprojektowany jako biblioteka dla nowego pokolenia.

Część przeznaczona dla czytelników przypomina powierzchnię dużego sklepu – znajdują się na niej miejsca dla dzieci i nastolatków, publicznie dostępne komputery, regały z książkami i pokój do nauki.

Regały i książki ułożone są w ten sposób, aby mimo otwartej przestrzeni, zapewnić młodym odbiorcom intymny kącik do lektury.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy